תביעה ישראלית נגד פעילות BDS בניו זילנד שמנעו את הגעת הזמרת לורד

עו"ד ניצנה דרשן לייטנר תובעת בשם שלוש רוכשות כרטיסים 45,000 שקל משתי הפעילות ששכנעו את לורד לבטל את הופעתה

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לורד. הוחלט שלא היא הנתבעת
לורד. הוחלט שלא היא הנתבעתצילום: PATRICK KOVARIK/אי־אף־פי

עורכת הדין ניצנה דרשן לייטנר הגישה אמש תביעת נזיקין בסך 45,000 שקלים כנגד פעילות ה-BDS מניו זילנד, ג'סטין סאקס ונאדיה אבו שנאב, שקראו לזמרת לורד לבטל את הופעתה בישראל — קריאה שבסופה אכן בוטל המופע. התובעות הן שלוש נערות ישראליות שרכשו כרטיסים להופעה של לורד ולדברי לייטנר "חוו אכזבה קשה מביטול ההופעה שנעשה לטענתן שלא כדין ובגין מניעים לא הוגנים".

כזכור, ביטול ההופעה של לורד בישראל הגיע לאחר שסאקס ואבו שנאב פרסמו מכתב פומבי באתר "ספינאופ" ובו קראו לזמרת לא להגיע לכאן מסיבות פוליטיות. בין השאר כתבו השתיים: "הכיבוש הישראלי מאז 1967 מהווה הפרה של החוק הבינלאומי בעוד שההתנחלויות מהוות הפרה של אמנת ז'נבה. הכיבוש הצבאי של ישראל בטריטוריה הפלסטינית הפך את ישראל למדינת אפרטהייד".

דרשן לייטנר, העומדת בראש הארגון הימני "שורת הדין", תובעת את השתיים בשל עבירה על "חוק החרם" שחוקק לאחרונה ומציינת כי "זו תהיה הפעם הראשונה בה מוטלת אחריות נזיקית על מי שקורא לחרם על מדינת ישראל". התביעה בעניינן של סאקס ואבו שנאב, הוגשה אמש לבית משפט השלום בירושלים. לדברי דרשן לייטנר, "חוק החרם לא מגביל את התחולה שלו על אזרחי ישראל בלבד ומסמיך את בית המשפט בישראל לדון בתביעה זו גם כנגד תושבי חו"ל. המשפט עצמו יתקיים בישראל. ביטול ההופעה של לורד נעשה בישראל, הנזק של התובעות נגרם בארץ והקריאה של הפעילות הניו־זילנדיות לביטול ההופעה פורסמה באינטרנט, ולכן היא גלובלית".

למעשה, מעבר לעניין הנזיקי, דרשן לייטנר מסבירה כי היא מייצגת את התובעות מתוך רצון להילחם בתנועת ה-BDS. "אנחנו מייצגים את הבנות במטרה להילחם באלו הקוראים להחרים את מדינת ישראל וכדי להרתיע את מי שמבקשים לעשות זאת בעתיד".

מדוע לאמן אסור לבטל את הגעתו לישראל ממניעים פוליטיים?

"לורד תכננה להגיע לישראל. היא הוסתה לבטל את ההופעה בגין שקרים שהובאו לידיעתה. תנועת ה-BDS היא תנועה שיסודה בשקר, שמוציאה את דיבת ישראל בעולם. זו גם הסיבה שהמחוקק הישראלי מטיל אחריות נזיקית — כי הוא רואה בה תנועה שחותרת תחת קיום המדינה. מסיבה זו, אגב, אנחנו לא תובעים את הזמרת אלא את מי שמסית בפועל נגד ישראל".

איך תשפיע הכרעה של בית משפט ישראלי על הפעילות שחיות בניו זילנד?

"קיימת אמנה לאכיפה של פסק דין בין ישראל לניו זילנד. לכן ההחלטה של בית המשפט הישראלי תשפיע על אותן פעילות".

את לא חוששת שהתביעה הזאת, שהתפרסמה בתקשורת בעולם, תעורר דווקא אמפתיה ל-BDS?

"ה-BDS קיים ושועט קדימה ואנחנו חייבים לרסן אותו. לכן הגשנו את התביעה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ