בעקבות איומים של פעילי ימין: בוטלה הופעה של אחינועם ניני בארה"ב

בבית הכנסת בדטריוט, שבו היתה אמורה להופיע החודש, החליטו לבטל את ההופעה מחשש להפגנות מחאה. ניני בתגובה: "הקומץ לא יגרום לי, ולרבים אחרים, לוותר או להירתע"

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אחינועם ניני
אחינועם ניניצילום: Barry Insell

הופעה של אחינועם ניני, שהיתה אמורה להתקיים ב–18 במאי בבית כנסת בדטרויט בארצות הברית, בוטלה לאחר איומים של פעילי ימין יהודים־אמריקאים המתנגדים לדעותיה הפוליטיות. במכתב שנשלח בשבוע שעבר לאנשי בית הכנסת כי "הגיעו אלינו כמה איומים שנמצאו אמינים בדבר הפגנות מחאה שהיו אמורות להתקיים בסמוך לבית הכנסת 'עדת שלום' בזמן הופעתה של ניני. כתוצאה מכך, ומתוך רצון לשמור על ביטחון הקהילה שלנו, המניין שלנו ועל המופיעים, החלטנו לבטל את הקונצרט".

בתקשורת המקומית בדטרויט נכתב כי ניני הופיעה לפחות שש פעמים בעיר, באירועים שונים, והמופע האחרון שלה שם היה ב–2013. זו לא הפעם הראשונה שבה הופעה של ניני בצפון אמריקה מעוררת מחלוקת. בשנה שעברה ביטלה הקרן הקיימת של קנדה את החסות שהעניקה למופע שבו השתתפה ניני בשל טענה כי היא תמכה בתנועת החרם על ישראל (BDS), ובסופו של דבר הוא התקיים במימון ובתמיכה של משרד החוץ הישראלי. ניני עצמה הבהירה לא פעם כי אינה תומכת בתנועת החרם ורואה בה יוזמה "צבועה" שלא תועיל לקידום השיח בין ישראל לרשות הפלסטינית.

בתגובה לביטול המופע שלה מסרה ניני ל"הארץ" כי "הקומץ לא יגרום לי, ולרבים אחרים, לוותר, להתכופף או להירתע. יבוא יום וקולו של הרוב, חפץ החיים, יגבר. היום שבו השלום ינצח, האהבה תנצח, האמנות תנצח". בתגובה ששלחה הקרן החדשה לישראל, שבה ניני חברה במועצת המנהלים, לאתר "פורוורד" נמסר בשמה של הזמרת: "אני עצובה וזועמת על הקמפיין האגרסיבי של ההשתקה, שאנחנו מכירים היטב מצד גורמי הימין בישראל והגיע כעת גם ליהודי ארצות הברית. למרות זאת אני לא מפחדת. פחד ושתיקה עומדים בדרכה של הדמוקרטיה, של האיכות, של השלום ושל הערך היהודי הקובע שיש לעמוד לצד החלש. אני מחכה לאירועים רבים נוספים בקרב קהילות יהודיות בארצות הברית שידועות באומץ ובמצפון שלהן".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ