כרטיס מועדון |

עשן הזמן הוא אי של שפיות

מתרגלים למציאות הכלכלית הבעייתית אבל לא אוהבים אותה, שומרים על גיוון מוזיקלי שלא נתון להגדרות וכבר מכינים את הבמה לקראת ביקור של ספרינגסטין - אנשי הפאב האלטרנטיבי שומרים על אופטימיות

יאיר בריל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מאור כהן בהופעה בעשן הזמן, באר שבע
יאיר בריל

עשן הזמן בבאר שבע הוא מעין ספק תרבות רב-תחומי במקום אחד. המקום, שפועל כחנות ספרים במהלך היום, משנה את פניו בכל ערב והופך לפאב אינטימי ומחבק שמקיים הופעות כמעט בכל יום. למרות הקושי להחזיק מקום אלטרנטיבי בארץ בכלל ובבאר שבע בפרט, ולמרות המבצעים הצבאיים הרבים, עשן הזמן עדיין פועל ובועט ולעתים נראה שמחזיק סצנה של עיר שלמה על הכתפיים שלו.

» עשן הזמן - לוח הופעות
» כרטיס מועדון - כל הכתבות
» הודנא אורקסטרה ירימו את אילת
» רג'ינה ספקטור התאימה בול לקהל המקומי
» אסתר רדא עדיין לא התרגלה להצלחה. ראיון
» מדור מוזיקה עכבר העיר

כמה זמן אתם כבר קיימים?
"10 שנים וחצי".

למה החלטתם להקים את המקום? מה הייתה המטרה?
"להיות עצמאיים ולהתפרנס ממה שאנחנו אוהבים. זה היה ב-2007, ואחר כך המשבר של 2008 ומבצע 'עופרת יצוקה' טרפו את הקלפים וקברו את החלומות, אבל בשנתיים האחרונות הם שוב איתנו".

מה הקשיים או היתרונות בלהקים מועדון בבאר שבע?
"ב-2007 היה פה יחסית זול, והיה ביקוש גבוה עם אפס תחרות, ככה שהיו הרבה יתרונות. בינתיים הפכנו לעיר יקרה מאוד - סטטיסטית היא המסוכנת ביותר לעסקים בין הערים הגדולות - ובתחום שלנו הממשלה הפכה למתחרה, כך שיש בעיקר חסרונות. אבל אנחנו לא צריכים להקים את מה שכבר קיים ואנחנו גם לא בדיוק מועדון, ככה שמבחינתנו המצב בסדר, גם אם מועדונים חדשים כנראה לא יוקמו וזה חבל".

האם היו רגעי משבר שבהם חשבתם לסגור את המקום?
"תמיד יש. המצב פה נשאר עדין, אנחנו אף לא יודעים מתי תהיה המלחמה הבאה או המשבר הכלכלי הבא, ובגדול בכל פעם שמשתנה תעריף הארנונה או אקו"ם או המים החשבונות עולים לנו לראש. זה תמיד נגמר באיזו התאמה של התכנית העסקית למציאות החדשה, דינמיקה שקצת התרגלנו אליה אבל זה לא הופך אותה ללגיטימית. אז כבר לא מדברים על סגירה, אבל מחשבות יש בכל פעם שחוטפים מכה, ובמקום הזה ובזמן הזה אי אפשר לא לחטוף אחת מדי פעם".

ליינים קבועים
"ביום ראשון יש במה פתוחה (בקשה של הקהל שזרמנו איתה בשמחה כי זה יום קשה שאנחנו לא מתלהבים לקבוע בו הופעות), ביום שני יש להטב"ק (להקות טובות בלי קהל, בדרך כלל בכניסה חופשית), ביום שישי יש חומוס (זה לא ליין אבל זה קבוע)".

איזה להקות מגיעות אליכם? איזה סגנון מוזיקה מאפיין אתכם?
"אין סגנון מוזיקה שמאפיין אותנו - יש פה הרבה רוק, אינדי-פופ, ימתיכוני, ג'ז, גרוב, מטאל, בלוז והיפ הופ, אבל אלה סגנונות שהיום כבר יש גם במקומות אחרים, ובעשור האחרון הסגנונות למדו להתמזג זה עם זה גם בעברית. בעיקרון אנחנו מעדיפים הופעות טובות שלא מקבלות מספיק במות מקצועיות, והופעות כאלה יש בשפע בכל סגנון אפשרי".

מנת הבית ודרינק הבית?
"אין. זה לחלוטין נתון לשגיונותיו של הברמן באותו יום. בושמילס למשל עף פה, אבל לא היינו מגדירים אותו כדרינק הבית".

מה משמיעים לפני/אחרי הופעות?
"בדרך כלל מוזיקה טובה ואקלקטית בטירוף - פלייליסט שיגרום להיפסטר הממוצע להתאהב בנו אחרי שני שירים ולשרוף את המקום כשיגיע השלישי. סביב הופעות קצה בדרך כלל משמיעים רק מוזיקת קצה, ואמני היפ הופ ובלוז בדרך כלל אוהבים שמשמיעים היפ הופ או בלוז לפני ואחרי ההופעות שלהם. יש הופעות שהקהל שלהן יחסית מבוגר, וגם זה משפיע על הבחירה, אבל כל אלה מקרים חריגים".

איזה קהל מגיע? יש קהל נוסף שהייתם רוצים שיגיע?
"הקהל מגוון כי ההופעות מגווונות וכי רוב האנשים, צריך להודות, לא באים בשביל ההופעות. יש הרבה קהלים נוספים שהיינו רוצים שיגיעו, אבל בעיקר היינו רוצים שאנשים שבאים רק להופעות מיינסטרים (שאנחנו עושים לעתים רחוקות) יתנו הזדמנות להופעות חדשות. נצ'י נצ' הופיע פה לפני כמה שנים מול 60 אנשים עם חימום של טונה, והיום הם ממלאים לוקיישנים של אלפים - לא תנסו לשים 20 שקל על מי שיכול להיות ה-MC הגדול הבא? לפני עשרים ומשהו שנים הייתי בהופעה של מאיר אריאל מול ארבעה אנשים ואתם לא הייתם שם. בהופעה שלו כבר לא תהיו, אבל אתם יכולים לשמוע בלייב את נטע וינר או ארז דסקל במקום עוד ערב נקרופילי של שירי מאיר אריאל בביצועים שבלוניים. את לירון עמרם אפשר וצריך לשמוע גם עכשיו, לא רק כשכרטיס להופעה שלו יעלה יותר מ-100 שקלים. בקיצור, אנחנו רוצים שכולם יילכו להופעות, יכירו מוזיקה חדשה ואמנים חדשים, ושיהיה מלא כל יום - לא רק כשההופעה בחינם או כשבא איזה סלב מהניינטיז ומפסיד כמה אלפי שקלים כדי ליהנות מהחוויה של הופעה במקום קטן".

מה מאפיין/מייחד אתכם כמועדון?
"זה פאב קטן ומאחוריו חנות ספרים לא גדולה עם חלל הופעות מקצועי יחסית. לא פתחנו את המקום בשביל הופעות, אנחנו לא מתפרנסים מהן והן פה כדי לתת מענה לצרכים של אמנים ומאזינים. אחד מהדברים שמייחדים אותנו הוא מוניטין שגדול בכמה מספרים על הגודל שלנו. לא סביר שנגדל - גם אם נרצה לגדול הממשלה חסמה לנו את האפשרות הזאת בבאר שבע, ואת באר שבע לא נעזוב - כך שלרוב ההצעות שאנחנו מקבלים אנחנו לא יכולים להיענות ומפנים את האמנים למקומות גדולים יותר, גם אם הם לא תמיד מתאימים בדיוק לאיך שהאמן מדמיין את ההופעה. המוניטין הזה נוצר בגלל צירוף נסיבות - התחלנו איזו מגמה שאנשים אחרים לקחו למקומות הרבה יותר משמעותיים, כך שאנשים שהיו שם מההתחלה מזהים את עשן הזמן עם התפתחויות שצריך לייחס לאינדינגב למשל. מעבר לייחוד הלא כל כך מחמיא הזה, יש לנו ייחוד שאנחנו גאים בו מאוד - סאונד טוב במקום קטן - וייחוד נוסף שאין לנו מושג אם הוא טוב או רע או נייטרלי, אבל הוא כבר חלק מאיתנו: אקטיביזם מחוספס שמתבטא כמעט בכל פרסום, וגם בתגובות של הקהל הקבוע לפרסומים. זה כיף, זה בדרך כלל מצחיק וזה יצר לנו מוניטין מהיר בלי שום השקעה כספית (לא היה לנו שקל כשפתחנו). מצד שני, בעירייה למשל יש אנשים שרואים בזה 'אנרכיזם', וזה לא יכול להיות טוב שהעירייה לא מתה עליך. אבל כמו שכבר ציינו, זה חלק מאיתנו וכנראה חלק חשוב".

הופעה בלתי נשכחת שהייתה אצלכם?
"זכורות במיוחד לטובה: פונץ' מארחים את גבריאל בלחסן, לנסז לפני שהפכו לפאנטש והתפרקו, ג'רון פקסטון, אהובה עוזרי, גיחות מפתיעות של Solar Wind, טיגריס, לונא אבו נסאר, אביעד הנדל, Geshem, ילדי השדה, האנג'לסי ומיגו, דקלון בחוץ (הייתה תקופה קצרה שיכולנו לעשות הופעות גדולות בחוץ אבל הביורוקרטיה חיסלה את זה), יוסי בבליקי ושלום גד, יהוא ירון, טליה אליאב, נעם רותם בהופעה הראשונה אחרי האלבום 'עזרה בדרך', איתן פישר מארח את ג'ואן ספדי, ואם אני שוכח חלק כנראה שהן לא בלתי נשכחות".

האמן שהכי היית רוצה שיגיע להופיע אצלכם (פנטזיה)?
"מיכה שטרית. בחיים שלי היצירה שלו משמעותית יותר מזו של דילן או ספרינגסטין או מוריסי או דרה. בעצם אולי זה יקרה פעם - למרות שאין לנו אפשרות לממן את זה ככה שזאת עדיין סוג של פנטזיה - אז שיהיה ספרינגסטין. בעצם אין לנו את הבמה שספרינגסטין צריך. לא חשוב, תגידי לו שיקבע תאריך ונארגן את השאר".

לאיזה מועדון אחר בארץ אתם מפרגנים?
"יש כמה. אם חייבים לבחור אחד אז צוזאמן - מקום שהוא נטו אהבה למוזיקה ולאנשים. אם מותר יותר אז המזקקה, הלבונטין 7, מחסן 7 (מטר לידנו, פשוט בואו לראות) וכל מי שמארח ומכבד הופעות שעל הנייר גורמות לו רק הפסדים אבל יודע שהן שוות את זה".

תוכניות לעתיד
"להיות עצמאיים ולהתפרנס ממה שאנחנו אוהבים".

"עשן הזמן" - לכל הפרטים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ