מחקר חדש: פסטיבלי רוק מזיקים לנשים בהריון

חוקרים בלגים מצאו כי אין די בהגנה שמעניקה בטן האם לעובר, אשר סופג את מרבית רעשי הסביבה. לפי מחקרים נוספים, הדור הצעיר אף סובל מ"הזדקנות מואצת" של השמיעה

שלמה פפירבלט
בריסל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אשה הרה בפסטיבל ברוסיה
אשה הרה בפסטיבל ברוסיה. לבני 15 ומעלהצילום: בלומברג

פסטיבלי רוק אינם אתר בילוי מומלץ לנשים בהריון. למסקנה זאת הגיעו חוקרים מאוניברסיטת גנט הבלגית (UGent), הנחשבת לאחד מהמוסדות האקדמיים היוקרתיים ביותר במדינה, במחקר שתוצאותיו פורסמו הבוקר (שני) בעיתונות הפלמית.

"ההמלצה לנשים בהריון, כבר מהחודשים המוקדמים ביותר, היא להתרחק מפסטיבלי מוזיקה", אמר לסוכנות הידיעות הבלגית פרופ' בארט וינק, מומחה לבעיות שמיעה באוניברסיטת גנט. "עוצמת הרעש הנמדדת בפסטיבלים מסוג זה יכולה להגיע ל–102 דציבלים, מהם סופג העובר ברחם 97 דציבלים". את המספרים הללו יש לבחון מול החוק הבלגי, הקובע כי אשה בהריון אשר בסביבת עבודתה שורר רעש העולה על 85 דציבלים זכאית לקבל הפסקת עבודה מתוגמלת, מסיבות בריאות.

העיתוי של פרסום המחקר אינו מקרי — אלה הם ימי פסטיבלי הקיץ ברחבי אירופה. לפי מסקנות המחקר, אין די בהגנה שמעניקה בטן האם לעובר שלה, המעמעמת רק במעט את עוצמת הרעש. לכך יש להוסיף כי אוזניו של העובר מתפתחות בשבועות הראשונים של ההריון, והן מועדות לפגיעה.

על פי מחקריו של פרופ' וינק, הדור הצעיר הנוכחי סובל מ"הזדקנות מואצת" של השמיעה. "לאחוז גבוה של נערים בגיל בית הספר התיכון — אחד מכל ארבעה לפי בדיקות שונות — יש יכולת שמיעה של בני 50", הוא טוען.

בכך לא מסתיימות הסכנות האורבות לעוברים שאמותיהם מבלות בפסטיבלי רוק. הרעש הרצוף גורם לעלייה ברמת לחץ הדם, בדופק וברמות האנדרנלין — תופעות מזיקות גם הן. השימוש באטמי אוזניים בקרב פעוטות עשוי לסייע מעט, אך הוא אינו פותר את הבעיה, מסכם הפרופסור המוסיף כי התגלו נזקים בשמיעה גם אצל ילדות וילדים שנלוו להוריהם בפסטיבלים. המלצתו, לפיכך, היא להימנע מאירועים אלה עד גיל 15.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ