איתי שטרן
איתי שטרן

יו"ר ועדת החינוך והתרבות של הכנסת, יעקב מרגי (ש"ס), גינה היום בתקיפות את הנהלת תחנת הרדיו "כאן 88". בסיכום הדיון שהתקיים בעקבות המחאה הציבורית על שינוי אופי התחנה אמר מרגי כי "הוועדה רואה בחומרה את הירידה בהשמעת מוזיקה ישראלית ופונה לחברי הכנסת לחוקק חוק המחייב את כל ערוצי המוזיקה להשמיע 50% מוזיקה ישראלית".

הילה שגן, ממקימי ארגון המאזינים "משמר 88", אמרה בדיון, שיזם ח"כ אילן גילאון (מרצ), כי "מאז הקמתה 88 אף־אם מילאה אחר תפקידים אלו והיתה בית חם למוזיקה ישראלית ולועזית במגוון סגנונות. לראיה, לפני שנה, 64% מהמוזיקה בשעות הפריים־טיים בתחנה היתה מוזיקה חדשה ומוזיקה ישראלית היתה 56%. מאז הקמת התאגיד פותחה שיטה של פיקוח דיקטטורי על תכנים המשודרים, שיטה אשר פוגעת אנושות בעיקרון הפלורליסטי של התחנה. מה שלא להיט — כמעט לא מושמע, מותר להשמיע בשעה רק שלושה שירים 'חדשים' — כלומר משנת 2000 ואילך, העורך הראשי אביעד רוזנבוים משמש אוטוריטה בלעדית למה יושמע ומה לא, בשעות הפריים טיים, משעה שש בבוקר ועד שמונה בערב, מותר להשמיע מוזיקה רק באמצעות מאגר השירים הממוחשב, ורשימות השידור אינן מתפרסמות. השורה התחתונה חדה וכואבת: רק 12% מוזיקה ישראלית מושמעת כיום בשעות הפריים טיים בתחנה ורק 13% מוזיקה חדשה. פירוש הדבר גזר דין מוות ליצירה המקומית והרס התרבות".

על דברים אלו אמר מרגי: "לא הסכמתי בהתחלה עם המאזינים כשהגדירו את השיטה החדשה כדיקטטורה, אבל אחרי ששמעתי את הדברים (שאמרו אנשי תאגיד השידור בדיון — א"ש) אני מסכים עם ההגדרה".

אביעד רוזנבוים, העורך המוזיקלי הראשי ב"כאן", שספג לא מעט אש בשל שיטת הפלייליסט שהנהיג, אמר כי "בתחנה מושמעים שני שלישים של מוזיקה ישראלית. אנחנו ארגון שכולל תחנות רדיו רבות, ערוצי טלוויזיה ודיגיטל. רשת ג' משדרת 100% מוזיקה ישראלית. יש תחנות רדיו אינטרנטיות שמשמיעות אך ורק מוזיקה ישראלית". בנוגע לשינוי בתמהיל המוזיקה הישראלית המושמעת אמר כי "יש אותו אחוז של השמעה של מוזיקה ישראלית ב–88 בעבר והיום תחת התאגיד. כולנו שליחי ציבור וכולנו רוצים בטובתו".

נועם גילאור, שהיה מנהל רשת ג', הצטרף לשורות המבקרים של התאגיד. "תאגיד השידור אינו עומד בקריטריונים של רשות השידור שהם חופש, יצירה והבעה", אמר. "מחצית ציבור המאזינים בארץ מעדיף לשמוע מוזיקה ולא חדשות. בנוסף, אנחנו רוצים לחנך אותם ולהסביר להם מה היה במוזיקה ומה יש היום במוזיקה הישראלית והדבר הזה מפוספס. היעד של התאגיד הוא הרחבת הרייטינג ותו לא".

יובל גנור, מנהל רשת כאן ג', אמר בתגובה לטענות: "אין שום איסור להשמיע מוזיקה מלפני שנות ה–70. יש לוח שידורים עם עורכים ושדרנים כמו יוסי כסיף, יוסי כהנא ועוד, ויש להם חופש לערוך את התוכניות. יש קו כללי מנחה לתחנה ואנחנו מקפידים שלא יחזרו שירים על עצמם. יש מינון בין שנים ומינון בין העשורים. אין שום מגבלה על ללכת אחורה בהיסטוריה. 'שלישיית גשר הירקון' ו'התרנגולים' מושמעים. יש מגוון של תוכניות ואף פעם אי אפשר לרצות את כולם. רשת ג' היא תחנה עם 600 אלף מאזינים ואין אחד שיכול לייצג את הטעם של המאזינים".

מ"כאן בהרצה" נמסר: "'כאן גימל' היא התחנה הארצית היחידה שמשדרת מוזיקה ישראלית בלבד, בכל שעות היממה. אנו בטוחים שמי שמאזין לתחנות הרדיו של כאן מגלה חופש מוזיקלי רחב ומוזיקה מגוונת ממיטב היוצרים והיוצרות מישראל, מהעולם ומכל התקופות. עורך מוזיקלי ראשי קיים ברוב תחנות הרדיו בישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ