הסיפורים מאחורי שירי יום הזיכרון 2017

ההרוג האחרון על אדמת לבנון, הקצין שאיבד את חברו הטוב וכתב על כך שיר והאם ששכלה את בנה ונתנה למילים לבטא את הכאב - הסיפורים מאחורי שירי יום הזיכרון

יאיר בריל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
המוזיקאי יאיר לוי
לזכרם. יאיר לוי וזיו שילוןצילום: אביב לוסקי

במדינת ישראל למודת המלחמות והמאבקים, כמעט כל אדם ברחוב נתקל בשלב מסוים בחייו בשכול ובאובדן. ישנן לא מעט דרכים להתמודדות עם אותו שכול, ולאורך השנים המוזיקה הייתה אחת מהבולטות שבהן. שירים רבים נכתבו על ידי בני משפחה שאיבדו את היקרים להם, אחרים נכתבו על ידי אנשים שהדבר נגע לליבם ונוספים נכתבו על ידי הנופלים עצמם והולחנו לאחר מותם. גם השנה שוחררו שירים רבים לכבוד יום הזיכרון - אלה הסיפורים מאחורי חלק מהם.

» אירועי יום הזיכרון ברחבי הארץ
» לאן נעלם השכול בקולנוע הישראלי?
» איך מגיב התיאטרון הישראלי לאובדן?
» מדור מוזיקה עכבר העיר

יאיר לוי - "עוף קדימה"

המוזיקאי יאיר לוי שירת כלוחם וקצין בשייטת 13 במשך שמונה שנים. לפני מספר חודשים נוצר קשר בינו לבין סרן זיו שילון, שאיבד את חברו רב סרן יוחאי קלנגל בגבול לבנון והחליט לכתוב שיר על מנת להנציח את זכרו. שילון ביקש מלוי שילחין את השיר, שהסכים לאחר שנפגש עם שילון ושמע סיפורים על קלנגל. "עוף קדימה" הוא המשפט הקבוע שקלנגל היה נוהג לומר לחייליו ולאחר מכן הפך לשם העמותה שהוריו הקימו על שמו ונועדה לסייע לחיילים.

הנצחה מרגשת. יאיר לוי עם "עוף קדימה":

מאיר בן מיכאל - "אהבה"

המוזיקאי מאיר בן מיכאל הלחין את השיר אהבה למילותיו של צחי איטח ז"ל. איטח היה לוחם בפלוגת ההנדסה של חטיבת גבעתי. הוא נהרג מפגיעה ישירה של טיל נ"ט במוצב הבופור, והיה למעשה החלל האחרון על אדמת לבנון. את השיר כתב צחי לאהבת חייו באותם ימים, מורן.

האחרון על אדמת לבנון. מאיר בן מיכאל עם "אהבה":

חמי רודנר ועידית צין - "סימן לאהבה"

רב סרן גוני הרניק ז"ל היה מפקד סיירת גולני, ונהרג בקרב על הבופור ביום הראשון של מלחמת לבנון הראשונה ב-1982. אימו, המשוררת והסופרת רעיה הרניק, כתבה את השיר לזיכרו. על הלחן לשיר אחראית עידית צין ולכבוד הביצוע היא חברה למוזיקאי וסולן להקת איפה הילד חמי רודנר. רעיה הרניק תורמת את קולה בקולות הרקע.

שיר מאם לבן. חמי רודנר ועידית צין עם "סימן לאהבה":

אופיר בן שטרית - "זו השמש מאז"

ליאור וישינסקי ז"ל התגייס לצה"ל ב-2002 והיה חלק מיחידה מובחרת צוות המנהרות. הצוות של וישינסקי שירת בבסיס בדרום רצועת עזה ונהג לבצע גיחות אל תוך ציר פילדלפי, מתוך מטרה לאתר ולהשמיד מנהרות להברחת נשק. בשנת 2004, בדרכו למשימת איתור והשמדת מנהרת תופת, ספג הנגמ"ש של וישינסקי פגיעה ישירה של טיל אר פי ג'י והרג אותו במקום. את השיר לזיכרו כתבה אימו, אסנת שיר-וישינסקי.

מצא את מותו במהלך פעילות מבצעית. אופיר בן שטרית עם "זו השמש מאז":

שלומי הוניג - "הנה מוטלות גופותינו"

השיר "הנה מוטלות גופותינו" שכתב המשורר חיים גורי הוא ככל הנראה אחד משירי המלחמה המרגשים והקשים ביותר. השיר מעלה על נס את הקרבת החיים למען הכלל ולמען המדינה, והפך עם השנים לנכס צאן ברזל בתרבות הישראלית. הוא נכתב בעקבות נפילתם של כל לוחמי מחלקת הל"ה שהיו בדרכם לירושלים על מנת לספק ציוד ותחמושת לגוש עציון. בדרכה למקום התגלתה המחלקה ונקלעה לקרב קשה שבסופו נהרגו כל לוחמיה. גורי קיבל את הידיעה על האסון (שבו נהרג גם חברו, דני מס) ומיהר לכתוב את השיר.

מילים מצמררות. שלומי הוניג עם "הנה מוטלות גופותינו":

משה להב ונתן כהן - "נר בחלונך"

השיר "נר בחלונך" נכתב על ידי דידי מנוסי והולחן על ידי גדעון פייפר. מדובר בשיר נשכח של להקת פיקוד צפון, המספר על חייל שיוצא לשדה הקרב ומבקש מאהובתו שתדליק לו נר שיאיר לו את הדרך אל הקרב ובחזרה. משה להב (הטיש הגדול) חבר לאיש להקת הנשמות הטהורות נתן כהן לביצוע מחודש לשיר הישן.

ביצוע מחודש. משה להב ונתן כהן עם "נר בחלונך":

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ