אבסורד, הומור שחור וברי סחרוף: השיר שכתב חייל שנהרג באסון המסוקים

אופיר חיון הלחין את השיר "סחר לא חוקי" של יפתח שלפורבסקי, שנהרג באסון המסוקים שאירע היום לפני 21 שנה

בן שלו
בן שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בן שלו
בן שלו

יפתח שלפוברסקי כתב את השיר הזה באביב 1995, כשנתיים וחצי לפני שנהרג באסון המסוקים, בן 20 במותו. ייתכן שכתב אותו במדבר, לשם אהב והרבה לנסוע לבדו כדי לחשוב, לצלם ולכתוב. אם כך אכן היה, התפאורה של מרחבי הטבע הולידה שיר שמתקיים בעולם הפוך, אורבני. הוא נפתח כך: "סחר לא חוקי ברגשות / במרכז קניות / בין חנויות האופנה / יש חנות תרחישי אהבה / תאורה אינטימית / ועשרים קופות בשורה / לקוחות נדחקים אל פתחה / מבקשים בכספם 'אהבה'".

יפתח שלפוברסקי

ארבע המלים הראשונות הן אלה שתפסו את תשומת לבו של אופיר חיון כשעילעל בחוברת השירים של שלפוברסקי, שהוכנה לזכרו. חיון, מוזיקאי, למד עם אחותו הקטנה של שלפוברסקי. אחיו הגדול של חיון, רונן, נהרג בלבנון ב–1997, השנה שבה נהרג שלפוברסקי. "סיקרן אותי להבין את ההמשך", הוא אומר. "השיר הזה הוא קצת כמו סיפור, וגם קצת כמו סצינה מסרט. עם מסר מאוד חזק. הוא הולחן מאוד מהר. זה לא אופייני לי, אבל כשיש טקסט טוב וחיבור אמנותי זה קורה".

"סחר לא חוקי", בביצועה של אלה ארליכמן, אחייניתו של שלפוברסקי, ובהשתתפותו של ברי סחרוף, הועלה ליוטיוב בערב יום הזיכרון האחרון. היום הוא יום השנה לאסון המסוקים ולמותו של שלפוברסקי, ששירת ביחידת מודיעין (אחרי שנאבק בצורה עיקשת להעלות פרופיל, שכן סבל מאסטמה חריפה). "מוזיקה שמתחברת לזיכרון — אין דרך טובה יותר, חיה יותר, להנציח אנשים שכבר לא נמצאים אתנו", אומר חיון, שלקראת ערב יום הזיכרון של 2015 הוציא את השיר "אומרים", שנכתב על אחיו רונן. "אני מרגיש שהשיר החדש הזה, במרכאות, מחיה את יפתח". סער, אחותו הגדולה של יפתח, מסכימה עם חיון. "זאת הנצחה שמאוד מתאימה למשפחה שלנו, ואני חושבת שגם ליפתח", היא אומרת.

בחוברת שכינסו בני משפחתו של שלפוברסקי יש עשרות שירים שנכתבו החל מ–1992, כשהיה בן 15, עד סמוך למותו. הוא גם הרבה לצייר ולכתוב סיפורים, שהיה בהם כאב, אבסורד והומור שחור. אחת הדמויות שחוזרות שוב ושוב היא ג'וני, שבאחד הסיפורים מזנק עם חבריו ממסוק בפעולה צבאית חשובה ביותר, שכעבור כמה פסקאות מתברר כי היא חיפוש אחרי כדור טניס שאבד לילד בן 12.

ג'וני מופיע גם בשיר "סחר לא חוקי": "במרתפי המרכז, באפלולית חניון מכוניות / עומד ג'וני, סוחר לא חוקי ברגשות / ג'וני אאוטסיידר חברתי / מבוקש בעוון קיפוח המין האנושי". כשחיון הלחין את השיר, הוא התקשה עם המשפטים האלה, ובעיקר עם המלה "אאוטסיידר". הוא לא הצליח להעלות אותה על הפסים של המנגינה. אז הוא החליט לדקלם את השורות עם ג'וני. "כשדיקלמתי אותן חשבתי לעצמי 'הלוואי שהיה לי הקול של ברי סחרוף", הוא אומר. יהוא פנה אל סחרוף, שנענה והקליט את השורות על ג'וני בקולו המדבר הנמוך והסמיך, שהוא תמונת תשליל של קולה הצלול, הצעיר והבהיר של אלה ארליכמן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ