סולן רדיוהד עונה לחברי ה-BDS: "מוזיקה, אמנות ואקדמיה נועדו בכדי לפרוץ גבולות"

בתגובה למכתב פומבי שפרסם הבמאי הבריטי קן לואץ' ב"אינדיפנדנט" הבריטי ובו קרא ל"רדיוהד" להימנע מהופעה בישראל, צייץ סולן הלהקה, תום יורק: "להופיע במדינה לא אומר שאנחנו תומכים בממשלה שלה"

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תום יורק, סולן "רדיוהד". הלהקה כבר הופיעה מספר פעמים בישראל אך מעולם לא ניצבה מול חזית כה עיקשת של תנועת ה-BDS
תום יורק, סולן "רדיוהד". הלהקה כבר הופיעה מספר פעמים בישראל אך מעולם לא ניצבה מול חזית כה עיקשת של תנועת ה-BDSצילום: Grant Pollard/אי־פי

קרב המהלומות בין תום יורק, סולן להקת "רדיוהד", לבין פעילי BDS הקוראים ללהקה להחרים את ישראל, מגיע לישורת האחרונה. יורק, שעלה השבוע לכותרות לאחר שהניף ככל הנראה אצבע משולשת כלפי מפגינים פרו־פלסטינים במהלך הופעת הלהקה, התפנה להגיב אתמול למכתב פומבי שפרסם הבמאי הבריטי, קן לואץ', ב"אינדיפנדנט" הבריטי ובו קרא ליורק ולהקתו להימנע מהופעה בישראל. "כשקהילה מדוכאת מבקשת מאמן בינלאומי לא לתת למדכא להשתמש בשמו, מחובתו המוסרית לשמוע בקולה. מדובר כאן בהם ובזכויות האדם המגיעות להם, לא בנו או בגאווה שלנו".

בתגובה למכתב שפירסם לואץ' בטוויטר, עם הכיתוב "על 'רדיוהד' להחליט אם הם עומדים לצד המדוכאים או המדכאים", הגיב תום יורק בציוץ משלו וכתב "להופיע במדינה לא אומר שאנחנו תומכים בממשלה שלה. הופענו בישראל במהלך עשרים השנים האחרונות, בהן התחלפו כמה ממשלות, ליברליות יותר ופחות. בדיוק כפי שעשינו באמריקה. אנחנו לא תומכים בנתניהו, ממש כפי שאיננו תומכים בטראמפ, ובכל זאת אנחנו מופיעים באמריקה. מוזיקה, אמנות ואקדמיה נועדו בכדי לפרוץ גבולות ולא בכדי לבנות אותם. הם נועדו בכדי לפתוח את התודעה, לא לסגור אותה, בכדי לחלוק אנושיות, דיאלוג וחופש ביטוי".

בתוך כך, פורסם אתמול טור נשכני ב"גרדיאן" הבריטי בנוגע להחלטת "רדיוהד" להופיע בישראל. הטור, שכתב דייב רנדל, גיטריסט להקת "פיית'לס", קובע כי "ההופעה של רדיוהד בתל אביב תעזור לממשלת ישראל להמשיך עם התעמולה שלה בזמן שאלפי מעריצי הלהקה ילכו ויתנכרו לה בעקבות סירובה להיעתר לבקשת הפלסטינים". רנדל טוען במאמרו כי הופעתה של "רדיוהד" בישראל מלבינה את פשעי הכיבוש, אותו הוא משווה לאפרטהייד בדרום אפריקה. "החרם התרבותי מהווה סירוב לשותפות בפשע הזה, של הכיבוש. זוהי דרך לא אלימה ואפקטיבית כדי להאיר את המצב ולהביא לשינוי", כתב רנדל.

ההופעה של "רדיוהד" בפארק הירקון תיערך ביום רביעי הבא. הלהקה כבר הופיעה מספר פעמים בישראל אך מעולם לא ניצבה מול חזית כה עיקשת של תנועת ה-BDS. זו לא הפעם הראשונה שבה יורק מגיב בזעם על מחאת תנועת BDS נגד ההופעה המתוכננת של הלהקה בישראל. בחודש שעבר אמר בראיון למגזין "רולינג סטון" כי הביקורת כלפיו מצד אנשי תרבות כמו קן לואץ׳ או רוג'ר ווטרס היא מתנשאת. "כל הנושא הזה מאוד מצער. יש הרבה מאוד אנשים שלא מסכימים עם הערכים של תנועת BDS וזה כולל אותנו", אמר יורק. "אני לא מסכים עם החרם התרבותי בכלל, יחד עם רשימה שכוללת אנשים כמו נועם חומסקי וג'יי קיי רולינג".

"אני לא הייתי חולם להגיד לו איפה לעבוד או מה ואיך לחשוב", ציין יורק באותה הזדמנות בנוגע לקן לואץ', במאי שהוא מעריך לדבריו. "הדיאלוג שהם מבקשים לקדם הוא כזה שצריך לבחור בו בין שחור ולבן. יש לי בעיה עם זה. זה מטריד שבמקום ליזום שיחה אתנו, פנים אל פנים, הם זורקים את החרא שלהם עלינו בציבור. מאוד לא מכובד להניח שהוטעינו או לחילופין שאנחנו מטומטמים שלא יכולים לקבל החלטות בעצמנו. אני חושב שיש כאן התנשאות קיצונית".

הפגנות נגד הופעות "רדיוהד" בתל אביב, פסטיבל גלזגו בשבוע שעברצילום: ANDY BUCHANAN/אי־אף־פי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ