מת איקוטרו קאקהאשי, שהמציא את מכונת התופים ששינתה את עולם המוזיקה

קאקהאשי, מייסד חברת רולנד שנחשב לאחת הדמויות החשובות בתולדות המוזיקה האלקטרונית, מת ביפן בגיל 87

בר פלג
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכונת התופים רולנד 808
מכונת התופים רולנד 808צילום: Brandon Daniel

איקוטרו קאקהאשי, ממציא מכונת התופים רולנד 808, מת בשבת ביפן והוא בן 87. המהנדס היפני נחשב לאחת הדמויות החשובות בתולדות המוזיקה האלקטרונית. הוא אף זכה בשנת 2013 בפרס הגראמי על תרומתו לעולם המוזיקה האלקטרונית הכוללת גם את מקלדות המידי.

קאקהאשי נולד בשנת 1930. בהיותו בן 20 החל לעבוד כטכנאי ומתקן אורגנים. לאחר מכן החל לבנות בעצמו אורגנים חדשים. בשנת 1970 ייסד את חברת רולנד שהתמקדה במכונות התופים. רולנד 808, שיוצרה לראשונה בשנת 1980, נחשבת למהפכנית שבהן. יש לה צליל ייחודי של קיק סנר וקלאפ שמלווה הפקות מוזיקה רבות עד היום.

איקוטרו קאקהאשיצילום: /אי־פי

מכונות תופים נכנסו לשימוש כבר בשנות ה–70 כדי להחליף מתופפים בהקלטת סקיצות. באותן השנים כל מכונות התופים נקראו בשם במה גנרי "פאן בוקס". במקור הן היו אמורות להיות רק כלי עזר נוסף למוזיקאים באולפן ההקלטות, אבל עם השנים השימוש בהן הלך וגבר. מכונות התופים מייצרות צליל רפיטטיבי, מעין לופ תופים מושלם ועם השנים הן נהפכו למרכז היצירה ולא רק ליווי. דוגמה בולטת לכך היא הקלטת האלבום "סיפורים מהקופסא" של פורטיס שיצא ב–1988 שבו כל התיפוף נעשה על ידי מכונות תופים.

אחת הדוגמאות המזוהות ביותר של שימוש ברולנד 808 היא בשיר "Sexual Healing" של מרווין גיי מ–1982. קטע התופים הפותח את השיר נעשה כולו במכשיר שהיה חדשני באותה העת והוא הביט המלווה את השלד של השיר. שיר נוסף, שיצא גם הוא באותה שנה, הוא "פלאנט רוק" של אפריקה באמבטה שהיה אחד מהאלבומים הראשונים שנבנו סביב מכונת התופים. 

בישראל הצליל של ה-808 ליווה מוזיקאים רבים, מלהקות הגל החדש של שנות ה-80 ועד הפקות מוזיקה מזרחית רבות. למרות כניסתם של הסאמפלרים מהמחצית השניה של שנות ה-80 והחליפו את מכונות התופים רולנד 808 היא עדיין אחת ממכונות התופים האהובות ביותר על מפיקים רבים. 

"השימוש הכי מעניין וחתרני ב-808 היה בעניי עולם המוזיקה המזרחית", אומר יזהר אשדות שהשתמש במכונה באלבומים שהפיק לעצמו ולאחרים. "התעשייה היתה מאוד ענייה והשתמשו במכונה הזו כדי לחסוך כסף על נגנים.

"אולפני בן מוש לדוגמה היו מקום שחולל את המהפכה הזו. הסאונד שלהם, אולי לא במודע הפך להיות מאוד ייחודי. אני זוכר שהיינו הולכים לחנות כלי נגינה בפתח תקוה. זה היה כמו המכה שלנו, הינו עולים לשם לרגל כדי לראות את ה-808 שהיתה להם שם. הדבר הטוב ביותר במכונה הזאת היה שהיא נתנה לי בעיקר את היכולת ליצור מוזיקה בצורה אוטונומית לחלוטין". 

בכל שנה מציינים ברחבי העולם ב–8 באוגוסט את יום ה–808 ולא מעט מוזיקאים יוצרים קטעים חדשים לאותו יום. המפיק המקומי הראל שרייבר, ששם הבמה שלו הוא מיול דרייבר, נוהג כל 8 באוגוסט להוציא קטע שהפיק על הרולנד שלו. פלייליסט של יצירות שבהן נעשה שימוש במכונת התופים:

סיפורים מהקופסא

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ