משרד התרבות מסרב לפרט כמה שולם לאמנים שהופיעו בפסטיבל "כתר המזרח"

מהפקת האירוע נמסר כי "אף אמן לא קיבל מעל 50 אלף שקל", זאת לאחר שאשתקד קיבל אייל גולן 99 אלף שקל עבור הופעה קצרה. משרד התרבות מימן ב-1.78 מיליון שקלים את הפסטיבל, שנמשך יום אחד בלבד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרת התרבות רגב בפסטיבל "כתר המזרח" השנה. חסכו כספי ציבור אצל הזמרים, התייקרו בהוצאות על הכשרת המקום

משרד התרבות ומפיק פסטיבל "כתר המזרח" מסרבים לגלות כמה שולם לכל אמן שהופיע השנה בפסטיבל שהתקיים בחוף צאלון בכינרת בסוף אוגוסט. הפסטיבל, שעמד בסימן מחווה לאהובה עוזרי וזוהר ארגוב, הובא בשידור ישיר בערוץ 24 וכלל מפגן הערצה לשרת התרבות שנכחה בו. בשנה שעברה, במענה לבקשת חופש המידע שהגיש "הארץ", התברר כי האמנים קיבלו סכומי כסף גבוהים על הופעתם הקצרה בפסטיבל, שגם בו נכחה רגב: איל גולן למשל קיבל 99,450 שקל להופעה שכללה שני שירים ושרית חדד קיבלה 93,000 שקל לשני שירים. למרות שמדובר בכסף ציבורי, סירבו הפעם במשרד התרבות לתת תשובה מפורטת לבקשת חופש המידע שהגיש שוב "הארץ" בנושא.

במענה לבקשה השנה נכתב רק כי ההשקעה הישירה של משרד התרבות והספורט בהפקת הפסטיבל עמדה על 1,787,000 שקל, "הכוללים בין השאר עלויות הקמת במה, הכשרת מתחם, אמנים והנחיה כללית, ביטוחים וכד'... בנוסף לעלויות ההפקה כאמור, תיקצב המשרד סך של 1.6 מיליון שקל עבור שיווק ופרסום של אירועי הקיץ, ובכלל זה 'כתר המזרח', באמצעות לפ"מ, בפריסת מדיה שכללה תשדירי רדיו, טלוויזיה ופעילות דיגיטל".

מרגלית צנעני בהופעה השנה. וגם בשנה שעברהצילום: רמי שלוש

לפי המענה של המשרד, הקמפיינים של אירועי הקיץ אוחדו לאחד כדי לצמצם בעלויות. לגבי כתר המזרח נכתב עוד כי "המשרד התקשר רק עם החברה הזוכה במכרז להפקת האירוע, כשההתקשרויות עם ספקים, חברות חיצוניות ואמנים נעשות ביניהם ובין חברת ההפקה. לפיכך, אין בידינו פירוט עלויות של כל סעיף וסעיף".

אלא שגם פניית "הארץ" למפיק האירוע לא העלתה תשובה ברורה. לאחר בקשות חוזרות ונשנות נמסר מחברת שטרר הפקות כי "התקציב הכולל שהעביר משרד התרבות לחברה עבור פרויקט 'כתר המזרח' עמד על כ–1.78 מיליון שקלים הכוללים עלויות אמנים, הפקה, אבטחה, לוגיסטיקה, בינוי, משטרה, רישוי, כיבוי , פירוק ועוד. תקציב האמנים בלבד עמד על כ–508 אלף שקלים בעבור כ–17 אמנים שעלו לבמה. החברה שומרת על זכותם לפרטיות של האמנים והספקים השונים כמתחייב בעולם ההפקות הישראלי. ההפקה קיימה אירוע שהוכתר כמוצלח ביותר בפרק זמן של כשבועיים בלבד, והיא מודה למשרד התרבות על ההזדמנות בהפקת האירוע המרגש". עוד צוין: "על פי תנאי המכרז, אף אמן באירוע לא קיבל שכר שעלה על 50 אלף שקל".

יש לציין עוד, כי בשנה שעברה היתה עלות הפסטיבל, שנערך בפארק ברקו בטבריה, 1.8 מיליון שקל ליומיים (1.6 מיליון מתוכם מתקציב משרד התרבות, והשאר מעיריית טבריה), כולל עלות הפרסום והשיווק, בעוד שהשנה היתה עלות דומה לערב אחד בלבד — לא כולל עלות הפרסום והשיווק. הסיבה לכך היא כנראה שהפסטיבל השנה נערך בחוף צאלון שנמצא בצידה המזרחי של הכינרת, שאינו ערוך לאירועים בסדר גודל שכזה — מה שגרר הוצאות נוספות ניכרות.

כמו כן, בפסטיבל בשנה שעברה, שנערך בפסח, הוערך מספר המשתתפים בכ–12,000 איש, והשנה נכחו 8,000 בני אדם לפי הערכת משרד יחסי הציבור של הפסטיבל, ופחות מ–5,000 להערכת גורמים אחרים. גם בשנה שעברה אף אמן לא קיבל יותר מ–50 אלף שקל ממשרד התרבות, והתשלום הסופי הושלם מכספי עיריית טבריה. השנה, באירוע בחוף צאלון שאינו קשור לעיריית טבריה, לא היתה תוספת לאמנים מעבר לתקציב משרד התרבות. עם זאת, בעוד שבשנה שעברה עלות 19 האמנים בערב המרכזי של הפסטיבל היתה 444,950 שקל (מתוכם 352,500 ממשרד התרבות), הרי השנה עמדה העלות של פחות אמנים על סכום גבוה יותר: ל–17 אמנים שולמו כ–508,000 שקל.

גם בפסטיבל השנה השתתפו, בין היתר, מרגלית צנעני, ישי לוי, אביהו מדינה ודקלון, וכן איל גולן שהגיע במסוק מהופעה באילת. לצידם הופיעו אמנים שלא השתתפו בפסטיבל בשנה שעברה, כמו "הדג נחש", קרולינה, דקלה ומאור כהן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ