לא רק גו ווסט: הפט שופ בויז שלא הכרתם

אלבום שכולו מוזיקה לבלט, פסקול לסרט "אוניית הקרב פוטיומקין" ושיר הלל לבנו של נפוליאון השני הם רק חלק מהשירים הפחות מוכרים של הצמד הבריטי שאסור לכם לפספס

מנחה נופה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חברי להקת ה-Pet Shop Boys
מנחה נופה

הכינו מחברות, חדדו עפרונות ונסו לחשוב - אילו שירים אתם מכירים של הפט שופ בויז? התשובות שיזרקו לאוויר הם כנראה "West End Girls", "It's A Sin", "Jealousy" וכמובן הלהיט שפילס להרכב את הדרך למיינסטרים - הלא הוא "Go West". אבל לא רק להיטים היו לצמד הבריטי המונה את ניל טננט וכריס לאו. לקראת ביקורם החגיגי בארץ (שבת, ה-10 ביוני בפארק הירקון), בחרנו את השירים שהתחבאו באלבומים הרבים, וחיממו את לב המעריצים. קבלו את המדריך הפחות מוכר ליצירה של הפט שופ בויז.

» פט שופ בויז בישראל 2017 - לכל הפרטים
» מי עוד מגיע לארץ השנה?
» לוח הופעות היום
» מדור מוזיקה עכבר העיר
» איך היה הביקור הקודם של הלהקה בארץ?

1986 - "Tonight Is Forever" מתוך האלבום "Please"

מצמד מוזיקאים היינו מצפים שתחילת דרכם תתנהל באיזה מועדון אפלולי או אולפן מוזיקה, אבל דרכם של הפט שופ בויז התחילה בכלל בחנות מוצרי חשמל בקיץ 1981. השניים גילו עניין משותף למוזיקת פופ ודאנס, ומשם המשיכו לאלבום הראשון שיצא ב-1986, והביא להיטי ענק כגון "West End Girls" ו-"It's A Sin". אחד מהשירים שפחות בלטו היה "Tonight Is Forever", עליו אמרו טננט ולאו שהוא מתאר את חווית המועדונים בשנות ה-80' המוקדמות, בהם החיים היו חיים של לילה.

1987 - "King's Cross" מתוך האלבום "Actually"

האגדה מספרת שטננט נסע ברכבת בלונדון עם חברים, ואחד מהם אמר בשיחה: "מישהו סיפר לי ביום שני, מישהו סיפר לי בשבת". לטננט לא היה באמת מושג על מה הוא מדבר, אבל זה חיבר אותו למצב של תחנת "קינגס קרוס" בלונדון, שהייתה מלאה באותם ימים בנוודים ופושעים, ונחשבה למקום שפחות כדאי להסתובב בו. טננט לקח את החיבור הזה צעד נוסף קדימה וקשר אותו מטאפורית למצב בבריטניה, ולתקוות השווא שהיו בתקופתה של מרגרט תאצ'ר.

1990 - "My October Symphony" מתוך האלבום "Behaviour"

"My October Symphony" הוא שיר שנכתב בהשראת המהפכה ברוסיה ב-1917, בה הבולשביקים בראשות ולדימיר איליץ' לנין הפילו את הממשלה הליברלית של קרנסקי והקימו שלטון קומוניסטי דיקטטורי בברית המועצות (שהתקיים עד 1991). טננט כתב את השיר בעקבות ספר שקרא על ההיסטוריה של רוסיה. השיר נכתב מנקודת מבטו של מלחין שכתב סימפוניה בעקבות המהפכה הראשונה של אוקטובר, וחושב האם עבודתו המוזיקלית תשאר תקפה בעתיד, לאחר שהקומיניזם ייפול.

1993 - "The Theatre" מתוך האלבום "very"

בתחילת הקריירה שלהם, הואשמו לעיתים הפט שופ בויז בכך שהם נטולי מצפון חברתי. עם השנים כבר קשה היה להגיד זאת, כמו לאחר הוצאת שיר "The Theatre" באלבום הסופר מצליח שלהם "very". השיר מדבר על ההבדל בין זוהר חיי הלילה של התיאטרון והמציאות הקשה של הייאוש העירוני וחסרי הבית שהייתה באנגליה בתקופה.

1997 - "A Red Letter Day" מתוך האלבום "Bilingual"

בלוח השנה תמיד מסומנים באדום הימים להם כולנו מחכים, ימי החגים - בהם אנחנו לא הולכים לעבודה ומבלים עם חברים ובחיק המשפחה. בשיר "A Red Letter Day" טננט משתוקק ליום שיוקדש לכל אלה "אשר עוקבים אחרי האינסטינקטים שלהם, ואומרים להם שהם חוטאים".

2006 - "The Sodom And Gomorrah Show" מתוך האלבום "Fundamental"

"מוות והרס" הם מילים שטננט רואה מול עיניו כשהוא צופה בחדשות. לתחושתו אמצעי התקשורת אוהבים להתמקד בדברים השליליים, להנגיש אותם לקהל כבידור ולהסיח את דעתו מהמציאות.

2009 - "King Of Rome" מתוך האלבום "Yes"

"King Of Rome" מספר על בנו של נפוליאון השני (1811-1832), שהיה ידוע מלידתו כ"הוד מלכותו מלך רומא". טננט מסביר שהוא ראה בו סמל לבדידות ולגלות. כשנפוליאון הובס ונשלח לגלות, הבן, שאמו היתה נסיכה אוסטרית, נלקח לווינה. הוא לא ראה שוב את אביו ורק לעתים נדירות ראה את אמו. הוא מת בגיל צעיר משחפת ואף פעם לא השיג הרבה, אבל כשהוא נולד הוא היה מלך רומא.

2001 - "For All of Us" מתוך "Closer to Heaven"

במקור, השיר "For All of Us" לא בוצע על ידי הפט שופ בויז אלא חובר על ידם עבור המחזמר "Closer to Heaven" מ-2001, אותו הם כתבו ביחד עם ג'ונתן הארווי. עם זאת, במספר הופעות הקהל זכה לשמוע את הגרסה בביצוע של השניים.

2005 - "Odessa" מתוך הפסקול "Battleship Potemkin"

אחת מהיצירות המרתקות שיצר הצמד היא ללא שום ספק הפסקול לסרט "אוניית הקרב פוטיומקין" שבוים על ידי סרגיי אייזנשטיין ב-1925. הפט שופ בויז כתבו את המוזיקה בעקבות הצעה שקיבלו ב-2003 ממנהל המכון לאמנויות עכשוויות בלונדון, שביקש מהם לכתוב פסקול חדש לסרט ולבצע אותו כקונצרט חינם בכיכר טרפלגר על רקע הקרנת הסרט. האירוע הוכתר כהצלחה כבירה שהמעריצים מתארים כאחד מהדברים הכי מרגשים שראו.

2011 - האלבום "The Most Incredible Thing" 

בניגוד לשירים אחרים, מהאלבום "The Most Incredible Thing" קשה לבחור שיר אחד ששווה לתת לו דגש, כי כל היצירה בכללותה היא הדבר. מדובר במוזיקת דאנס שיצרו הפט שופ בויז לבלט המבוסס על עלילה שכתב הסופר הדני, הנס כריסטיאן אנדרסן.

ההופעה של הפט שופ בויז בישראל תתקיים בשבת, ה-10 ביוני 2017 בפארק הירקון, תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ