"אני לא כל כך מייצגת נאמנה את ישראל"

למרות הביקורת כלפי הממשלה משרד החוץ שלח אותה לייצג את ישראל באולימפיאדה, בן הזוג שלה הוא גם השותף ליצירה והאישור מהקהל נותן לה דרייב להמשיך - נגה ארז מסמנת את השלב הבא

עידו שחם, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נוגה ארז
עידו שחם, עכבר העיר

נגה ארז לא ממש רואה עין בעין עם היחס של התקשורת למוזיקה שלה. "אני לא קוראת לעצמי אמנית פוליטית", היא טוענת, "זה שוב הבלבול הזה, כי הרבה קוראים לי אמנית פוליטית, וכל סיקור שהאלבום והסינגלים מקבלים בחו"ל מתייחס אליי כאמנית הפוליטית מהמדינה מעוררת המחלוקת. אני באמת אומרת כזה דבר - קודם כל, הדברים שאני מדברת עליהם, כמו ביקורת כלפי הממשלה, הם לא מעוררי מחלוקת בשום צורה. עשו את זה אמנים לפני, בלי סוף, ובצורה הרבה יותר קיצונית. אני בסך הכל מדברת על אי שביעות רצון שאני חיה בתוכה, אני מדברת על הנושאים האלה כי הם פשוט נוגעים בי".

» נגה ארז - לוח הופעות
» הפט שופ בויז שלא הכרתם
» המדריך למופעים באוויר הפתוח
» הופעות חו"ל שוות בדרך אלינו
» מדור מוזיקה עכבר העיר

האם יש משהו ספציפי שמפריע לך בנוגע לממשלה?
"המון דברים - פשוט הכל, אפשר להגיד. הטיפול בכל כך הרבה אספקטים של ההתנהלות שלנו ושל השכנים שלנו ושל המיעוטים בתוכנו מרגישה לי כמו התנהלות פשוט קלוקלת. אני אף פעם לא יודעת להגיד אם מדובר בהתנהלות של טיפשים או מושחתים - לדעתי זה שילוב בין הדברים. אבל אני מרגישה שכבר שנים אני לא מצליחה להבין מה קורה, ולמה לעזאזל זה כל כך תקוע. יש לי רגעים ביום, בשבוע או בתקופה, שבהם זה משתלט עלי, הכעס התסכול כלפי זה. זה בא לידי ביטוי בשירים באופן שמתעד רגש, ולא באופן שבא להגיד 'אתם עושים ככה והם עושים ככה'".

ישבתי עם נגה ארז (27) על סיגריה מגולגלת וכוס חלב סויה (היתה הפסקת מים) בסלון של סוזי'ס ארט ביי, מתחם אמנים בבית רומנו בתל אביב. היא שוכרת שם סטודיו שמשמש לדבריה למתן שיעורי פיתוח קול וגם לקצת יצירה. אלבום הבכורה שלה "Off The Radar" בדיוק יצא, אך ארז עברה מסלול די ארוך עד לשחרורו: משיעורי פיתוח קול ושירה קלאסית בגיל 12, דרך אלבום ג'אז שנגנז, חברות בהרכב The Secret Sea של עמית ארז (אין קשר משפחתי) והופעות עם שלומי שבן. היום היא חתומה בלייבל City Slang יחד עם אמנים מכובדים, כמו Calexico ו-Arcade Fire. "זה הגיע אלי בסגירת מעגל ממש מגניבה מבחינתי", מספרת ארז. "הצעד הראשון שעשיתי כמוזיקאית שאני היום היה קאבר ל-Son Lux, והחבר'ה מסיטי סלנג התחילו מגעים כדי להחתים אותו בכלל, ובעקבות הסתכלות על החומרים שלו הם הגיעו אלי. אז התחיל כל התהליך שהוביל לחתימה שלי, ועכשיו שנינו חתומים בלייבל, תחת אותה מטרייה".

משיעורי פיתוח קול עד ללייבל בינלאומי. נגה ארזצילום: יח"צ

מעבר לחתימה בלייבל הבינלאומי המכובד והופעות בפסטיבלים הנחשבים ביותר, ארז קיבלה גם הזדמנות נוספת ופחות שגרתית, כשנשלחה בשנה שעברה מטעם מדינת ישראל, אותה מדינה שאת ממשלתה היא מבקרת, להופיע בברזיל במהלך האולימפיאדה. גם ארז עצמה הופתעה מהזימון. "זה היה הזוי לגמרי" היא מודה, "קודם כל בגלל עצם הבחירה. אסתר רדא ואני נסענו לשם בשליחות של משרד החוץ".

מדהים, יש שם מישהו עם טעם טוב.
"כן, או שמישהו לא טרח לבדוק את החומרים עד הסוף, כי אם משרד החוץ שולח אותי לייצג את ישראל, באיזשהו אופן יש בזה דבר קצת עקום".

למה?
"כי אני לא כל כך מייצגת נאמנה את ישראל. אני לא נמצאת על במות עם דגלי המדינה. יש לי אמירה שהיא אמנם לא אנטי ישראלית, אבל היא כן ביקורתית. אבל הבחורה ממשרד החוץ פשוט החליטה מתוך איזו גחמה שהיא רוצה לשלוח אמן שיראה צד 'Fresh' ושונה של המדינה. גם נראה לי שהיה לה זול להביא אותי".

לחפש את האישור של הקהל

אולי באמת בחרו בארז להופיע באולימפיאדת ריו כי היא נראית יותר כמו כוכבת פופ עדכנית מאשר זמרת מחאה. תמונותיה האטרקטיביות מתנוססות בכלי התקשורת בארץ ובאתרי מוזיקה נחשבים בחו"ל. השירים שלה נשמעים כמו פופ-אלקטרוני מאוד מודרני שהיה יכול להגיע בקלות מסיאטל כמו שהוא מגיע מאבן יהודה - מקום מגוריה הנוכחי של ארז עם בן זוגה ושותפה ליצירה בארבע השנים האחרונות אורי רוסו (חלק מצמד המפיקים ספנסרוסו). אבל אם תקשיבו מקרוב, אולי תגלו נגה ארז אחרת, כך למשל בסינגל "Dance While You Shoot" שבו היא מנהלת שיח דמיוני בינה לבין המדינה.

מתכתבת עם מה שקורה בעולם. נגה ארז עם "Pity":

"זה שיר שאומר 'די, סיימתי איתך, יאללה ביי, אין לי כוח לזה יותר'", משתפת ארז, "ואז אני מקבלת את התשובה שהייתי מצפה מהמדינה כמו שהיא היום לתת לי, שהיא 'ככה זה נעשה, אני שולטת בחיים שלך ואני יכולה להפוך אותם למאוד נוחים, טובים ומלאי תקווה, אבל אני לא עושה את זה'. זה בעצם הלך הדברים, פחות או יותר. זה לא פוליטי! אם נסתכל על אמנים פוליטיים, אני חושבת שהם הולכים קצת יותר פנימה, כלומר שיכול להיות שהייתי אומרת שם דברים קצת יותר ספציפיים. אבל במכוון או לא במכוון, זה לא הלך לשם - רציתי לייצר משהו קצת יותר אישי מהדבר הזה".

זה נראה שאת מאוד מצליחה: אלפי לייקים בפייסבוק, מאות אלפי צפיות ביוטיוב, כתבות במקומות נחשבים. זה כאילו שאת חיה את החלום הוורוד של המוזיקאים בארץ, במיוחד באינדי. זה משנה משהו?
"זה משנה הכל, כי כשדברים קורים אתה מקבל סוג של אישור שאתה מחפש כבן אדם וכאמן. כשאתה עושה משהו שיש לו עוד אוזניים חוץ מהאוזניים שלך, אתה מחפש את האישור שיש קהל למה שאתה עושה".

זה מספק אותך לראות את הפנים שלך בכל מקום?
"זה גורם לי להרגיש טוב, אבל אני לא חושבת שאפשר להגיע לסיפוק טוטאלי. אולי מדובר בתכונה שיש להרבה אמנים - כאילו אוקיי, אתה רואה מספרים מסוימים ואת הפרצוף שלך במקומות שונים, אבל חיי מדף של התחושה הזאת הם קצרים, ואתה מיד עובר לדבר הבא. מה שכן, אין ספק שזה מספק מוטיבציה להמשיך לעשות. זה נתן בוסט היסטרי ודרייב אדיר לכמות העשייה ולחדוות העשייה שלי, ולא בטוח שהדרייב הזה היה מגיע בלי זה".

לא טיפוס של בילויים. נגה ארזצילום: מאיה ברן

התעשייה עדיין גברית מדי

ארז מתכתבת עם גל הזמרות-מפיקות של השנים האחרונות שכולל יוצרות כמו עדי אולמנסקי, MIA, ו-FKA Twigs, אך בעיניה זה לא מספיק, בעיקר כי הגברים עדיין שולטים בתעשיית המוזיקה. למעשה, ארז עובדת בעצמה עם שני גברים - אורי רוסו, כאמור, והמתופף רן יעקובוביץ'. היא מצידה מבינה את הבעייתיות שבדבר. "כל הפרסונה הפמיניסטית שלי כל הזמן מוטלת בספק במובן מסוים, כי רואים אמנית שפועלת תחת השם שלה. השם הזה מכיל בתוכו אותי ואת אורי באופן שווה לחלוטין. יש לי מתופף, והסאונדמן שאתנו הוא לא סאונדוומן, וכשאני מחפשת המלצות למישהו שינגן איתי את המוזיקה שלי, אני לא אקבל שמות של מתופפות. אתה יודע, גם יצא שהשותפות הכי משמעותית שלי, בכל אספקט בחיים, היא עם גבר. אבל אני חושבת שאולי אני יכולה להגיד לטובת הפמיניזם, שזאת שותפות שוויונות שמבטאת בתוכה את כל מה שאני מאמינה שצריך להיות ביחסים בין בני אדם באופן כללי ובין המינים. אני מסתכלת עליו כמישהו שמסוגל לעשות הכל, והוא מסתכל עלי באותו אופן, והדבר הזה מייצר משהו מאוד נטול היררכיה".

זה לא קשה להיות גם בלהקה וגם בזוגיות?
"הזוגיות שלנו והשותפות היצירתית והעסקית שלנו זה דבר בלתי נפרד, והם למעשה לא התקיימו אחד בלי השני. כל הזמן המאזנים בין הדברים השתנו ונעו בכל פעם לכיוון אחר - לפעמים יותר לזוגיות ולפעמים יותר לשותפות. כרגע אנחנו יושבים בבית ומדברים על העסקים. אני חושבת שאנחנו דוגמה למקרה שבו זה עובד ממש טוב, לכימיה מאוד מוצלחת. אנחנו שני אנשים מאוד רגישים ועם זאת נורא רציונליים, שזה באמת מזל גדול שיש לנו את האפשרות להתנהל גם סביב סיטואציות קצת מורכבות".

זה לא הורס קצת את הרומנטיקה? אתם הולכים לפעמים לסרט או לטיול בפארק?
"פחות. אבל גם ככה אורי ואני לא אנשים שאוהבים באופן מיוחד לצאת לבלות. כשזה נוגע לסרטים, אנחנו בדרך כלל לא נלך לקולנוע אלא נתפוס סרט בדרך למיטה. וגם במקרה ובמזל יצא ששנינו כאלה, ולאף אחד לא חסר ללכת לים למשל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ