כבר לא אישה מוכה

החופש ליצור חשוב להם יותר מאהבת הקהל וכל מה שבוער בהם בפנים מתפרץ על הבמה - חברי הרכב המסך הלבן מתנגדים להגדרות

עידו שחם, עכבר העיר | צילום: ליאור אבל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
להקת המסך הלבן לפני הופעה
עידו שחם, עכבר העיר | צילום: ליאור אבל

בזמן שחברי להקת המסך הלבן מתכוננים בחדר האמנים של מועדון הבארבי, גבריאל "גברי" ברויד (שירה, קלידים) מחזיק ליפסטיק אדום ונעמד מול בן דודו גילברט ברויד (גיטרה) - הוא תוהה איזה איקס לצייר לו על המצח. מתברר שלכל הופעה של החברים יש את האיקס שלה, ובלילה הקודם בחאן נחל הערבה האיקס היה גדול מדי. "תחשוב משהו יפני", הורה לו גילברט. גברי מצייר איקס קטן בשתי משיכות ליפסטיק זריזות. גילברט מביט במראה ונראה מרוצה. הם עומדים לחמם את להקת המפשעות, שחוגגת אלבום שני. בכלל, חדר האמנים בבארבי נראה באותו לילה כמו מפגש פסגה שמח של סצנת השוליים – מהמקום נכנסים ויוצאים חברים מלהקות כמו קין והבל 90210, לטאות הענק מכוכב הניבירו, הגרייט משין וגם אמנים, כמו הילה רוח ואביב מארק (ואפילו רוגל אלפר). כולם באו להתארח אצל המפשעות, ולדברי המסך הלבן מדובר בהקלה – לחץ ההופעה לא עליהם, הם פשוט באו לנגן.

» Sit And Listen - כל הפרטים
» המסך הלבן - לוח הופעות
» כל בימות יום העצמאות ברחבי הארץ
» כרטיס מועדון: פאב 40 מפריח את השממה
» מדור מוזיקה עכבר העיר

דווקא ההופעה הבאה של ההרכב כהצגה המרכזית תהיה שונה לחלוטין – מופע ישיבה במרכז ענב במסגרת סדרת sit& listen (יום רביעי, ה-26 באפריל), חודשים בודדים אחרי שמילאו את הבארבי פעמיים בחצי השנה האחרונה. כל זה קרה אחרי שהם "התבשלו" במשך שנתיים על כל במה אפשרית בתל אביב ומחוצה לה, וצברו אט אט קהל שהפך אותם ללהקת פולחן, מלווים בקריאות "יחי המסך הלבן". אלבום הבכורה שלהם, שיצא בסוף 2016 וזכה לביקורות חיוביות, הציג גרסה מגובשת של רוקנרול עברי, איפשהו בין חבורת לול לזקני צפת רק עם יותר סליז (כמו בשירים "המם אותי" ו"פין ופות") ופוליטיקה ("ילד טוב", "פנאטים").

הלהקה בנויה על החברות הקרובה בין בני הדודים, גברי וגילברט ברויד. גברי נולד באמריקה למשפחה מקסיקנית וחי במשך שנים בבלגיה לפני שעלה לארץ. בגיל 13 השניים החלו להתקרב כשסבא וסבתא שלהם לקחו אותם לטיול משפחתי בתאילנד. לפי גברי, מאז זה רק הולך ומחמיר, או לדבריו: "כל דבר שאתם יכולים לדמיין, עשינו. אני מעדיף לא להגיד". לפני המסך הלבן, שיתפו השניים פעולה בהרכב שעלת נפוצה, אך הלהקה התפרקה לפני כשנתיים. "הרגשנו כמו אישה מוכה שבעלה מרביץ לה ללא הפסקה ואז פתאום נותן לה נשיקה, אבל בגדול הוא מרביץ לה. לא היינו מוכנים לספוג את זה יותר", משתף גברי. לטענתו, הוא כתב חומרים חדשים עם גילברט, אבל הלהקה דחתה או הרסה אותם, מה שהוביל לשינוי בגישה. "בשלב מסוים, גילברט ואני אמרנו די, אנחנו לא אישה מוכה יותר", הוא מתוודה, "לא אכפת לנו שנהיה זונה ברחוב, שאף אחד לא יאהב אותנו ושלא יהיה לנו איפה להופיע. שעלת נפוצה כבר הגיעה למקום מכובד וטוב, היה לה קהל, והחלטנו לזרוק את זה בשביל להיות חופשיים. במבט לאחור, אני חושב שהרצון שלנו היה לעשות את ההפך. שעלת נפוצה היתה החושך, האימה והריקבון שהיה צריך לקבל ביטוי, ואנחנו רצינו לעשות משהו טהור, לבן, משהו קטן שאפשר לעשות אותו בכל מקום ושלא יהיה תלוי באף אחד, רק במי שרוצה להיות חלק ממנו". יחד עם השניים, חברים בלהקה המתופף סתו בן שחר (חיה מילר ז"ל) וקבוצה של מוזיקאים נוספים שמשתפת איתם פעולה.

צילום: ליאור אבל
הפכו לסוג של פולחן. חברי המסך הלבן מתכוננים להופעהצילום: ליאור אבל

גבריאל ברויד נראה כמו אדם שנולד להיות סולן. בהופעות של שעלת נפוצה הוא נראה מתפרק על הרצפה ובהמשך מרים את הקהל עם המסך הלבן פעם אחר פעם, כאילו שהוא עשוי מאותם חומרים של כוכבים אגדיים, כמו איגי פופ או ג'ים מוריסון. לפי גברי, לא היתה לו פרסונה בימתית, אבל תמיד הרגיש שיש בו משהו שרוצה להתפוצץ. הפעם הראשונה שעלה על הבמה היתה בטקס סיום של כיתה ו' בבית הספר לב טוב בהרצליה. "התפקיד שלי היה קופידון", הוא נזכר, "עליתי עם חיתול וכנפיים ושרתי את השיר 'I Want to Break Free' של קווין. היה ריקוד מטורף של כל השכבה והיו תגובות מדהימות. זה גירה אצלי משהו, אבל אף פעם לא חשבתי שאלך בדרך הזאת, או שבאמת יש לי את זה, לא היה לי את הביטחון". את אותו ביטחון הוא החל לקבל בהופעות של שעלת נפוצה, שבהן לא פעם קרו דברים פרועים ולא צפויים. הוא מיישם את הספונטניות הזאת גם במסך הלבן. "אתה מוזמן לשאול את גילברט וסתו - אנחנו לא מתכננים כלום, אנחנו באים ומשפריצים החוצה את מה שיש לנו בבטן", הוא אומר, "אין כזה קטע של תכנון, זה הכל דברים שבוערים בנו, ועל הבמה הם יוצאים החוצה".

רוקנרול במיטבו. המסך הלבן בהופעהצילום: ליאור אבל

אחד הדברים שנראה שבוערים לחברי הלקה בבטן הוא העיסוק במין. גברי נראה כמו דיוויד בואי הצעיר מימי זיגי סטארדאסט, רק בגרסה יותר פנקיסטית. בניגוד לרוב הופעות הרוק בתל אביב, הם מושכים קהל של בחורות צעירות, מה שמעלה את השאלה האם הם חיים את קלישאת הסקס סמים ורוקנרול. "אתה צריך לשאול את אותן בנות יפות שבאות להופעות למה הן באות ומה הן מרגישות", טוען גברי, "מין, סקס, אינטימיות - יש דבר חזק מזה? זה מניע את העולם, כולם יודעים את זה ומודים בזה. בעיני זה דבר בלתי נשלט, ואם אתה אומר שזה מה שאתה מרגיש אז כנראה שזה פשוט יוצא החוצה. כמו שאר הדברים, זה טבעי בשבילי לשיר על זה, זה דבר שמאוד מרגש אותי – לחקור את העולם הזה, לנסות דברים, להשתעשע איתו. חוץ מללכת ברגל ברחוב, אתה חופשי רק כשאתה עושה סקס, כשאתה במיטה. תחשוב איזה חופשי אתה פתאום, אתה פתאום מתנהג כמו חיה. זה סוג של ממד מקביל כמעט שהוא מאוד מאוד חופשי וכיף לי להרגיש אותו, הבמה שולחת אותי אליו. יש קשר ישיר וחשוב בין חדר המיטות לבמה - אצלי זה כנראה מפעיל את אותם האזורים במוח".

סקס מניע את העולם. חברי המסך הלבן יחד עם הילה רוחצילום: ליאור אבל

יש גרופיות של המסך הלבן, אנשים ניגשים אליך אחרי ההופעה?
"אני לא יודע מה זה אומר בדיוק גרופית או איפה עובר הגבול, לפי דעתי יש במילה הזאת משהו טיפה מזלזל ומתנשא. כמובן שיש הרבה אנשים שמתרגשים בהופעות ובאים אחר כך לדבר על זה, אבל מבחינתי כל מי שנמצא במסך הלבן הוא חלק מהמשפחה וכולם שווים. כמובן שיש מסיבות אחרי ההופעות ועושים שטויות, יש הרבה התחברויות. אתה מוזמן לשאול את הקהל שלנו - הרבה זיווגים נולדו בהופעות של המסך הלבן, והרבה קשרים, גם ארוכי טווח. אז כן, כמובן שיש אווירה חופשית שאנחנו מעודדים ותומכים בה, כי אנחנו רק רוצים לנצל את החיים האלה עד תומם".

האווירה החופשית מתבטאת גם בלוק שלכם. לא פעם אתם לבושים בבגדי נשים.
"אני לא בודק את התווית של הבגדים שאני לובש, אם הם של בנים או של בנות, אני מרגיש טוב איתם וזה הכל. אני לא חושב בכלל שיש כזה דבר, מבחינתי הכל זה יוניסקס".

גם לשים איפור?
"כל דבר. אני עושה את מה שגורם לי להרגיש טוב, להרגיש סקסי ושכיף לי לעלות איתו על הבמה. גם לא על הבמה, בחיים בכלל - אין לי אג'נדה, אני פשוט רוצה ליהנות. גם יצא לי לא מזמן לעשות מופע דראג לדוגמה".

גם זיווגים נוצרו בהופעות. חברי המסך הלבן מתאוששיםצילום: ליאור אבל

יכול להיות שחברי המסך הלבן יפנו דווקא לאג'נדה פוליטית. על הבמה בבארבי הם ביצעו שיר חדש בשם "מלחמה", והיה חשוב לגברי להגיד שהוא רואה נאומים של מנחם בגין, וחושב שהמנהיגות הנוכחית בליכוד רוקדת על המורשת שלו. כך או כך, מחוץ לטירוף של הבמה גברי וגילברט נראו די נינוחים ונגישים, לא כמו רוקסטארים חמומי מוח. למעשה, באותו הערב הם נתנו בעיקר לאנשים אחרים להקרין את עצמם על המסך הלבן, בין אם זה המפשעות שחשמלו את הבארבי או האמן הצעיר שי ליטמן שחברי המסך הלבן מעין אימצו כאח קטן. למרות שנוכחות של עיתונאי וצלם פוגמת בקארמה, הצטרפנו לברוידים ושות' אחרי ההופעה בחיפוש אחר דרינק, ובכל זאת קרה משהו. מישהי בצד השני של הרחוב צעקה לפתע "גבריאל, אתה הכי חתיך בעולם!". הוא נעצר, הביט לכיוונה והחליק את משקפי השמש לקצה האף. שאלתי אותו אם הוא מכיר אותה. "לא יודע", הוא ענה במסתוריות.

המסך הלבן יופיעו במסגרת סדרת sit& listen, יום רביעי, 26 באפריל, 20:00, מרכז ענב, תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ