איפה הילד: מאחורי השירים הגדולים

מה השיר ששאב השפעה מ-R.E.M, איזה שיר נכתב בהשראת הרבי נחמן מברסלב ואיזה טקסט נולד כתוצאה מתחרות של חמי רודנר עם חבר קומונה - חברי הרכב הרוק הוותיק מספקים הצצה להשראה שלהם

עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
להקת איפה הילד
עכבר העיר

אם אתם רוצים להרגיש את גלגלי הזמן חורקים ונעים בקצב מטורף, קבלו את הנתון הבא - ההופעה הקרובה של איפה הילד במועדון הבארבי (ה-1 ביוני) תציין 30 שנות יצירה. במהלך אותן שנים היו אחראים חברי ההרכב לכמה מהלהיטים הגדולים ביותר ברוק הישראלי. רגע לפני המופע החגיגי הם מתפנים כדי לתת לנו הצצה על הסיפורים מאחורי אותם שירים שכולנו מזמזמים מתוך שינה, ועל הדרך לחשוף את ההשראה מאחורי כמה מהשירים מהאלבום החדש, "מתוק בחשיכה".

» איפה הילד - לוח הופעות
» איפה הילד עדיין בועטים. ראיון
» פסטיבל יערות מנשה התגבר על הקשיים
» מוש בן ארי מוצלח גם בפורמט האקוסטי
» מדור מוזיקה עכבר העיר

"איפה הרוח" / חמי רודנר

רודנר: "'איפה הרוח' הוא השיר הכי עתיק שלנו שמצא את מקומו באלבום הבכורה 'זמן סוכר'. התחלתי לכתוב ולהלחין אותו בגבעת ברנר ב-86' תחת השם 'השחף' עם המילים 'צורח השחף, אולי מכאן אותי הוא ייקח'. הוא היה מאוד מושפע מ-R.E.M של אמצע האיטייז ואפשר לשמוע את ההשפעה הזאת גם בהקלטה. השיר הושלם בתל אביב ב-88' והוא מדבר על המעבר מהכפר לעיר, מטבע לאורבניות".

בהשראת R.E.M. איפה הילד עם "איפה הרוח":

"אחד אלוהים" / חמי רודנר

רודנר: "כתבתי והלחנתי אותו בפעם אחת לפנות בוקר בחורף של 1988, כשהייתי קפוא ומעורער מאד. תמיד האמנתי שצריך להיות גם פוליטי בכתיבה. הוא משקף את איך שראיתי את ישראל באותה תקופה, ולמעשה גם היום - מדינה קטנה ורדופה עם תסביכי גדלות מעורבבים ברוטב דת ופטריוטיות. מצחיק שהשיר הזועם הזה הביא לנו המון ברכה - זה השיר שגרם לקהל לפתוח את האוזניים ואת הלב. עד היום הוא פותח את ההופעות שלנו".

סיפורה של מדינה מתוסבכת. איפה הילד עם "אחד אלוהים":

"נפלת חזק" / חמי רודנר

רודנר: "חברי הטוב ירמי קפלן נזרק על ידי חברתנו הטובה דנה ברגר. כתבתי בשבילו את השיר הזה, אבל בשבילי הלחן לא פחות משמעותי מכיוון שמדובר בפעם הראשונה שהתנסיתי בהלחנה על מקצב של שש שמיניות. מהלך האקורדים היה מאד מסעיר בשבילי כשהצלחתי לנגן אותו על גיטרה - כמו של 'מישל' של הביטלס! יובל שפריר, המפיק המוזיקלי של 'זמן סוכר' לקח את זה באמת לכיוון 'ביטלסי' עם רביעיית  מיתרים ועיבוד עשיר מאד. אחד הדברים שאני תוהה לגביו הוא מאיפה היו לי את האומץ והחוצפה לכתוב 'אין אהבת אמת', אבל זה מה יפה ברוק - האמת של בן ה-20 היא לא אבסולוטית אבל מאוד אותנטית. היום אני מבצע את 'נפלת חזק' בהופעות המשותפות שלי עם קפלן וברגר".

מבצעים יחד בהופעות. איפה הילד עם "נפלת חזק":

"מישהו שומע אותי" / חמי רודנר

רודנר: "בסוף האייטיז אסף שריג בא עם לחן מבוסס על בייס-ליין, משהו מאד F-אנקי. ישבנו בדירה השכורה בשינקין 8 וג'ימג'מנו, אני סתם זרקתי את המילים 'היי מישהו שומע אותי' כאלתור חסר מחשבה, וזה נשמע לנו כל כך טפשי שלא העלינו אותו אפילו כאופציה כשבחרנו את השירים לאלבום 'זמן סוכר'. דווקא אחרי שהאלבום יצא ודשדש בתחילת דרכו, חיים שמש הציע שנקליט שיר קיץ לקידום ההופעות שלנו בפסטיבלים של צמח וערד. הקלטנו אותו כסינגל והוא חרך את הרדיו. אני חושב שזה שיאו של שיתוף הפעולה שלנו עם יובל שפריר ואיל דפנא".

התחיל מג'ימג'ום תמים. איפה הילד עם "מישהו שומע אותי":

"לבן בחלום שחור" / חמי רודנר

רודנר: "ב-92' גרנו יחד מלא וונאביז במין קומונה מפוקפקת ביוחנן הסנדלר. יום אחד, מישהו מהחבורה, גם יוצר בתחילת דרכו, סיפר לי בהתלהבות שאסף שריג הביא לו לחן פיצוץ והוא כתב לו מילים. 'אתה חייב לשמוע!' הוא אמר לי, לקח את הגיטרה והתחיל לנגן. הקשבתי והנהנתי עם חיוך, אבל בפנים רתחתי. 'אחלה' אמרתי לו, חמקתי לחדר, התקשרתי לאסף ואמרתי לו, 'איך אתה מבזבז לחן כל כך טוב על מישהו או משהו מחוץ ללהקה?! בוא תראה שאני יכול להתעלות על מה שהוא כתב!'. כתבתי את הטקסט ברבע שעה בערך, ויצא לי הדבר הכי אפל שכתבתי בחיים, כמעט גותי. אני מאמין שמדובר באחד השירים הכי טובים שלנו, מאז ועד הים".

נשאר אצל הלהקה בסופו של דבר. איפה הילד עם "לבן בחלום שחור":

"זוהי סדום" / חמי רודנר

רודנר: "מין בלוז עם טאץ' קצת מזרחי, לנצח השיר הזה יזכיר לי את ה׳טירונות׳ שיובל בנאי העביר אותנו במהלך העבודה על האלבום השלישי, 'מסעותיי עם עצמי'. בחצי הראשון של שנת 1995 היו ישראלים רבים באופוריה - השלום עם הפלסטינים נראה קרוב מאי פעם וקניונים וטוק שואוז צמחו תחת כל עץ רענן. אבל אנחנו חשנו תנועות ססמיות שבישרו על דברים אחרים לגמרי, ואכן תוך כמה חודשים הכל הכל התהפך בצורה קיצונית. 'זוהי סדום' הוא ביטוי לפסימיות הבריאה שלנו".

חזה את העתיד. איפה הילד עם "זוהי סדום":

"אני במצב" / חמי רודנר

רודנר: "ב-2009 החלטנו להתאחד כלהקה אורגנית ויוצרת לכל דבר. הקלטנו כמה שירים בדרך לאלבום, ואחד האהובים עלי הוא 'אני במצב'. יש בו הומור ויאוש על מקצב F-אנקי בריא וגיטרות לעניין. הפיק אותו יונתן לוי (חבר להקת איזבו) שהביא לנו משהו מרענן וחדשני. 'אני במצב' יצא באלבום  הקאמבק שלנו 'בני המאה העשרים' ב-2012. האלבום לא זכה להדים רבים, לא בקהל ולא בתקשורת, אבל בשבילנו הוא מהווה עדות לכוח של המוזיקה והחברות להתגבר על מכשולים לא פשוטים וליצור משהו בעל ערך ביחד".

הכוח של החברות. איפה הילד עם "אני במצב":

"היא אוהבת" / חמי רודנר

רודנר: "הסינגל האחרון מתון 'מתוק בחשכה' שיצא לאחרונה. אחד הדברים שהכי מטריפים אותי בפופ זה ניגודיות בין לחן למילים - כשהם מביעים דברים הפוכים לגמרי זה מזה. ב'היא אוהבת' המילים מספרות סיפור על זוג שהגיע לסוף דרכו בזמן שהלחן והעיבוד הם חגיגה של צבעוניות פסיכדלית. במקור, המילים בפזמון היו 'היא לא מחכה לו, צופה בפורנו רך', אבל אחרי כמה נסיעות ברכב המשפחתי, כשהיינו מאזינים לדמואים והילדים שלי היו שרים בכוונה מלאה את המילים, שיניתי את זה ל'היא לא מחכה לו, נמרחת מול מסך".

הילדים גרמו לשינוי המילים. איפה הילד עם "היא אוהבת":

"עמוק נפלא" / אופיר בר עמי

בר עמי: "השיר הזה הוא מהאלבום האחרון. הוא נכתב ומבוצע מנקודת מבט של אב הפונה לילדיו המתבגרים מתוך רצון לכוון אותם לדרכי החיים האמיתיים והטובים, ולהזהיר אותם ממבול ההבלים והבלבול ששוטף את הכל. כמובן שזאת אמירה שנובעת מחיי האישיים, אבל אני גם מרגיש שזה מבטא בתמצות ובמשל את מה שבאמת יש לי לומר כאדם וכיוצר, מסקנות ותובנות שאספתי בדרכי בחיפוש אחר 'הדבר האמתי'. מהות השיר נמצאת כבר בתחילתו - 'כמה טוב להיות מחובר אל החשמל, נהרות של אור ממלאים את ההיכל'. השתמשתי במושגים ששאלתי מעולם הקבלה ומספרי רבי נחמן ותורותיו, שמשמשים כבסיס ומקור השראה לכל יצירותיי בשנים האחרונות".

הרבי נחמן אחראי להשראה. איפה הילד עם "עמוק נפלא":

"מתוק בחשיכה" / אסף שריג

שריג: "שיר הנושא של האלבום החדש. הוא מתאר התמודדות עם בדידות ושברון לב בדרך הביתה מהפאב המקומי, על רקע תמונות וקולות הלילה בגבעת ברנר. הגיבור זוחל וצולע לכיוון הבית במצב פסיכדלי למדי, מתמזג עם הלילה ומנסה להתגבר על היאוש והמצוקה כשהוא מייחל לאיזושהי הקלה, ביחד עם חיות הבר וחיות הבית שמסביבו. שיר אוטוביוגרפי בהחלט שגם נכתב במקום אותו הוא מתאר. הלחן היה קיים, חמי ואני ישבנו בפאב וכתבנו את המילים עד שיצא טקסט שזרם לנו טוב עם הלחן. שם השיר המקורי היה 'לילה אפילוג', ובהמשך הוא הפך ל'מתוק בחשיכה', שגם נראה לנו שם מתאים לאלבום כולו".

הפך לשם האלבום. איפה הילד עם "מתוק בחשיכה":

איפה הילד יציינו 30 שנות רוקנרול בהופעה חגיגית ב-1 ביוני במועדון הבארבי בתל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ