לורד ביטלה את הופעתה בישראל בגלל לחצים מצד הבי־די־אס

ביטול המופע מגיע ימים ספורים לאחר ששתי נשים פנו לזמרת הניו־זילנדית בבקשה לשקול מחדש את קיומו. "חלמתי לבוא לתל אביב, מצטערת על הפיכת החלטתי", מסרה הזמרת

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הזמרת לורד
לורד. "מקווה שיום אחד נוכל לרקוד יחד"

ימים ספורים לאחר שהודיעה כי תשקול לבטל את הופעתה בישראל עקב לחצים מצד תנועת הבי־די־אס, הגיעה הזמרת לורד להחלטה: המופע שתוכנן ל-5 ביוני בגני התערוכה לא יתקיים. חברת ההפקה הישראלית שהיתה אחראית להבאת המופע לארץ הודיעה כי תחזיר את הכסף למי שרכש כבר כרטיס. 

״קראתי הרבה דעות של אנשים לפני שהחלטתי להופיע בתל אביב, אבל אני לא גאה לומר שהפעם קיבלתי את ההחלטה הלא נכונה", כתבה הזמרת הניו זילנדית בת ה–21 במכתב למפיקי המופע בארץ. "תל אביב, היה לי חלום של שנים להגיע לחלק היפהפה הזה של העולם ואני מצטערת על הפיכת ההחלטה שלי. אני מקווה שיום אחד נוכל לרקוד יחד״.

שרת התרבות מירי רגב התייחסה אף היא לביטול. "אני מקווה שהזמרת לורד תחזור בה מהחלטתה לבטל את הופעתה בישראל", מסרה. "רבים וטובים הופיעו בישראל בשנה האחרונה ואין לי ספק, שלורד יכולה היתה לחוות את החמימות של הקהל הישראל ואת נופיה מעוררי ההשראה של ישראל". 

בשבוע שעבר הגיבה הזמרת הניו זילנדית בת ה–21 למכתב פתוח שפורסם באתר "ספינאופ" ובו שתי נשים, אחת יהודייה והשנייה פלסטינית, האיצו בה לשקול את ביטול המופע בגלל הכיבוש הישראלי בגדה המערבית. "אני מדברת עם הרבה אנשים ושוקלת את כל האפשרויות. תודה שהשכלתם אותי. אני לומדת כל הזמן", צייצה אז לורד בטוויטר.

"הופעה שלך בישראל שולחת את המסר הלא נכון. להופיע בתל אביב ישלח מסר של תמיכה לממשלה הישראלית, גם אם לא תגיבי כלל על המצב הפוליטי", כתבו שתי הפעילות, נדיה אבו שנאב וג'סטין סאקס. עוד הוסיפו כי "הכיבוש הישראלי מאז 1967 מהווה הפרה של החוק הבינלאומי בעוד שההתנחלויות מהוות הפרה של אמנת ז'נבה. הכיבוש הצבאי של ישראל בטריטוריה הפלסטינית הפך את ישראל למדינת אפרטהייד". 

מחברת ההפקה הישראלית "נארנג׳ה" שהיתה אחראית על הופעתה של לורד בארץ נמסר אתמול כי ״לצערנו אנו נאלצים להודיע על ביטול ההופעה של לורד שתוכננה ליוני הקרוב בישראל, התשלום עבור הכרטיסים, למי שכבר רכש, יוחזר תוך 14 ימי עסקים״. ערן אריאלי מחברת "נארנג'ה" כתב בפייסבוק: "הייתי נאיבי לחשוב שאמנית בגילה תכיל את הלחץ שכרוך בלהגיע לישראל". 

גורמים פלסטינים מיהרו לחגוג את ביטול המופע של הזמרת. גוף המכונה ״Palestine Info Center״ צייץ: ״כבוד ללורד. הופעה שלך בישראל היתה תורמת להלבנת פשעי הכיבוש של העם הפלסטיני. את נמצאת בצד הנכון של ההיסטוריה״. גולש אחר בשם סמיר אסקנדה כתב: ״תודה לך לורד על כך שביטלת את המופע שלך בתל אביב ומנעת מהמשטר הישראלי להלבין את פשעי הכיבוש הפלסטיני״.

מנגד, יהודים בארץ ובעולם מחו על החלטתה של הזמרת וציינו כי העדיפה להופיע פעמיים במוסקבה, בשעה שרוסיה היא הגורם המרכזי למלחמת האזרחים האכזרית בסוריה. מצייצים אחרים טענו כי הביטול של לורד מגיע ממניעים אנטישמיים. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ