ג'וני האלידיי, אביו של הפופ הצרפתי, מת בגיל 74

"אלביס הצרפתי", שמכר יותר מ—110 מיליון אלבומים במהלך קריירה שנמשכה יותר מחצי מאה, מת הלילה מסרטן ריאות

אנג'ליק כריסאפיס
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'וני האלידיי בפלה דה ספורטס, ספטמבר 1971
אנג'ליק כריסאפיס
גרדיאן

כוכב הרוק הגדול ביותר של העולם דובר הצרפתית, ג'וני האלידיי, מת הלילה בגיל 74. האלידיי, שכונה "אלביס הצרפתי", מכר יותר מ-110 מיליון אלבומים במהלך קריירה שנמשכה יותר מחצי מאה. את ההודעה מסרה אשתו, לטיסיה האלידיי לסוכנות הידיעות איי-אף-פי: "ג'וני האלידיי עזב אותנו. אני כותבת את המילים האלה ולא מאמינה. ובכל זאת, זו האמת. האיש שלי כבר לא איתנו. הוא עזב אותנו הלילה כמו שחי את חייו – באומץ ובכבוד". האלידיי נאבק בסרטן ריאות. השניים נישאו בשנת 1996, כאשר לטיסיה הייתה בת 21 ואילו ג'וני האלידיי בן 53.

הזמר, שלהיטיו היו פחות מוכרים מחוץ לעולם דובר הצרפתית, הפך משובר לבבות צעיר ומגודל בלורית, שהציג את הרוקנרול האמריקאי לצרפת בשנות השישים, לילד רע מזדקן, "אביו של הפופ הצרפתי", אנדרטה לאומית - המקבילה המוזיקלית למלוכה.

יותר מ-55 שנותיו ככוכב אופיינו בסתירות. הוא היה אקלקטי מבחינה מוזיקלית, מלהטט בין בלדות צרפתיות לבלוז, בין קאנטרי לרוק פרוגרסיבי, לפעמים נתפש כמרדן, אבל לעתים קרובות יותר נערץ על ידי כמה דורות בגלל מגעו המוזיקלי הקליל והמנחם.

דקות לאחר האישור הרשמי בדבר מותו יצאה הודעה רשמית ממוסד הנשיאות הצרפתית: "יש בכולנו משהו מג'וני" - משחק מילים המשלב שורה מתוך אחד מלהיטיו הרבים - "יש בכולנו משהו מטנסי".

להאלידיי לעגו תכופות כרוקר קל דעת אך הוא התקומם וטען כי הוא חכם יותר ממה שאנשים חשבו. הוא הופיע בקולנוע בתפקידים שזכו לשבחים, ופעם אפילו שיחק עבור הבמאי הנחשב ז'אן לוק גודאר.

סימן ההיכר של האלידיי היו הופעותיו המדהימות – ביותר מחמישים מסעות הופעות הוא ניגן עבור יותר מ-28 מיליון אנשים – כשתעלולי נענוע הירכיים שלו לוו תכופות בהתפרצויות אש, ענני עשן או הגעה לבמה מתוך מסוק. הוא היה כל כך מפורסם בצרפת עד שג'ימי הנדריקס ניגן פעם כמופע החימום שלו. כשנשאל פעם מה המחמאה הגדולה ביותר שיכולים לתת לו, ענה האלידיי: "ההופעה הייתה טובה הערב".

האלידיי ב-2016צילום: Michel Euler/אי־פי

הוא נולד בשם ז'אן-פיליפ סמט בפריז, בנם של אם צרפתייה ואב בלגי. הוא ננטש על ידי הוריו כתינוק וגדל אצל דודתו, בין זמרי ושחקני קברטים. הוא עלה על הבמה לראשונה כטינאייג'ר, משאיל את השם האלידיי מקרוב משפחה אמריקאי. נטישת הוריו הותירה לדבריו חלל שהוא נאבק בו כל חייו למלא. למרות תדמיתו הרוקרית לבושת השחור, הוא היה אומר כי הוא מפחד מהחושך.

חלק מסוד קסמו יוצא הדופן לאורך הדורות היה השבריריות שלו – הוא שרד ניסיון התאבדות מוקדם, היה מועד לדיכאון ונדרש לקוקאין על מנת לצאת מהמיטה ולעבוד, והוא סבל לאורך השנים משלל בעיות בריאותיות. במהלך חמשת נישואיו – הוא נישא לאותה אישה פעמיים – הוא העסיק רבות את מדורי הרכילות, אך במפגשיו עם עיתונאים במלונות אופנתיים הוא הציג את עצמו כבחור רגיל שלא לוקח את עצמו יותר מדי ברצינות.

האלידיי התגורר קצרות בלונדון כילד, כשהקרובים שגידלו אותו – אמנים ורקדנים – עבדו שם. הוא סיפר כי הקליט תכופות בלונדון. "הייתי חבר טוב של ג'ימי הנדריקס, הכרתי את מיק ג'אגר וג'ון לנון. רוד סטיוארט הוא חבר. כולנו הקלטנו באותו הזמן באולפנים השונים והיינו נפגשים לשתות תה יחד".

בשנים מאוחרות יותר – תחת המשקל הכבד של תכשיטי גולגולות ממתכת – מעמדו של האלידיי כבדרן העל של האומה גרם לפוליטיקאים לחזר אחריו נמרצות, בהם הנשיא לשעבר ניקולא סרקוזי. האלידיי קיבל אותות כבוד לאומיים מז'אק שיראק. אמצעי התקשורת לא הפסיקו לחקור את פרשיות המס שלו, וב-2007 הוא העביר את חשבונותיו ובסיסו הכלכלי לשווייץ למטרות מס, גם אם מרבית הכנסותיו הגיעו מהשוק הצרפתי. לאחרונה התגורר האלידיי בלוס אנג'לס עם אשתו ושתי בנותיו הצעירות.

האלידיי עם אשתו לטיציה ב-2015, פריזצילום: Jacques Brinon/אי־פי
ג'וני האלידיי שר ומנגן באופנבורג, גרמניה, במהלך שירותו הצבאי, 1965צילום: Lind/אי־פי
האלידיי בהופעה בפלה דה ספורטס מ-1971צילום: Cardenas/אי־פי
האלידיי בנובמבר 1967, שובר גיטרה במהלך קונצרט בפריזצילום: Jacques Marqueton/אי־פי
האלידיי בלונדון, אוקטובר 1962צילום: STR/אי־אף־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ