איתי שטרן
איתי שטרן

שיר גנוז של אריק איינשטיין שהוקלט באמצע שנות ה–70 רואה אור מחדש. השיר, "ועוד לא אמרתי הכל", שכתב נתן זך, בוצע על ידי איינשטיין על רקע נגינת פסנתר, שעליו ניגן אבנר קנר, האחראי גם על הפקת השיר והלחנתו. השיר יצא בזמנו על תקליט שדרים ברוחב שישה אינץ' ולא התפרסם כמעט עקב איכות ההקלטה הירודה. לאחר מספר שנים הוא נגנז.

לפני כשנתיים נמצא במרתפי חברת פונוקול אוסף סלילי הקלטות מאסטר לתקליטים ושירים שהקליט איינשטיין בחברת ליטראטון, שקדמה לפונוקול, בשנים 1969–1978. הסלילים המקוריים, שנחשבו אבודים, כוללים הקלטות של כמה מאלבומי המופת של איינשטיין. העבודה עליהם הניבה שחזור של כלל החומר המוזיקלי שהקליט איינשטיין בליטראטון, באיכות ההקלטה המקורית.

אריק איינשטיין - ועוד לא אמרתי הכל

יואב קוטנר, שניגן את השיר מספר פעמים בגלי צה"ל, נזכר בו כשפנו אליו מחברת "פונוקול". בחברה משיקים השבוע מארז מושקע של 14 האלבומים שהקליט איינשטיין כשהיה חתום אצלם, ובהם כמה מהקלאסיקות הגדולות, דוגמת "בדשא אצל אביגדור", "פלסטלינה", "סע לאט", "יסמין" ועוד. לדברי קוטנר, "בסוף תקופתו בפונוקול אריק עבד על שני אלבומים של 'ארץ ישראל הישנה והטובה' יחד עם אבנר קנר. השני בהם כלל את 'עטור מצחך'".

מהיכן הגיע השיר הגנוז?

"כנראה שאיינשטיין וקנר התחילו לעבוד על עוד משהו לקראת אלבום חדש, הספיקו להקליט עוד שיר אחד — ואז נפרדו דרכיהם. מה שנותר הוא השיר הזה שכתב זך. הם הוציאו אותו כתקליט שדרים אבל הוא היה שרוט לגמרי וגם ברדיו אי אפשר היה להשמיע אותו כי הוא קפץ כל הזמן".

למה בכל זאת שמרת אותו?

"פשוט אהבתי את השיר. כשפנו אליי מ'פונוקול' נזכרתי ואמרתי להם שיש לי כל מיני תקליטי שדרים, למשל 'אגדת דשא' בגרסה שונה. עכשיו, במסגרת ההוצאה המחודשת של 14 האלבומים, יהיה אלבום בונוסים עם שירים בביצועים אחרים שטרם נשמעו אבל השיר היחיד שלא יצא מעולם, לא בתקליט ולא בסי.די, זה השיר הזה 'ועוד לא אמרתי הכול'".

עד כמה השיר משקף בעיניך את התקופה?

"זה ברור: זו התקופה של 'עטור מצחך' והוא מאוד מזכיר אותו סגנונית. אבנר קנר עשה בתקופה הזו שירים מאד אוונגרדיים מבחינת המוזיקה. הוא לקח שירי משוררים לא פשוטים להלחנה ועבד איתם".

השיר מדבר על פרידה...

"זה די מדהים, האקטואליות שלו, בהתחשב בכך שזה השיר הגנוז האחרון שגילינו. זה מעין שיר פרידה מאריק. צריך לזכור ששנתיים אחרי שהוא הוציא את השיר הזה, הוא הפסיק להופיע. יכול להיות שזה מרמז על התחושה הכללית. מצד שני, הוא לא מדבר שם על פרישה של ממש".

מה היה טיב הקשר של איינשטיין עם זך?

"אחרי שאריק מת, נתן זך התראיין אצל בני בשן בגלי צה"ל ואמר על אריק שהיו כמה שירים שהוא כתב שהיו ברמה משוררית ממש. הוא הקריא את 'פנים טובות בתוך החשכה' ושיר מתוך 'שביר'. זה היה רגע מאוד מרגש".

"ועוד לא אמרתי הכל" התפרסם בעבר בלחן אחר, של אילן וירצברג. הוא הופיע באלבום המופת של שירי זך בביצוע נורית גלרון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ