עלמא אליוט הופמן

אחרי מכתביו הפומביים של רוג'ר ווטרס, הנפות דגלי פלסטין בהופעה בגלזגו ולחץ בינלאומי בלתי פוסק, רדיוהד, אחת הלהקות החשובות בעולם, הולכת להופיע בשיא החום והלחות של חודש יולי הישראלי, 17 שנה אחרי ביקורה האחרון (והכל כך פחות מתוקשר) כאן. כבר עברנו על הליינאפ המעודכן, בחרנו את עשרת השירים הכי משמעותיים של רדיוהד, קראנו ביקורת הופעה מהטור הנוכחי ועכשיו הגיע הזמן לקחת נשימה עמוקה ולהציץ קצת אל מאחורי הקלעים של המוזיקה. רגע לפני שתום יורק והחברים מגיעים להרעיד לנו את הלב - הנה כמה סיפורים מרגשים למאזינים סקרנים. הכינו אוזניות בקרבת מקום.

» רדיוהד בישראל - ריפוי במוזיקה
» רדיוהד בישראל - על הפרטים
» השירים הגדולים ביותר של רדיוהד
» איך התחיל הטור הנוכחי?
» הופעות חו"ל שוות בדרך אלינו
» מדור מוזיקה עכבר העיר

המקום שבו הכל התחיל

חושבים שאתם כבר לא סובלים את הלהיט "Creep"? חשבו שוב. מערכת היחסים המורכבת של חברי רדיוהד עם להיט השנאה העצמית שהכניס אותם לתודעה אי שם בשנות ה-90', התחילה עוד כשהוא רק נכתב. האגדה מספרת שתום יורק היה מאוהב קשות בחברה לספסל הלימודים, ואת מילות השיר כתב שבור לב ודחוי לאחר שזו סירבה לחיזוריו. אחרי הדחיה היא אפילו הגיעה להופעה של הלהקה באוניברסיטה, דבר שגרם ליורק להתפלץ לחלוטין. בהמשך, בזמן ההקלטות לשיר, הגיטריסט ג'וני גרינווד, שלא אהב את "Creep" מהרגע הראשון, הגביר את הדיסטורשן, מעך את המיתרים יחד והחריב את הסאונד בניסיון חבלה שלא צלח - כי האקט הזה דווקא יצר את המעבר המפורסם והאהוב בין הבתים לפזמון. אפילו כשהלהקה כבר שלחה את הסינגל לתחנות הרדיו הוא שכב והעלה אבק, עד ששדרן אחד מתחנת רדיו של קולג' עלום בסן פרנסיסקו ניגן אותו ושוב ושוב והשמועה פרצה. לונג סטורי שורט - עם כל הפאלטות בדרך, זה פשוט נס ש-"Creep" בכלל הצליח. וכדי לסכם את האפיזודה המורכבת הזאת, כשנה אחר כך רדיוהד הוציאו את האי.פי "My Iron Lung", שבשיר הנושא שלו הם שרים בעצם על כמה שהם שונאים את "Creep". אם תקשיבו למילים כנראה שתגלו שיש אמת בדבר.

לא מסתדרים איתו. רדיוהד מבצעים את השיר "Creep" ב-2016:

תאוריית המיתרים

גאונים מוזיקליים או גיקים טרחניים? לא משנה לאיזה מחנה אתם משתייכים, לחשיבה המוזיקלית המורכבת של רדיוהד יהיה קשה להתכחש ובמיוחד לדרכים בהן היצירות שלהם מתכתבות בינן לבין עצמן. "I Will" מהאלבום "Hail To The Thief" ו-"Like Spinning Plates" מ-"Amnesiac" למשל, הם בעצם אותו השיר - תום יורק שמע את השירה ב-"I Will" מנוגנת אחורה (למרות שיצא כמה שנים אחר כן, "I Will" נכתב עוד לפני 1998) וכל כך אהב את איך שהיא נשמעה, שלמד אותה והקליט אותה מחדש ל-"Like Spinning Plates" - וזאת עוד דוגמה יחסית צנועה. רדיוהד נוהגים גם לשחק עם המאזינים שלהם מדי פעם - כשהאי.פי "Airbag / How Am I Driving?" יצא, על העטיפה שלו הופיע המספר 1426148550. סקרנות קלה גילתה שמדובר במספר של איתורית בה קולו של יורק ענה "הלו", כך שרבים מהמעריצים שלחו הודעות בהנחה שהלהקה עתידה להשתמש בהן בהמשך. והנה גולת הכותרת האמיתית - ישנה תאוריה די מבוססת בקרב הקהל של רדיוהד, הגורסת שהאלבומים "In Rainbows" ו-"OK Computer" הם בעצם שני חלקים המשלימים זה את זה. להלן עובדות תומכות - בזמן העבודה עליו ולפני שקיבל את שמו הרשמי, "OK Computer" נקרא "Zeros And Ones". רדיוהד שחררו את "In Rainbows" ב-10.10, עשר שנים אחרי "OK Computer". צירוף מקרים? כנראה שלא. ומה עם לבחון את התאוריה ברמת השמיעה? אם תאזינו לשני האלבומים במתכונת שתי וערב תגלו שהשירים (לפחות מרביתם) אכן ממשיכים זה את זה.

מגה אלבום במחשבה תחילה? האזנה משולבת ל-"Ok Computer" ו-"In Rainbows":

אהבה ומוות על פי תום יורק

שני אירועים מכוננים בחייו של יורק הצליחו למצוא מקום נכבד בתור המוזיקה שלו. הראשון הוא תאונת דרכים אליה נקלע ב-1987, ממנה יצא בשלום אך שהותירה אותו עם טראומה עמוקה שהביאה לעולם שירים רבים של רדיוהד שעוסקים בנושא, כמו "Airbag", "Stupid Car, "Killer Cars", ו-"Drunkk Machine". האירוע השני הוא מערכת היחסים שלו עם האמנית ואם ילדיו רייצ'ל אוון, לה נישא כשהיה בן 23. "True Love Waits", השיר הכי רגיש ויפה של רדיוהד נכתב באותה תקופה, אך מעולם לא נכנס לאף אלבום - ובכך הפך לשיר הלא רשמי הכי מפורסם ואהוב שלהם. יורק ואוון נפרדו ב-2015, אחרי 23 שנים יחד ולמרבה הצער שנה אחר כך היא נפטרה מסרטן. כנראה עקב הפרידה השיר מצא את דרכו לרצועה הסוגרת של "A Moon Shaped Pool", אלבומה האחרון של הלהקה (שיצא כחצי שנה לפני פטירתה של אוון). אם זאת לא נראית לכם כמו בחירה מודעת במיוחד, בסוף "Daydreaming", שמופיע שני בסדר השירים, מופיע קולו של יורק כשהוא מנוגן לאחור (כן, הבנו שהוא חזק בקטע), שר את המילים "Half Of My Life" (כאמור משך הזמן בו היו יחד). ולסיכום, במכוון או לא, המילה הראשונה באלבום היא "Stay", והמילה האחרונה בו היא "Leave". שברון לב כבר אמרנו?

מחצית מחייו. תום יורק בקליפ ל-"Daydreaming":

העשירייה הסוגרת

*השיר "Just" הוקלט כשג'וני גרינווד ותום יורק התחרו בניסיון להכניס כמה שיותר אקורדים בשיר אחד.
*רדיוהד קראו לעצמם בהתחלה On A Friday (היום בו התאמנו יחד) אבל שינו אותו כמחווה לשירם של טוקינג הדס, "Radio Head".
*הפזמון של "How to Disappear Completely" (בו תום יורק שר "Im Not Here, This Isn't Happening") הוא מנטרה שחברו הטוב, מייקל סטייפ מ-REM, נתן לו כדי להקל עליו להתמודד עם חרדה במהלך ההופעות.
*תום יורק הודה בעבר שהוא שונא את הקול שלו בגלל שלטעמו הוא נשמע מנומס מדי.

עושים חלטורות בקולנוע. גרינווד וסלוואי עם הווירד סיסטרס:

*חלק מאלבומי הלהקה הוקדשו לילדי חבריה - "Hail To The Thief" מוקדש לתמיר, בנו הבכור של ג'וני גרינווד, "Amnesiac" מוקדש לנוח, בנו של תום יורק, ואילו "Eraser", אלבום הסולו של יורק, מוקדש לבתו, אגנס.
*ג'וני גרינווד ופיל סלוואי (מתופף הלהקה) חברו לג'רביס קוקר (פאלפ) ולהקת Dive Dive כדי להופיע בתור להקת The Weird Sisters המפורסמת בסרט "הארי פוטר וגביע האש".
*רדיוהד עצמם התארחו ב"סקוט טנרנמן חייב למות", אחד מהפרקים האהובים ביותר ב"סאות' פארק".

שלא יגידו שאין להם הומור. רדיוהד ב"סאות' פארק":

*ג'וני גרינווד הוא מולטי אינסטרומנטליסט וחבר הלהקה היחיד שלמד מוזיקה קלאסית (וגם היחיד שנטול תואר אקדמי). בנוסף לחלקו ברדיוהד הוא מלחין מוזיקה קלאסית לתזמורות (ואף הלחין מוזיקה לסרטים כמו "זה ייגמר בדם", "צריך לדבר על קווין" ו"המאסטר"), ניגן באלבומו של דודו טסה "בסוף מתרגלים להכל" והקליט את האלבום "ג'ונון" יחד עם המוזיקאי הישראלי שי בן צור ותזמורת נגנים הודיים.
*גרינווד גם נשוי לאמנית הישראלית שרון קטן (אותה הכיר בביקור הראשון של הלהקה בישראל ושצילמה את עטיפת האלבום "ג'ונון"), איתה יש לו שלושה ילדים.
*ההופעה של רדיוהד בפארק הירקון תהיה ביקורה הרביעי של הלהקה בישראל, אחרי שהופיעו שלוש פעמים במועדון הרוקסן המיתולוגי ב-1993, פעם אחת כלהקת החימום של R.E.M באיצטדיון רמת גן ב-1995 ועוד שתי הופעות בסינרמה ואחת בקיסריה בשנת 2000.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ