אחרי 22 שנים, רדיו "קול הקמפוס" יסיים את שידוריו בסוף החודש

בעקבות קשיים תקציביים של המכללה למנהל, פוטרו השבוע שניים משלושת מקבלי השכר בתחנה. המאזינים והשדרנים זועמים על אובדן התחנה האלטרנטיבית ועל כך שהמכללה לא שקופה לגבי תוכניותיה

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איתי שטרן
איתי שטרן

רדיו קול הקמפוס (106 אף־אם, באזור תל אביב) יסיים את שידוריו בסוף חודש אוגוסט לאחר פעילות שוטפת בת 22 שנים. התחנה, המופעלת על ידי החוג לתקשורת של המכללה למנהל, נועדה לשמש כחלק מהפעילות החינוכית. לאחרונה נקלעה המכללה לקשיים כלכליים, שלצד השינויים בשוק התקשורת מהווים גורם מרכזי להחלטה לסגור את התחנה. השבוע קיבלו שניים מבכירי התחנה,, מכתב פיטורים אך המכללה טרם הודיעה רשמית כי התחנה תיסגר. שדרנים בתחנה, בהווה ובעבר, טוענים שהמכללה לא מאפשרת לאוהביה ליישם פתרונות חלופיים להצלתה ומונעת מהם אף להיפרד בכבוד מהמאזינים. אך בעוד שלטענת המפוטרים ואנשי הרדיו הסגירה נבעה מסיבות כלכליות במכללה טוענים כי מדובר בשינוי אופי התחנה כדי שזו תתאים לצרכיה הפדגוגיים החדשים.

כבר לפני כחודשיים הוזמנו מנהלי השידור נמרוד הלברטל ועדי נוי לשימוע שלפני פיטורים. בעקבות הודעת השימוע, ביקשו השניים למצוא פתרונות חלופיים למצוקת התקציב של המכללה למנהל, המחזיקה בתחנה, בכדי למנוע את סגירתה. בין השאר הועלתה אפשרות למימון המונים שיתחזק את התחנה במשך שנה ובה יקום מודל מסחרי חדש עליו תבוסס התחנה אך אנשי המכללה דחו אפשרות זו. כעת, נמסרה להלברטל ונוי הודעת הפיטורים הסופית. נכון להיום, היחידה שנמצאת במעמד עובד בתחנה היא הדר זילברשטיין, שחזרה מחופשת לידה ובשל כך לא ניתן לפטרה על פי חוק.

קול הקמפוס - לוגו

תקציב עמד בשנים האחרונות על כ–350,000 שקל בשנה, תקציב הנחשב זעום בהשוואה לתחנות רדיו אחרות המשדרות 24 שעות ביממה. התקציב נותר נמוך בשנים האחרונות בשל העובדה שרוב מגישי התחנה, בוגרי החוג לתקשורת במכללה למנהל, עשו זאת בהתנדבות. ואולם, על רקע מצוקה תקציבית גדולה שגררה קיצוצים נרחבים, החליטו ראשי המכללה למינהל כי מדובר בהוצאה כבדה מדי.

כשהלברטל ונוי שאלו את הנהלת המכללה מה יקרה לתחנה לאחר פיטוריהם, לא קיבלו תשובה אך בתגובה לשאלות "הארץ" הבהירו במכללה למינהל כי במקום קול הקמפוס, שהתמקדה בשידור מוזיקה אלטרנטיבית, יוקם מיזם אינטרנטי חדש, שעיקרו פודקאסטים. בין השאר נמצאים מנהלי החוג לתקשורת במכללה במגעים עם העיתונאי אטילה שומפלבי, בכדי שזה ייקח תפקיד מרכזי בגוף החדש שיקום על חורבותיה של "קול הקמפוס".

בעקבות פיטורי הבכירים בתחנה, קם קול מחאה בקרב שדרני התחנה בהווה ובעבר וכן בקרב מאזינים נאמנים. רבים מהם הזכירו את הדגש ששמה התחנה על מוזיקה אלטרנטיבית שלא ניתן לשמוע בתחנות אחרות. "תוך זמן קצר יחסית התחנה הפכה למואזנת על ידי הרבה מאוד סטודנטים", מספר גיל רוביו, שעבד כמפיק ראשי בתחנה במשך שנים ארוכות ופוטר ממנה לפני שלוש שנים. הוא המשיך לעבוד בה ללא תמורה עד עכשיו. "הקו העריכתי המובהק של התחנה היה שהיא לא משדרת דברים מהמיינסטרים. מעבר לכך, התחנה הזו הייתה בית ספר להרבה מאד אנשי תקשורת שהיום מובילים את השוק: החל מרביב גולן שעורך היום את שבעה לילות, דרך אמירה בוזגלו, יונתן גת, סער גמזו, לאון פלדמן ועוד רבים. אם תשאל אותם, גם הם יעידו כמה התחנה הזו הייתה משמעותית בדרך שלהם".

"אני אישית המשכתי לשדר בהתנדבות בתחנה כי מבחינתי זו שליחות ואושר", המשיך רוביו. "שדרנים צעירים לומדים המון מתוך הנסיון הזה. אבל את כל העיסוק הזה, המכללה החליטה שהיא זורקת לפח. מבחינתי, התחנה היא לא מקום עבודה. כל מהותה היא להצמיח ולשלב עוד סטודנטים מוכשרים בשוק התקשורת".

תערוכה של "קול הקמפוס" בבר כולי עלמא בתל אביב, ב-2015
תערוכה של "קול הקמפוס" בבר כולי עלמא בתל אביב, ב-2015צילום: בן פלחוב

נעה ברודצקי, אחת משדרניות התחנה, זועמת על החלטת המכללה ואומרת: "אתמול קיבלנו הודעה ששני מנהלי השידורים היחידים בתחנה מפוטרים החל מתחילת ספטמבר. השדרנים לא מוותרים על הלב של התחנה. מרגע שקיבלנו את ההודעה אנחנו מתייעצים, מדברים, נפגשים, מתכננים ומחפשים דרך להמשיך לשדר ולהפיץ מוזיקה ואלטנרטיבה. אני מניחה כשנתגבש בנושא עוד נשמיע את הקול שלנו. אנחנו גם פתוחים להצעות ושיתופי פעולה עם גופים אחרים. כרגע פשוט כל אחד ואחד באמת כואב את הנושא הזה מהזוית הכי אישית שלו".

בהמשך דבריה אומרת ברודצקי כי ייחודה של התחנה לא נבע רק מאופי השידורים שלה, אלא גם מהפעילויות החוץ רדיופוניות שאופיינו בעשייה חברתית. "מלבד מסיבות קול הקמפוס שהיו מוסד במשך הרבה שנים, התחלנו גם את מסורת יום התקליט. בשריפה הגדולה הראשונה שהייתה ברכמל הרמנו ערב התרמה לכפר נוער שנשרף כליל וגייסנו אמנים כמו עודי רמירז, תומר יוסף ותמיר מוסקט. שלא נדבר על אמנים ישראלים שקיבלו במה ראשונה אצלנו. יש פה באמת מוסד שלכל הפחות אם הוא נסגר, צריך את המינימום כבוד כדי להודות בזה".

מטעם המכללה למנהל נמסר: "תחנת קול הקמפוס הייתה תחנת פורצת דרך ובזכותה קמו תחנות רדיו איכותיות נוספות ששינו את הרגלי הצריכה של קהל המאזינים הישראליים. יחד עם זאת, צריך להתקדם עם הזמן ולכן החלטנו לעבור לעולם הפודקאסטים והשידורים האינטרנטיים. בקרוב נפתח מיזם חדש שאנחנו מאמינים שיהיה מודל לחיקוי לתחנת רדיו נוספות כפי שקול הקמפוס היה. שינויים אלה מצטרפים למגמה הכללית של שינויים וחיפוש אחר התחדשות של המדיום הוותיק. על כן, הוחלט על הקמת יחידת תוכן של המכללה אשר תהווה בסיס לשידור פודקאסטים שיעלו לאתר המכללה ולאפליקציה וכן ישדרו בתחנת הרדיו בחלק מהזמן כשלפחות בהתחלה תכני המוזיקה המוכרים יישארו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ