"מי ששונא את ישראל אני אומרת לו ישר 'תרגיע'": אחינועם ניני לא מתנצלת

היא גדלה בארצות הברית אבל מכורה לים, מבקרת את פעילות מדינת ישראל בחריפות אבל תולה דגל ביום העצמאות. הזמרת הישראלית הבינלאומית מסבירה למה הפלייליסטים בארץ כמעט מתעלמים ממנה ("כל אמן, בבית שלו, יש לו דיל אחר ממה שקורה בחוץ")

איתן לשם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אחינועם ניני
איתן לשם

אין הרבה אנשים שהם בו זמנית, בצורה טהורה, דבר והיפוכו. כזאת היא אחינועם ניני, אולי הזמרת הישראלית הכי מצליחה בחו"ל. ניני הופיעה כבר ב-49 מדינות ("בקרוב אגיע לאוסטרליה ואשלים 50") אבל גרה בקיבוץ שפיים, גדלה בארצות הברית אבל מכורה לים, מבקרת את פעילות מדינת ישראל בחריפות אבל תולה דגל ביום העצמאות, מקפידה על קידוש תימני בערב שישי ושרה באיטלקית רהוטה. בקיצור - גם אחינועם וגם נועה. "יש לי בית אחד - ישראל. זה הבית שלי וממנו אני יוצאת להופיע", ניני ממהרת להבהיר. "ישראל אצלי, עד שלא תרמוס את זה סופית, עדיין בלב. אני ציונית ואוהבת את המדינה. זה הים שאני כל כך אוהבת, זה המקום של האהבה הגדולה שלי וזה המקום שאני רוצה לגדל בו את ילדיי. בגלל זה אני נלחמת עליו כל כך".

» אחינועם ניני - לוח הופעות
» יום העצמאות 2017 - כל האירועים
» שבעה סרטים ישראלים נשכחים
» המסך הלבן מתרחקים מהגדרות
» במות יום העצמאות ברחבי הארץ
» מדור מוזיקה עכבר העיר

לא מדגדג לך להישאר לתמיד באחת המדינות שאת מגיעה אליהן?
"הכל נראה נחמד מבחוץ, אבל אני רוצה להיות חלק מהתרבות שלי, והתרבות שלי היא ישראלית. אני מתה על העברית, על התרבות והחיים שלי הם כאן - המשפחה והחברים - וזה מחזיק אותי פה עמוק. אחרי שנרגעת מכמה יפה בניו יורק, אתה מתחיל לצלול, כמו אחרי טריפ, ואתה מגלה שאתה לבד. כך חוויתי את זה עם הוריי, שלא התערבבו עם האמריקאים וכל הזמן חיפשו את קרבת ישראל וישראלים. בגלל זה שלחו אותי לישיבה. לישיבה, אתה מבין?".

איך את מסבירה את הדיסוננס בין ההצלחה בחו"ל לכמעט התעלמות פה בארץ?
"כל אמן, בבית שלו, יש לו דיל אחר ממה שקורה בחוץ. פעם קראתי ראיון עם סטינג בבריטניה והייתי המומה. הם נכנסו בו, בכל הקטע של היוגה והאינדיאנים, והוא התחיל לתרץ את עצמו ולהתפתל ממש. אז הבנתי שזה כמו ביקורת מהבית, יש דברים שרק המשפחה שלך יכולה להגיד לך".

וההתעלמות הזאת, נגיד מהפלייליסט, לא מפריעה לך?
"לא מפריע לי שלא משמיעים אותי בגלגלצ. כולם היו רוצים להיות מושמעים מהבוקר ועד הערב, אבל זה המצב, מה לעשות? אפשר להיות קיים גם בלעדיו. אני קיימת, ויש לי את המקום שלי גם בלי גלגלצ. גם בעולם מעולם לא מילאתי איצטדיונים, ויש בזה גם משהו טוב כי זה מקום של כסף ופיים, ואני לא שם. אני לא צריכה רקדניות ותזמורת, אני יכולה לעמוד לבד עם גיטריסט ולמלא מקום של 3,000 איש".

מה את אומרת על המוזיקה הישראלית, "עולם סטטיק ובן אל"?
"אני מתה עליהם, הם פשוט מגניבים, חמודים ושנונים. אבל בכללי המוזיקה פה לא שונה ממה שקורה בעולם. הטופ של הפופ הוא תמיד קצת רדוד. אנחנו נוטים לשכוח כי מה שנשאר זה המוזיקה האיכותית. גם בתקופת הביטלס היו להקות סופר מצליחות שהיו בטופ, אבל הם היו 'פלאפ'".

"הטופ של הפופ הוא תמיד קצת רדוד". אחינועם ניני בהופעהצילום: נחום לדר

מפריעה לך הפופולריות של הפופ הים-תיכוני, שבא על חשבון מוזיקה אחרת?
"הייתה תקופה שהמוזיקה המזרחית גססה, והרוק הישראלי השתלט על הכל. אני לא באה ממקום ביקורתי כלפי הדבר הזה".

הדיפלומטיות של ניני מעוררת הערכה, בעיקר לאור העובדה שבמהלך הקריירה הארוכה שלה, השתנו עסקי המוזיקה מקצה לקצה. "אני חושבת על המקום שהתחלתי בו לפני 30 שנה ועל היום, וזה הבדל מטורף", היא מסכימה. "פעם הוצאתי תקליטים, היום אני לא חושבת על זה בכלל. המקום החדש של עסקי המוזיקה הוא המקום הכי נפלא והכי קשה של האמנים. מצד אחד, האמנים השתחררו מכבלי החוזים הדרקוניים, אבל מצד שני, האמן נמצא היום לבד לגמרי. אז אתה חופשי אבל שיהיה לך בהצלחה. אני מעדיפה את המצב היום, אבל קל לי להגיד את זה כי יש לי שם. אם הייתי צריכה להתחיל היום, לא הייתי יודעת איך".

יש לך זמן להופיע גם בארץ או שאת מכוונת חו"ל בלבד?
"אני מופיעה בין 20 ל-30 פעם בשנה בארץ, לרוב בזאפה. באחרונה היו שתי סדרות מדהימות שעשיתי – אחת עם התזמורת האנדלוסית של אשדוד, עם זיו יחזקאל ובנימין בוזגלו, וזה היה פיצוץ במוח מול אולמות מפוצצים. עשיתי גם סדרה של 12 הופעות עם אסתרית בלצן, הפסנתרנית הקלאסית, ומתוכה יצא הפרויקט החדש שלי".

שנים של הצלחה. אחינועם ניני עם "Happy Song":

האפיפיור ואני

אם יש משהו שאחינועם ניני מזוהה איתו, מלבד הצעדה שיטתית של זוגות לעבר החופה הבלתי נמנעת עם "בואי כלה" שלה, זה ההופעות הגדולות בוותיקן מול האפיפיור. אלה אולי נשמעות כמו קוריוז נחמד, אבל הופעה מול המנהיג הרוחני של יותר ממיליארד מאמינים טומן בחובו גם קופון מסחרי לא קטן. "זאת הייתה חשיפה ברמה אחרת. זה לא להיט ברדיו או הופעות", היא נזכרת בהופעה הראשונה שלה מול האפיפיור יוחנן פאולוס השני. "הופעתי מול שלושה אפיפיורים בסך הכל – יוחנן פאולוס, בנדיקטוס ופרנציסקוס, שעליו אני פשוט מתה".

מה כל כך מיוחד בו?
"לפני כמה חודשים הופעתי בקראקוב מול שני מיליון איש והאפיפיור. אחר כך נפגשתי איתו כי רציתי לקבל ממנו ברכת דרך על פרויקט שלום שאני מנסה לקדם. שאלתי אותו איך אפשר להחתים אותו על מסמך תמיכה, ואם צריך להעביר אותו דרך השגרירות בוותיקן? והוא אמר: 'יש לך עט?', וככה הוא חתם לי במקום, בלי גינונים בכלל".

ההופעות האלה מול מוסד דתי כזה, לא מגבילות אותך כאמנית?
"אני לא פאנקיסטית, כן? אבל לא הגבלתי את עצמי בגלל העניין של ההופעות בוותיקן. בפעם הראשונה שהופעתי בוותיקן, הייתי בטוחה שיגידו לי לשיר תפילה לטינית, אבל לא רק שלא עשו את זה, אלא שהם פרסמו את המילים שכתבתי בעמוד הראשון של הקוריירה דלה סרה (עיתון יומי איטלקי, א"ל) - כלומר הם זרמו איתי לחלוטין, ועם זה שאני יהודייה שלא מאמינה בגינונים של הדת".

הדרך ללבם של האפיפיורים לא הייתה קלה. קל לחשוב שניני הייתה פה תמיד, אבל כבר שלושה עשורים שהיא עושה מוזיקה בישראל ומחוצה לה – ללא הפסקה. "התחלתי ללמוד בבית ספר רימון, הרבה לפני מירי מסיקה, למרות שרציתי ללמוד בכלל בג'וליארד בניו יורק", היא נזכרת. "אבל הלכתי בעקבות האהבה, והחלטתי להישאר בארץ כדי להישאר עם החבר שלי. וזה מה שעשה לי את הקריירה, ההחלטה להישאר עם האהבה שלי פה בארץ שיגרה אותי לעולם. התחברתי עם גיל דור, שהיה מורה שלי, והופענו ביחד. זאת הייתה פצצה אטומית של תחילת הקריירה שלי. יום אחרי קיבלנו ביקורת מאוד מפרגנת ממיכאל הנדלזלץ, שעכשיו פרש מ'הארץ', ואמר שאחד משני הדברים שהוא הכי גאה בהם זה שהוא 'גילה' אותי".

ואיך הפכת לזמרת בינלאומית?
"גילי המשיך לנסות לעזור לי, לא ידענו שנצא לקריירה של למעלה מ-30 שנה, אז הוא חיבר אותי לפט מתיני, שהוא הגורו של גל חובב ג'אז בעולם. הייתי מאוד סקפטית, כאילו, מה יש בינו לבין אחינועם ניני מבת ים, אבל נוצר החיבור והוא הפיק לנו תקליט. משם הדרך לקריירה בעולם הייתה סלולה. באותה שנה של התקליט הראשון שלי יצא 'בואי כלה' בארץ וזה היה מטורף".

"זאת הייתה חשיפה ברמה אחרת". ניני עם האפיפיור פרנציסקוסצילום: באדיבות הוותיקן

אז קיבלת פתיחה די חלומית לקריירה שלך
"הכל מגיע מעבודה קשה, שום דבר לא מגיע במתנה. אתה צריך להיות מוכן לקום בארבע בבוקר, ולהתעורר במלון שני זבובים".

איפה את מרגישה ממש שעשית את זה?
"אירופה מוצפת בילדות קטנות שקוראים להן 'נועה'. בכל הופעה ניגשות עלי נשים שמציגות לי את הבנות שלהם שקרואות על שמי. לאט לאט הן הופכות מתינוקות לנשים בוגרות, ואני מבינה כמה אני הזדקנתי".

איך נולד השם "נועה"?
"פשוט אי אפשר להגות את השם אחינועם. נועה זה האמצע של אחינועם, ונועה הייתה הפמיניסטית הראשונה בתנ"ך, אז הכל הסתדר".

במשך כל הריאיון ניני נעה בין ביטוי עצמי באנגלית צחה לדיבור במהירות אוטו-באן בעברית בלבדית. ברגע הראשון זה נשמע קצת כמו התלהבות מהתהילה הבינלאומית, אבל מהר מאוד מתגלה שלולא ההתעקשות שלה, כמו על כל דבר בחיים שלה, היא הייתה בכלל חיה באמריקה עכשיו. "מגיל שנה עד גיל 16 חייתי בארצות הברית, ואז עליתי לארץ בעקבות הציונות", היא מפתיעה. "נשארתי כאן בגלל האהבה. הכרתי בחור, התאהבתי והתחתנתי איתו. אני עם החבר שלי כבר 30 שנה ושלושה ילדים. הלידה הראשונה שלי כמעט גמרה את הנישואים. הרגשתי בלידה שהשבר הסורי אפריקאי נפרש בינינו. אני לבד, עם התינוק ועם האשמה והוא קם בבוקר, מסתדר שנייה ויאללה לעבודה. ובא לי פשוט לרצוח אותו, אבל צלחנו את זה".

איך הצלחת לשלב את הקריירה הבינלאומית עם הילדים?
"התחתנתי בגיל 20 ובמשך עשר שנים בניתי את עצמי, ואז בגיל 30 ילדתי ויצאתי לעשר השנים הכי קשות של החיים שלי. ויתרתי על כסף, על הרבה דברים, אבל התעקשתי על ההורות כמו לביאה, ופשוט נסעתי איתם ברחבי העולם".

התעקשה על ההורות. אחינועם ניניצילום: רונן אקרמן

צמחונית בממלכת ה"על האש"

לקראת הסוף אנחנו מבינים שהגיע הזמן להתייחס לפיל שבחדר. ובמקרה הזה מדובר בפיל פוליטי ורגיש במיוחד. על ההתבטאויות שלה היא ספגה קיתונות של ביקורת שהפכו אותה בבת אחת משגרירה של ישראל בעולם ל"אויבת הציבור מספר 1" בערך.

מה מניע אמן, שפועל במרחב בו אמנים גזרו על עצמם תענית שתיקה מפחד מפני תגובת הקהל, להתבטא בצורה חריפה כל כך?
"אני מאמינה בזה, ואני לא בן אדם שמונע מפחד. קיבלתי איומים על חיי אבל גם המון אהבה. אני חושבת שאנחנו מיעוט קטן יותר ממה שחושבים. לפעמים צריך שמשהו קטן שיקרה, נגיד מנהיג ערבי גדול שיבוא וישבור את המחסומים, ואז להבת ענק מתחילה. מה שנראה בלתי אפשרי היום יקרה מחר. הכל יכול להשתנות תוך רגע, יש ציבור שלם שמתנדנד ורק מחכה למישהו שייתן לו בשורה".

את מבינה כל מיני פעילויות נגד ישראל, שקוראות לחרם?
"אני נגד החרם, אבל צריך לעשות משהו כי אין וואקום - אם לא נעשה החלל יתמלא על ידי מי שעושה. אני אוהבת את ישראל ורוצה לחיות כאן, אז אני מעדיפה למלא את הוואקום ולא להשאיר אותו לקיצוניים. אז אני מודאגת, אבל לא אכנע לדיכאון ולקיפאון הקטטוני".

את מבליטה או מצניעה את הישראליות שלך בעולם?
"אני נושאת את הישראליות בגאון רב, אף פעם לא הסתרתי את זה שאני ישראלית, וגם ספגתי על זה לא מעט, מה-BDS וכאלה. הם ניסו להחרים אותי, השחיתו פוסטרים שלי עם ילדים פלסטיניים מתים וכאלה, הרי קיצוניים משני הצדדים הם אותו דבר. אבל זה המיעוט, הרוב מקבל את הישראליות שלי באהבה, ואני רוצה להראות את המקום הערכי של ישראל. לאירופאים רבים אני הקשר היחיד לישראל ואני רוצה למשוך את האש. יש דבר שנקרא 'נועה טורס' - מעריצים שבאים לישראל בעקבותיי ובעקבות השירים שלי. זה יח"צ נהדר לישראל".

את ממש ציונית, איך זה מתיישב עם הביקורת הקשה שלך על המדינה?
"אני לא אוהבת שחור-לבן, תמיד צריך להיות ספקני. גם אלה ששונאים את ישראל אני אומרת להם 'תרגיע', ומזמינה אותם לביקור בישראל. ישבתי עם נציגת הפרלמנט האיטלקי ושמעתי ממנה דברים קשים, אז הזמנתי אותה לעשות איתי סיבוב והפכתי לה את דרך המחשבה על ישראל".

שילמת מחיר יקר על הביקורת הזאת, מפריע לך שאת לא מקבלת חיבוק מהקהל הישראלי?
"יש מישהו שלא רוצה להיות מחובק? ברור שכן, אבל לא בכל מחיר כי אני רוצה להיות נאהבת בגלל מי שאני. לשיר את השירים שלי, לומר את הדעות שלי ולהיות נאמנה לעצמי. כשהיינו באירוויזיון,  מירה עוואד ואני, ישר ניגשו אלי ודיברו בערבית ואל מירה בעברית, אז היה לי הכי קל להציג את עצמי כלא ישראלית. אבל אני מאוהבת בארץ וזה נראה לי חשוב מדי כדי לא לגעת בזה".

"פעם קראתי ראיון עם סטינג בבריטניה והייתי המומה. הם נכנסו בו". ניני עם סטינגצילום: גיל דור

איך את מנסה לקדם את האג'נדה שלך?
"אני הולכת להופיע בטקס יום הזיכרון האלטרנטיבי, טקס שהתחיל בתיאטרון תמונע והשנה יתקיים בהיכל שלמה. הרבה אנשים רוצים לכבד ביחד את ההרוגים משני הצדדים, זה אנשים שהחליטו שבמקום לשנוא הם רוצים לזכור ביחד".

יש אדם אפילו יותר מפורסם מההוא עם הכובע המוזר על הראש מהוותיקן, מישהו שניני נמצאת איתו בקשר טוב - מאמן ברצלונה לשעבר ומאמן מנצ'סטר סיטי בהווה פפ גווארדיולה. "ז'ואן מנואל סראט ("האישה שאיתי", א"ל) כתב לי שיר שנהיה להיט מטורף בספרד", היא מספרת, "ואז חבר פנה אלי ואמר פפ גווארדיולה רוצה להכיר אותך. אמרתי לו 'מי זה?'. אל תכתוב את זה כי זה יותר גרוע מהפוליטיקה שאני לא יודעת מיהו (צוחקת). נפגשתי איתו והייתה בינינו כימיה מדהימה, הוא בא לחופשה משפחתית פה, היה בבית בקידוש תימני. הוא מקסים, ג'נטלמן אמיתי".

איך הקידוש בשישי מסתדר עם החילוניות הגמורה שלך?
"אני מאמינה שהאמונה היא התרבות שלי. אני מאמינה באדם, לא נראה לי שלאלוהים אכפת ממה אני אוכלת ומה אני לובשת, אלא ממה שאני עושה, ואני מנסה לעשות דברים טובים. במילה יהדות יש את המילה 'הד' והיהודים עסוקים בהדהוד שלהם בעולם. זה הספרות העברית, והפיוט, וההתפלפלות של התרבות היהודית המדהימה".

תיכף תגידי לי שאת גם תולה דגל ביום העצמאות
"אני תולה דגל על המרפסת ועושה על האש, אבל צמחונית".

חוץ מעל האש צמחוני מה עושה לך כיף?
הכיף שלי זה הים, אני חולת ים. לבת שלי קוראים ים, אני גם שוחה בים. אין דבר שמלמד אותך יותר על העולם מאשר הילדים שלך. הם מתווכים לך את כל מה שקורה בעולם".

יש לך ילד שאוטוטו בגיל גיוס, מה הוא יעשה?
"בטח שהוא יתגייס. אנחנו בישראל, לא?".

אחינועם ניני בהופעה, זאפה חיפה, יום חמישי, 4 במאי, בשעה 22:00; זאפה הרצליה, יום שישי, 2 ביוני, בשעה 22:00

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ