ירדן צור
ירדן צור

שר החינוך נפתלי בנט הודיע הבוקר (שלישי) כי פרס ישראל לחקר התרבות, האמנות והמוזיקולוגיה יוענק השנה לפרופ' אדווין סרוסי, חוקר מוזיקה של יהודי צפון אפריקה, האימפריה העותמאנית ומוזיקה ישראלית, המכהן כמנהל המרכז לחקר מוזיקה יהודית באוניברסיטה העברית בירושלים.

"אני שמח במיוחד מכיוון שהתמחותו במוזיקה היהודית באנדלוס (ספרד וצפון אפריקה) ובפיוט של יהדות ספרד לא באו עד כה מספיק לידי ביטוי", שיבח בנט את הבחירה בסרוסי בחשבון הטוויטר שלו. "היום אנו מביאים את הסיפור היהודי המלא, מערב ומזרח כאחד!", הוסיף.

ועדת הפרס, בראשותו של פרופ' איתן שטיינברג, ציינה בנימוקיה כי הפרס מוענק לסרוסי על הישגיו בחקר תחומי המוזיקה האמורים. הוא תואר שם כאחד "מפורצי הדרך במחקר המוזיקה הפופולרית והמוזיקה המזרחית (המכונה ים־תיכונית). פירות מחקריו בתחום המורשת המוזיקלית ומסורות הפיוט של יהודי ספרד הזינו מסגרות לימוד וביצוע ובכך תרם סרוסי להנחלתם לרבים".

בשיחה עם "הארץ", עם היוודע דבר הבחירה, אמר סרוסי שהטלפון הנייד שלו "כמעט מעלה עשן" מרוב שיחות ברכה. "אני מקבל את הפרס בשם כל העמיתים שלי שעוסקים במחקר במוזיקה - שזה מקצוע שתמיד עומד למבחן נחיצות", אמר הפרופסור. "כשאני אומר שאני מוזיקולוג תמיד חושבים שאמרתי פסיכולוג, וחשוב להעלות את המקצוע הזה לתודעה". 

ציוצו של בנט על הבחירה בסרוסי. "שמח במיוחד"

לדבריו, המוזיקה היא "השדה שבו אפשר לספר יותר מכל את סיפור החברה בישראל, של כאביה ושל השמחות שלה. אני עוסק בהווי המוזיקלי של מדינת ישראל, של היהודים ושל האזור בכלל. עסקתי המון במוזיקה היהודית במרחב האיסלאמי ותמיד ניסיתי להוציא את מחקריי ממגדל השן ולתרגם אותם לתוכניות חינוכיות או לאמנות, כמו מופעים למשל. חשוב לי שהמחקרים לא יישארו רק בתחומי האקדמיה". 

סרוסי נולד ב-1952 באורוגוואי, שם קיבל את ראשית חינוכו המוזיקלי בלימודי כינור, קומפוזיציה והלחנה. הוא עלה לישראל ב-1971 והחל את לימודיו באוניברסיטה העברית. את לימודי הדוקטורט השלים באוניברסיטת קליפורניה ב-1988. בימים אלה הוא עוסק בכתיבת פרק לספר פולני שיעסוק במוזיקה חסידית. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ