יש דיבור: ג'ימבו ג'יי חושף את הגרוב שבשפה העברית

דווקא בשיא הצלחתו של הפואטרי סלאם, החליט עומר הברון לחזור לראפ שאהב בגיל צעיר עם אלבום חדש ומדובר שזוכה לשבחים רבים ואף זכה להתייחסות מפרגנת מאבשלום קור. ראיון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הראפר ג'ימבו ג'יי

"להוציא אלבום זה באמת משול לנפיחה" הוא לא בדיוק המשפט שהייתם מצפים לשמוע ממוזיקאי שבדיוק הוציא אלבום סולו ראשון. אבל מג'ימבו ג'יי (עומר הברון, 32) לא תקבלו מטאפורות ממחלקת יולדות ומשפטים על כמה הוא גאה בתוצר, לפחות לא בהתחלה. בנקודת הזמן בה אנחנו תופסים אותו, ימים ספורים לפני הופעת ההשקה לאלבום "בואו לפני" עם להקת ספא בבארבי (שבת, סולד אאוט למקרה שתהיתם), הוא מרגיש בעיקר תסכול. "משהו גדול קרה בגוף ובסוף יוצא קטן ואומלל, אנשים מקשיבים לשירים ואני לא יודע על זה, זה בכלל לא מרגיש טוב", הוא מסביר, "אני רוצה כבר להתחיל לפגוש קהל". את האלבום הוא משחרר בתום קמפיין מוצלח בהדסטארט, אחרי שבשנה האחרונה הסתגר באולפן, שם היה עסוק בלהפוך טקסטים שאיתם הופיע בערבי ספוקן וורד בשנים האחרונות לכדי שירים של ממש.

» ג'ימבו ג'יי - לוח הופעות
» רדיוהד בישראל - כל הפרטים
» חזרה לאלבום הגדול ביותר של U2
» בעיות שמיעה: ג'יי זי עושה חשבון נפש
» מדור מוזיקה עכבר העיר

בוא נתחיל ביישור קו – תוכל להסביר מה זה ספוקן וורד?
"זאת השאלה ששואלים אותי מאז שהדבר הזה קם. קודם כל זאת שירה שנועדה שידברו אותה - היא יכולה להשמע כמו ראפ, כמו סטנדאפ, כמו שירה קלאסית או כמו מונולוג מתיאטרון. יש עוד שתי טקטיקות להסביר, הראשונה היא "כמו ערב שירה רק מגניב", או השנייה וזאת שאני אוהב להדגיש - שירה שנועדה שיגיבו אליה, וזה משהו שאני מאמין בו מאוד באמנות. לקח זמן עד שהקהל בערבי הספוקן וורד שלנו הבין שפה גם מוחאים כפיים וצועקים. יש בזה משהו מאוד שבטי, מבחינתי זה כמו ללכת לבית כנסת".

זה לא ממש כמו ללכת להיות זמר או שחקן. איך מצאת את עצמך בתחום הזה?
"בתיכון ברחובות היינו מקריאים קטעים מקוריים ושירים של שב"ק ס' בא-קפלה, וכבר אז היה לכל החומרים האלה את הניגון הזה של הספוקן וורד. לימים, כשנולד הפואטרי סלאם, פדרו גראס ואיציק פצצתי (עמית אולמן ועומר מור, שותפיו לקבוצת "המופע של ויקטור ג'קסון") דחפו אותי להשתתף בערב הראשון. למדתי אז לתואר בתקשורת והייתי בכלל בראש של להיות ראפר. חשבתי 'מה לי ולז'אנר הזה, אין בזה קצב', אבל הם אמרו 'מגניב שאתה לומד תקשורת אבל בוא תנסה גם את זה. אתה תהיה טוב'".

הסצנה שלכם נמצאת בעלייה - אנשים מפרגנים ואפילו עשו עליכם כמה פארודיות. מה השלב הבא?
"בימים אלה אנחנו בשלבי הקמה של לייבל חדש בשם 'בדיבור'. המטרה שלנו שזה יהיה בית לאמני ספוקן וורד שרוצים לקחת את עצמם קדימה, מעבר לבימת הפואטרי סלאם. זה מתגבש בימים אלה, וזאת הדרך שלנו להשאר במקומות המוכרים בלי לפנות לגורמים חיצוניים".

"בהתחלה לא הבנתי מה לי ולז'אנר הזה". ג'ימבו ג'ייצילום: אביתר רוזנברג

קודם מוזיקה, אחר כך סיפור אישי

חוץ מלפתוח לו דלת לעולם הספוקן וורד, מור ואולמן, חברי הילדות של הברון, הם אלה שחתומים איתו גם על הפרוייקט איתו הוא מזוהה יותר מכל - "העיר הזאת", מחזמר ראפ בלשי בהפקת תיאטרון האינקובטור הירושלמי. מאז שעלתה על הבמות ב-2012 קוצרת ההצגה שבחים וכיום החברים ממלאים אולמות ברחבי הארץ ואף זכו להציג גרסה אנגלית של "העיר הזאת" בפסטיבל הפרינג' הגדול בעולם באדינבורו, לשם הם צפויים לחזור בקרוב. בעקבות ההצלחה, החברים מ"ויקטור ג'קסון" עלו השנה עם הצגה נוספת בשם "תיכון מגשימים" שממשיכה את אותו קו מוזיקלי. "ההצגות הצליחו ברמה פנומנלית - היינו עם 'העיר הזאת' בצ'כיה, רוסיה, אנגליה וסקוטלנד מול מאות אנשים" הוא מספר אך גם מודה, "זה אדיר אבל זה המקסימום שתיאטרון יכול להיות מוזיקלי. זאת חוויה אינטלקטואלית, זה לא להיות אידיוט"'.

אבל גם באלבום שלך אתה לא רק "אידיוט". אתה מספר שהתחלת לעשן בכיתה ח' ושבגיל מאוחר יותר גילו אצלך סרטן. זה לא נטו צחוקים
"אתה מדבר 'סיגריות', זה שיר שכתבתי לפני שחליתי. חשבתי 'מה יהיה אם אני אהיה חולה ואמות?', ואחרי שהפסקתי לעשן גילו אצלי גידול סרטני. פתאום השיר קיבל אור אחר לגמרי. הייתי צריך לעשות כימותרפיה והבראתי, זה לא היה קשור בכלל לסיגריות. הרבה שנים לא רציתי לספר את זה כי פחדתי שהכותרת תהיה 'הראפר שניצח את הסרטן', וזה בכלל לא הסיפור שלי".

ולפני שנשמע אותו על הבמה הנה הסיפור המרגש של...?
"בדיוק. זה תמיד מזכיר לי תכניות ריאליטי שעושות שימוש זול בסיפור האישי של מישהו. מצד אחד - תנו לבן אדם לשיר, ומצד שני וואלה, זה הפורמט. אז כשהוצאתי את האלבום צירפתי לו מגזין שבו אני מראיין את עצמי, בהפוך על הפוך נתתי לו את הכותרת 'הראפר שניצח את הסרטן'. באופן כללי לגבי ראיונות, קשה לי עם זה שלא אני זה שאומר את הדברים, כלומר השיחה שלנו עכשיו היא נעימה וכיפית, ועדיין יש סיכוי נמוך שאני לא אתבאס על הכתבה אחר כך".

המילים חשובות לא פחות מהמוזיקה. ג'ימבו ג'יי עם "עשיתי":

לא מזיז לאף את ת'תחת

כיאה לטקסטים שנולדו כספוקן וורד, הברון מלהטט בשיריו בעברית, עם שלל משחקי מלים וחרוזים. מהשפה התקנית שלמד מאמו (שלדבריו "מדברת כמו מורה ללשון, למרות שהיא לא") הוא נפרד לשלום בשיר קינה (שבו האם לוקחת חלק בקולות רקע), והסינגל שלו "עשיתי" הגיע עד לאוזניו של אבשלום קור שפרגן מצדו בסרטון חמוד להפליא. לצד כל השנינה והגרוב, מסתתרים לאורך האלבום כמה רגעים חכמים ונוקבים, עם התייחסויות למצב הבטחוני בעוטף עזה (הברון מתגורר בקיבוץ דורות שסמוך לשדרות), ל"נשיאים שיאנסו", לפרשת ילדי תימן החטופים ועוד. "ממש חשוב לי להגיד את מה שיש לי להגיד, ואת זה אני לא יכול לשנות בשביל שאנשים ירקדו", הוא מבהיר, "לא הייתה לי אפשרות לשיר בווייב שמח 'חקלאים מחכים לגשם אבל מטפטפות רקטות' ב'עזבנו את תל אביב' למשל - זה היה טו מאץ' לעשות מזה מסיבה".

ועדיין כתבת שבאזור הזה יש גם הרבה שלווה
"בשבילי זה אזור עם שקט ומרחבים, אבל פסטיבל הכלניות השנתי פחות מעניין את התקשורת משלושה מבצעים צבאיים שהיו שם והייצוג הזה חוטא למציאות בעיני. אני לא שם כדי לגדל את הילדים שלי בצל איום טילים".

"אני לא נמצא בעוטף עזה כדי לגדל את הילדים שלי בצל טילים". ג'ימבו ג'ייצילום: אביתר רוזנברג

אין פחד שהמסר יילך לאיבוד בתוך המוזיקה ה"כיפית"?
"זאת שאלה גדולה. כשהדג נחש שרים 'וזה לא מזיז לאף אחד ת'תחת' - כמה אנשים הזיזו לזה את התחת וכמה אנשים אמרו 'אשכרה'? הגישה שלי דומה לשלהם - כששירי מחאה מוטחים בי בפרצוף אני מרגיש שיכולתי לקרוא טור דעה בעיתון במקום".

לא היה חסר לך לעשות גם משהו אישי יותר באלבום?
"לא התחשק לי להחשף יותר, אבל זה לא שאמרתי 'הפעם אני לא נחשף', פשוט יש משהו מתבונן בטקסטים שלי. אני בטוח שיותר קל לכפות עליהם סיפורים אחרים, מאשר שיר שאומר בפרצוף 'עזבת אותי ואני עצוב'. כשאני כותב 'תזכרי איפה היית בפעם הראשונה ששמעת את הלהיט', יש מי שיתמקד בגימיק שקיים בשיר, אבל אני חשבתי שהעליתי שאלה על פמיניזם בזיכרון הקולקטיבי - למה אנחנו זוכרים כל כך הרבה גברים, אבל אני לא זוכר שעדה יונת זכתה בפרס נובל וחושב שהיא זכתה באירוויזיון במקום? זה מדבר גם על המקום של המדעים בארץ - מה אנחנו זוכרים, מי זכה בנובל או כמה אירווזיונים לקחנו? מה יותר חשוב?".

ואיפה אתה רואה את עצמך בעוד שנה מהיום?
"חוזר לעניינים עם 'ויקטור ג'קסון' כשמקביל הסוסים שנקראים 'ג'ימבו ג'יי ולהקת ספא' דוהרים והופכים להיות חלק קבוע מהחיים שלי. אני לא רואה את עצמי נכנס לתקופת עבודה על אלבום השני, השירים צריכים פשוט ליפול עליי. כרגע אני בשלב של להגשים את החלום של הילד בן ה-16 שהייתי".

ג'ימבו ג'יי ישיק את האלבום "בואו לפני" בשבת, ה-22 ביולי, במועדון הבארבי בתל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ