איתמר זהר
איתמר זהר

להקת הפופ הקוריאנית "BTS" עשתה בספטמבר האחרון היסטוריה: האלבום שלה, "Love Yourself: Her", נכנס לרשימת עשרת האלבומים הנמכרים ביותר בארצות הברית. זו היתה הפעם הראשונה שבה אלבום של הרכב קיי פופ (ז'אנר מצליח של פופ קוריאני) רושם הישג כזה. עם זאת התאבדותו השבוע של קים ג'ונג יאן, שהיה סולן בהרכב קיי פופ מצליח אחר," SHINee", והקליט כמה אלבומי סולו, שופכת אור על הצד האחר של התהילה והלחץ הרב הכרוך בה, בעיקר בתעשיית מוזיקה נוקשה כל כך כמו זו שבדרום קוריאה.

קים ג'ונג יאן, שהיה ידוע יותר בשם ג'ונגיאן, מת ביום שני בבית חולים בסיאול. הוא הובהל לשם מחוסר הכרה אחרי שאחותו התקשרה למשטרה ואמרה כי היא חוששת לחייו משום שהוא אינו מגיב להודעות הטקסט ששלחה לו. הוא היה בן 27 במותו. אתמול (שלישי) פורסם, בהסכמת המשפחה, מכתב התאבדות שהשאיר. "אני שבור מבפנים", כתב בו בין השאר, "הדיכאון שכירסם בי לאט לאט הכניע אותי בסופו של דבר". לקריאת המכתב:

בניגוד לתדמית הנוצצת והחיוכים המורעפים לכל פינה, כוכבי הקיי פופ נתונים תחת משטר קפדני שיש המשווים אותו לזה המתואר בסדרת ספרי וסרטי "משחקי הרעב". רבים מהם מתחילים את דרכם המוזיקלית בהיותם נערים ומתקשים להתמודד עם הדרישות הרבות.

הרכבי הקיי פופ הראשונים הוקמו בסוף שנות ה-80 ותחילת שנות ה-90 והממשלה תומכת בהם ומשווקת אותם כפי שהיא משווקת טלפון סלולרי או טלוויזיה. עם השנים נהפך הקיי פופ, על שלל מרכיביו, לאחד הענפים המכניסים ביותר בדרום קוריאה. הצלחתו גם מחוץ לגבולות אסיה, שאחד משיאיה היה הלהיט הענק "גנגם סטייל" של הזמר והראפר PSY שיצא ב-2012, הגבירה את הציפיות הגבוהות ממילא.

מאחר שהמדינה משקיעה כספים רבים בכל להקה, היא גם מצפה שההשקעה תוחזר. אלה הרוצים לעזוב מתבקשים לשלם קנסות גבוהים. הזמרים המצליחים לא תמיד מסוגלים לעמוד בלחץ ובציפיות. צ'רלס פארק, זמר קוריאני אמריקאי, שהיה ידוע בשם סיאו ג'י וון, שם קץ לחייו ב-1996 בהיותו בן 19. ההצלחה של אלבום הבכורה שלו היתה גדולה כל כך, שהוא חשש שהאלבום השני שהקליט לא ימכור עותקים רבים כמו קודמו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ