התגלה שיר אבוד של המלחין הגרמני קורט וייל

"שיר הגבינה הלבנה" הוא סאטירי ובמרכזו מרפא שרלטן. על פי "ניו יורק טיימס", זהו הגילוי החשוב ביותר של שיר של וייל מאז שנות ה–80

אמיר מנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר מנדל

שיר אבוד של המלחין הגרמני קורט וייל התגלה באחרונה באוניברסיטה החופשית של ברלין. השיר, "שיר הגבינה הלבנה", הוא סאטירי ובמרכזו מרפא שרלטן. על פי "ניו יורק טיימס", זהו הגילוי החשוב ביותר של שיר של וייל מאז שנות ה–80.

העורך הראשי של ההוצאה המלאה של כתבי וייל בדק לאחרונה עותק של המחזה המוזיקלי "סוף טוב" מ–1929 בארכיון של אוניברסיטת ברלין, ושאל אם יש שם עוד משהו שקשור לווייל. הממונה על הארכיון הביא לו את כתב היד של "שיר הגבינה הלבנה", שיר סאטירי שמתייחס למרפא שרלטן מהתקופה שנהג לטפל בעזרת גבינה לבנה ופסוקים מכתבי הקודש. השיר מספר על ריפוי בדרך נס של נערה עיוורת, ובסופו הוא תוהה אם לא מוטב לכולם להיות עיוורים כדי לא לראות מה קורה עכשיו בעולם.

וייל (1900–1950) נולד בדסאו למשפחה יהודית דתית. אביו היה חזן, והוא עצמו חיבר יצירות, בעיקר שירים, מגיל 13. בין 1921 ל–1923 הוא למד אצל המלחין פרוצ'ו בוזוני במסגרת האקדמיה לאמנויות בברלין, וב–1922 הצטרף לקבוצת נובמבר, חוג של אמנים ברלינאים אנשי שמאל. הוא חיבר מעט יצירות במתכונות מסורתיות כמו רביעיית מיתרים וקונצ'רט לכינור, אבל במהלך שנות העשרים התרכז במוזיקה קולית ובעיקר בשירים ומוזיקה לתיאטרון. יצירתו המפורסמת ביותר היא "אופרה בגרוש" מ–1928, עיבוד של "אופרת הקבצנים" מאת ג'ון גיי מהמאה ה–18 שנעשה על ידי אליזבת האופטמן וברטולט ברכט.

לוטה לניה (1898–1981), אשתו של וייל והמבצעת העיקרית של שיריו, זכרה כי היה קיים שיר כזה שלא היה ברשימותיו אך חיפוש שלה ושל אחרים לא הניב דבר. רבות מיצירותיו של וייל הושמדו או אבדו לאחר שנמלט מגרמניה הנאצית לארה"ב ב–1993. להאזנה לשיר:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ