איתי שטרן
איתי שטרן

עדות נוספת התפרסמה הערב (שני) נגד שלמה גרוניך בגין הטרדה מינית. המוזיקאי לא הגיע הערב לתיאטרון ירושלים לקבלת פרס מפעל חיים מטעם שר החינוך לתרבות יהודית, אך כששמו הוכרז במהלך הטקס הוא זכה במחיאות כפיים. העדות, שפורסמה בחדשות 2, מצטרפת לתלונה שהוגשה במשטרה אתמול נגד גרוניך בגין הטרדה מינית שבוצעה לכאורה לפני 25 שנה.

נ' סיפרה לגיא לרר מחדשות 2 כי המוזיקאי תקף אותה לפני כ-25 שנים כשהיתה נערה. לדבריה, היא העריצה את גרוניך והגיעה לביתו כדי להשמיע שירים שכתבה. "ברגע שהבנתי שבאמת זה פרס ממשרד החינוך, המלה 'חינוך' פה עוררה את המטען כמו שאומרים, הבן אדם הזה הוא לא אדם עם סמכות חינוכית", סיפרה. "הייתי בת 16 בערך, הייתי בהופעה שלו, היה לי חלום להיות זמרת מצליחה... שאלתי אותו אם יכולה להשמיע את השירים שלי, אמר לי 'בשמחה', נתן לי את הטלפון והגעתי להשמיע לו שירים... הוא התחיל ללטף אותי, לפני זה הוא הציע לי או גראס או חשיש או אפילו היה שם קוק... אולי שתיתי משהו ואולי נכנס לי משהו לכוס. אני רק יודעת שאני לא זוכרת איך הגעתי למצב כזה שאני עירומה במיטה שלו".

שלמה גרוניך בהופעה ב-2010צילום: דניאל צ'צ'יק

נ' פירטה כיצד תקף אותה גרוניך לכאורה. "הוא הציע לי ארבעה סוגים של קונדומים. היה ניסיון של חדירה, אי הצלחה. הגוף פשוט לא אפשר את זה. הבנתי שיש לי פה בעיה ואני צריכה לקבל טיפול". מטעמו של גרוניך לא נמסרה תגובה להאשמות. 

מיכל אדלר, רעייתו של גרוניך, התייצבה הערב בתיאטרון ירושלים כדי לקבל את הפרס במקומו. אדלר אמרה לחדשות 2: "התחושות מעורבות הערב, מגיע לבעלי, ואני פה בגאווה ובאמונה שלמה בשלמה שתרם כל כך הרבה למדינה... היום בעולם הווירטואלי הכל אפשרי, אני לא מתרגשת, הכל בסדר".

חדשות 2 פירסמו פרטים נוספים מתלונתה של ר', שהגישה אתמול תלונה במשטרה: "הגעתי אליו הביתה, כל פעם שהיה בטלוויזיה... כל פעם שהיתה נשיקה או חיבוק או ליטוף או משהו עם ריח מיני הוא לחץ על רקורד...", סיפרה המתלוננת. "לא הבנתי מה הוא עושה אבל היה לי ברור שהוא מביא לשם משהו מיני שלא קשור לפגישה שלי איתו. באיזשהו שלב הוא לקח ענב שהיה על השולחן, הניח לי פה ועזב, בתקווה שייפול... הזמנתי מונית ולפני שיצאתי הוא אמר לי 'אגב ההקלטה לא משהו'. זה מה שריסק אותי, כאילו אתה צריך לנקום בי כי לא קיבלת מה שרצית?".

ר' כתבה בעמוד הפייסבוק שלה לפני כשבועיים: "ואפילו לא ביקשתי להיפגש איתך. שלחו אותי אליך, בלי לדעת ששולחים אותי אל חלאה... לכמה בנות גרמת עוול?! לכמה זמרות השבתת את הנשמה?! כי לפי השמועות כל כך הרבה בנות בטראומה ממך!".

לפי פרסום בחדשות 2, ר' גם פנתה במכתב לשר החינוך נפתלי בנט לבטל את הענקת פרס משרד החינוך שגרוניך היה צפוי לקבל היום. במשטרה אמרו כי טרם ברור מתיאור המעשה מה העבירה שנעשתה לכאורה וכי ככל הנראה חלה התיישנות. בנוסף, נמסר כי טרם הוחלט אם לזמן את הזמר לחקירה.

עיתונאית אתר "המקום הכי חם בגיהנום", שרון שפורר, פירסמה אמש עדות נוספת על הטרדה מינית לכאורה מצד גרוניך. בעדות שפורסמה באתר טוענת נ' (זמרת בהווה) כי כשהיתה בת 14 וחצי שלחה לגרוניך הקלטה בה היא מבצעת שיר ולאחר מכן התקשרה אליו יחד עם חבר טוב והציגה עצמה כמעריצה. לדבריה, גרוניך ענה לשיחה ושאל אותה "תגידי יש לך ציצי גדול או קטן?". "הייתי אדומה לגמרי. שאלתי אותו 'מה?', והוא שאל שוב 'יש לך ציצי גדול או קטן?'. שאלתי אותו מה זה משנה, ואז הוא שאל 'את משתזפת בעירום או שמה בגד ים?'", סיפרה.

בהמשך מצוטטת נ': "הייתי ילדה. נאיבית... אמרתי לו 'ברור שאני שמה בגד ים'. אז הוא אמר לי 'תדעי לך שזה פחות יפה. יותר יפה בלי בגד ים. תורידי את הבגד ים כי אז אין סימני שיזוף'. מיד אחרי זה הוא ביקש שאספר לו איך נראה הגוף שלי. סגרתי את הטלפון".

בסרטון שהוקלט טרם קיום הטקס ושודר הערב, סיפר גרוניך על החיבור העמוק שלו ליהדות אתיופיה ולמקהלת שבא, אותה הקים וקידם משך שנים. בחוברת שחולקה הערב לבאי הטקס בתיאטרון ירושלים נכתב על גרוניך כי הלחין עד היום למעלה מ-1,000 יצירות, הלחין מוזיקה לסרטים, תוכניות טלוויזיה ועשרות הצגות תיאטרון. שר החינוך נפתלי בנט אמר בפתיחת הטקס כי היוצרים שזוכים הערב בטקס הם משוררי התשובה שהוציאו את הגלות מהלב היהודי. ״אחרי שהלב היהודי התרגל לפעום בהיחבא, לפני מאה שנה התחלנו לשיר על ארץ חמדת אבות. כל היושבים כאן בטקס הם מנתחי לב שמוציאים את הגלות מהלב שלנו ועוזר לו לפעום כמו פעם״.

בנט בטקס הענקת פרס שר החינוך לתרבות יהודית בתיאטרון ירושלים, הערבצילום: אמיל סלמן

בדברי הברכה שלו לזוכים עקץ בנט את שרת התרבות כשכתב: ״לא צריך לדבר רק על הבעיות של התרבות בישראל אלא לפעול היכן שאפשר על מנת להציב אלטרנטיבה ראויה. הקהל כבר ידע לבחור מה טוב לו. השנה התחלנו מהפכה בתחום התרבות וגם בבתי הספר. עד לפני שנה קבעו ועדות סל תרבות של משרד החינוך אילו מופעים יראו תלמידי ישראל ואילו לא, אך בשנה האחרונה אנו נותנים למנהלים את זכות הבחירה. בזכות המהלך, התרבות היהודית ומופעים נוספים זוכים לחשיפה רחבה ותלמידי ישראל נהנים ממגוון רחב יותר של סגנונות. זוהי מהפכה שלא מתרחשת בנאומים מעל במות גדולות או בהודעות לכלי התקשורת, זוהי מהפכה שמתרחשת בשטח״. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ