חוקרים שבדקו את לבו של שופן קבעו כי מת מדלקת קרום הלב

במשך שנים היו החוקרים חלוקים באשר לסיבת מותו בטרם עת של המלחין הפולני, שהיה בן 39. כעת, בבדיקה ראשונה מאז 1945 של לבו, מאמינים החוקרים כי הדלקת היתה סיבוך נדיר של שחפת

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המקום בו שוכן לבו של פרדריק שופן, בכנסיית הצלב הקדוש בוורשה
המקום בו שוכן לבו של פרדריק שופן, בכנסיית הצלב הקדוש בוורשהצילום: אי־פי

בדיקה עדכנית של ליבו המשומר של פרדריק שופן העלתה מה הביא למותו המוקדם בגיל 39. הלב, ששומר בצנצנת קוניאק מאז 1849, הובא לנתיחה על ידי מדענים ואלו מצאו כי שופן סבל מדלקת קרום הלב, שפיתח כסיבוך נדיר של שחפת. האבחון, שפורסם בשבוע שעבר ב"אמריקן ג'ורנל אופ מדיסיין" מהווה את הישורת האחרונה בדיון מתמשך על נסיבות מותו של הגאון הפולני. בעבר ציינו חוקרים כי שופן מת בעקבות מחלת סיסטיק פיברוזיס בעוד שאחרים טענו כי סבל מתסמונת גנטית נדירה הקשורה לזיהום בריאות.

דיוקן של פרדריק שופן, 1838צילום: via Bloomberg

"לא פתחנו את הצנצנת", אמר פרופסור מייקל ויט מהאקדמיה לרפואה בוורשה שהוביל את המחקר למגזין האובזרבר, "עם זאת, ממצבו של הלב ניתן לקבוע בוודאות גבוהה ששופן סבל משחפת בעוד שסיבוכים של דלקת קרום הלב היא זו שהביאה למותו". בידיעה שפורסמה ב"גרדיאן" הבריטי בעקבות הדיאגנוזה העכשווית, נכתב כי ליבו של שופן, ששמור בתוך חדר תת קרקעי בכנסיית הצלב הקדוש בוורשה, התכסה עם השנים במעין כיסוי לבן וסיבי, דבר שעזר לחוקרים להגיע למסקנתם הנוכחית.

המחקר הנוכחי הוא החוליה האחרונה בשרשרת בדיקות שנעשו בליבו של שופן. הוא מת בפריז בשנת 1849 וביקש מבני משפחתו שלא להביא אותו לקבורה בשל חרדתו מפני קבורה בעודו בחיים. "האדמה חונקת", אמר לאחותו.

בשנת 1944 ליבו של שופן הוענק לקצין אס.אס בכיר שהעריץ אותו. בסיום המלחמה הושב לכנסייה. לדבריו של ויט, הלב נותר בקופסה החתומה. "יש לא מעט אנשים שמעונייינים לקחת מהלב דגימות די־אן־איי כדי להוכיח ששופן מת מבעיה גנטית כלשהי. זו תהיה טעות גדולה. הלב עשוי להיפגע ממהלך כזה ובלי קשר, אני מאמין שכעת אנו יודעים את נסיבות מותו האמיתיות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ