בעזרת השם: אלה דניאל מרגישה משוחררת

קשיי העלייה, ההתמודדות עם השורשים מבית והדמות שמעניקה לה חיים חדשים – אחרי ההצלחה ב"כוכב הבא", סולנית The Betty Bears מכוונת גבוה ואפילו חושבת על הופעות באזרבייג'ן

מאי ברנר, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
המוזיקאית אלה דניאל מנגנת באקורדיון
הכל מהכל. אלה דניאלצילום: גאיה סעדון

דווקא אחרי שהתפרסמה בכל הארץ, אלה דניאל מבצעת שינוי קטן אך משמעותי. "אני מחזירה את השם הראשון שלי, מעכשיו אני אלה פידן דניאל", היא מכריזה בנחרצות, ויש לכך סיבה טובה. "ככל שאני מתבגרת ומוצאת את עצמי, אני מזהה עד כמה ההגירה נוכחת בחיים שלי. בכלל, הגירה, נשיות ומיניות אלה נושאים שחוזרים ומופיעים בחומרים שאני כותבת. אני מרגישה שאני הכל - מצד אחד יש בי קצת סובייטיות, משהו קווקזי, משהו מוסלמי ערבי, משהו שחור וגם ישראלי, ומצד אני שרה באנגלית ואוהבת את אירופה ויכולה להזדהות עם תרבות של אליטה. אני שונה".

» The Betty Bears - לוח הופעות
» פסטיבל האישה הכי יפה בעיר - כל הפרטים
» "מפחיד אותי להיות מצחיקה": אפרת בן צור בראיון
» מחתימים דרכון: הופעות חו"ל חמות בדרך לארץ
» מדור מוזיקה עכבר העיר

אותה הגירה שנוכחת בחייה של דניאל, שמוכרת לקהל הרחב כאחת מהמתמודדות הבולטות בעונה השלישית של הכוכב הבא, התחילה כשהייתה תינוקת. בגיל שנתיים בלבד עלתה דניאל עם אמה מאזרבייג'ן. אביה, שהיה צייר ופסל מוסלמי מפורסם, נפטר מבלי שהכירה אותו. "אני עוד צריכה לעשות טיול שורשים רציני", היא מספרת על התוכניות לחקירת הזהות, "כבר מצאתי בפייסבוק בחור בן 22 שמכיר את שם המשפחה שלנו ואומר שהוא קרוב משפחה. אני עוד אעשה את זה, ואולי גם אופיע שם". היא עצמה נולדה בתור פידן, שם מוסלמי שהפריע לפקידי משרד הפנים כשעלתה לארץ, מה שהוביל את בן הזוג של אמה לקבוע שפידן תהיה לאה. מגיל צעיר היא סחבה את השם החדש כמשקולת עם קונוטציות שליליות, עד שבגיל 13 התעייפה והחליטה שהיא אלה. "לא יכולתי לסבול את השם הזה, הוא לא היה שלי", היא אומרת, "כששיניתי אותו לאלה השתניתי בעצמי, הרגשתי שהשתחררתי". מעבר לעניין השם, דניאל חוותה ילדות לא פשוטה גם בהיבט הפיזי, כילדה חריגה במראה בעלת שפה שסועה שהביאה אותה לחוות שלל הליכים רפואיים מתישים.

על רקע הקשיים, דניאל החלה לחפש את המעגלים בהם יאהבו אותה כמו שהיא. הראשונים לקבל אותה היו ה"פריקים" שחשפו אותה למוזיקת מטאל וליצירה של אביב גפן. "היינו נוסעים שעות לכל הפסטיבלי קוקה קולה האלה וזה היה מרגש ומגניב" היא נזכרת, "היינו שומעים את אביב גפן, Guns And Roses, מטאליקה ומופע הארנבות של דוקטור קספר. אפילו חשבתי ללכת לנשף הרוק שלו רק לשם הנוסטלגיה, אבל בסוף ויתרתי". בסביבות גיל 16 היא הפכה להיפית של פסטיבלים וטבע. חוץ מהעובדה שאמא שלה לא אהבה את הרעיון ושהווייבים היו של הסיקסטיז, היא לא מרחיבה על כך. באותה תקופה היא התחברה לזמרת קמה ורדי. השתיים שוטטו יחד, ובהמשך פגשו את סשה בויסן והפכו לשלישייה הרפתקנית מוזיקלית. הן טסו ללונדון, ניגנו ברחובות, וכשדניאל נדלקה על אקורדיון, בויסן השיגה לה אחד.

הכל זה שואו. אלה דניאלצילום: I'm With The Band

בין המסעות הרוחניים, המוזיקליים, הנפשיים והגיאוגרפיים היא קיבלה מבויסן (שמתה לאחר מכן ממנת יתר) את שם החיבה ודמותה הבימתית "Black Betty", שלמעשה השתלטה על חייה של דניאל. "סשה פשוט אמרה לי פעם אחת 'את Black Betty'", היא מספרת. "באמת הייתי, כאילו תמיד הייתי היא. הדמות הזאת, שהיא גם אני, תמיד הייתה שם. מאז כבר הגעתי מלא פעמים למקומות אחרים והרגשתי שאני כבר לא היא, אבל הייתי צריכה להחיות אותה בשביל הופעה או הקלטה או משהו כזה, אז למעשה היא עדיין נוכחת. היא לימדה אותי המון דברים, כמו איך להיות פאם פאטאל על הבמה למשל. היא האלטר אגו שלי, ממש סשה פירס (האלטר אגו של ביונסה), רק לא". היא אמנם צוחקת כשהיא מספרת על זה, אבל היא רצינית לחלוטין. אלה דניאל של החיים האמיתיים מתקשה להתרכז לפעמים, לא תמיד מאופרת ומתוקתקת. בטי השחורה של הבמה מעירה בה משהו אחר שהרבה אמנים מנסים ומתקשים להסביר. היום היא כבר לא צריכה את בטי, אבל היא חייבת לה לא מעט.

אפילו דנה אינטרניושל פיקפקה

ולמרות הדמות הבימתית המיוחדת, ברור שדניאל לא הייתה זוכה להכרה התקשורתית הגדולה לולא ההשתתפות באותה תוכנית ריאליטי מצליחה. את התודות על הדרך שהובילה אותה עד הלום, היא מספקת לאמא שלה. "יש לי מזל שאמא שלי, עם החינוך הסובייטי שלה, הכריחה אותי ללמוד אורגנית", היא אומרת, "הייתי נוראית בזה, הגעתי עד חוברת מתחילים חלק א' ולא ממש נהניתי, אבל בזכות אותה חוברת פתאום בגיל 13 התגעגעתי והחלטתי לחזור וללמוד פסנתר". ניתן היה לחשוב שמאחורי הקול הלא שגרתי, ההופעה הייחודית והקצב שהכניסה לפריים טיים של ערוץ 2 תעמוד מורשת מוזיקלית עמוקה מבית, אהבה משפחתית לסווינג או לפחות קשר שורשי לצלילי הג'אז של ניו אורלינס. אבל אצל אלה זה לא הסיפור. "הייתה בבית נגיעה לאמנות אבל לא ממש למוזיקה", היא מודה בחצי התנצלות, "עד היום אני מקנאה ברעיון של אחים גדולים שמשמיעים לאחים שלהם דברים מגניבים. לי לא היה את זה, כל מה שהכרתי זה מה שהיה ב-MTV וגם זה היה עד גיל מאוחר יחסית".

הגשה ייחודית וקול גדול. אלה דניאל ב"כוכב הבא":

באותה עונה של "הכוכב הבא" דניאל בלטה כפייבוריטית יוצאת דופן. בזכות המראה החיצוני, בחירת התלבושות וכמובן ההגשה, הזמרת הפכה לאהובת השופטים שלעיתים ניסו לאבחן אם התופעה שנגלת מולם היא אותנטית או שמא מדובר בפרפורמרית מעניינת שלובשת ופושטת דמות בימתית גרנדיוזית שאיננה אמיתית ומהווה למעשה סוג של הצגה. אפילו דנה אינטרנשיונל בכבודה ובעצמה פקפקה בבוטות באמינותה של דניאל. למרות הספקות, דניאל המשיכה בשלה ולא הביעה התנגדות דרמטית לאותן אמירות. "אני לא הצגה, אבל אני כן מבדרת. בסופו של דבר זה מה שאנחנו עושים. אז אם אני שמה משהו צבעוני על הראש זה אומר שאני לא אמתית? זה 'אנטרטיינמנט' וזה הבסיס של רוב האמנים המופיעים. אפילו המקור של המוזיקה כמו שאנחנו מכירים אותה הגיע מהעבדים שבידרו את האדונים שלהם ויצרו את המוזיקה הקלה".

הלהקה היא כמו משפחה

את המחסור בידע מוזיקלי דניאל השלימה עם הזמן בעזרת חוויות אנטי שגרתיות שאספה על הדרך. את המחסור באחים היא משלימה עכשיו עם "הדובים", שותפיה  ללהקת The Betty Bears. "יש דינמיקות מורכבות אבל אנחנו כמו משפחה", היא מספרת, " המתח הוא מה שעושה הכל מעניין, גם בחיים גם במוזיקה - אם היעד ידוע מראש וכולם מנגנים בנחת לעבר אותה נקודה, כולנו נשתעמם. לפעמים אני מרגישה שהם מטפחים אותי ותומכים בי כמו שבעה דובים שמקיפים אותי, ולפעמים אני מרגישה שאני צריכה לעשות בלגאן כדי שישמעו אותי ואז יגידו לי 'הלו גברת, מה את צועקת'. אנחנו באמת כמו משפחה, אני מדמיינת אותנו מנגנים יחד גם עוד 20 שנה".

מתכננת עתיד ארוך איתם. אלה והלהקהצילום: I’m with the band

The Betty Bears עברו תהפוכות רבות עד שהגיעו להרכב הנוכחי, אבל כמו שדניאל מתארת, "אביתר חרמש הוא ה-Papa Bear ואני ה- Mama Bear, יחד אנחנו מנהלים את ההרכב מהתחלה". מה שנולד באקדמיה למוזיקה בירושלים ועבר שינויים ארגוניים נשאר עם קונספט זהה, אבל עם עיבודים מחודשים ופרשנויות לשירים ומוזיקת סווינג משנות ה-'20 וה-30' של ניו אורלינס. את התוצאות של השינוי יציגו חברי ההרכב בפסטיבל האישה הכי יפה בעיר, שייערך בשבת (ה-8 באפריל) באברהם הוסטל בתל אביב ויהווה חלק מאירועי הנעילה של חודש האישה הבינלאומי של עיריית תל אביב. "בהרכב הנוכחי יש שבעה נגנים מוכשרים ולכל אחד מהם יש מקום ואמירה, כך שהעיבודים עצמם השתנו בהתאמה. עם הזמן הבנו שאנחנו חייבים להקליט את מה שעשינו, בעיקר בזכות הקהל שביקש לשמוע את החומרים לא רק בהופעות. הקלטנו וזאת הייתה חוויה מדהימה אבל אז התקציב נגמר".

אז מה תעשו?
"נעלה קמפיין בהדסטארט, ואז נוכל להשתחרר לפרויקט הבא. כבר יש לנו תוכניות למופע קונספט שאמור לשלב אמנויות שונות מעבר למוזיקה שלנו, משהו תיאטרלי יותר אבל אסור לגלות יותר מזה. האלבום שהקלטנו הוא נקודת השיא שלנו אבל גם סיכום של חומרים שהופענו איתם ומזוהים אתנו כבר תקופה".

ומה התוכניות העתיד?
"לצאת עם החומרים המקוריים שלי, אולי להקים הרכב נשי, להופיע ולפרוץ בכל העולם, מנחת מסוקים, טירת מחסה לחיות אבודות ושנוכל להמשיך ליצור בלי מגבלות כל רעיון משוגע שיעלה לנו לראש".

פסטיבל האישה הכי יפה בעיר יתקיים בשבת, ה-8 באפריל, באברהם הוסטל בתל אביב

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ