פחות מ-20% מהמופיעים בערב יום העצמאות הם נשים

מתוך 614 אמנים וזמרים שיופיעו הערב בחגיגות ה-70 למדינה, רק 120 הן נשים – ירידה של 5% משנה שעברה. העיר השוויונית ביותר: ירושלים

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרית חדד בחגיגות יום העצמאות בקרית אתא
שרית חדד בחגיגות יום העצמאות בקרית אתא. 23 במות יהיו נטולות נשיםצילום: תומר נויברג / ג'יני

רק חמישית מכלל המופיעים בערב יום העצמאות 2018 הן נשים. לפי נתוני הבדיקה השנתית של שדולת הנשים בישראל עולה כי מתוך 614 אמנים וזמרים שיופיעו הערב (רביעי) בחגיגות של הרשויות המקומיות השונות, רק 120 הן נשים — 19.5% בלבד. ב–23 מתוך 149 הבמות הפזורות ברחבי ישראל לא יופיעו נשים כלל. היישובים המדירים נשים לחלוטין מן האירועים אינם בהכרח בעלי צביון דתי או חרדי מובהק, ובהם בת ים, גבעת שמואל, חדרה ובית שמש.

נתוני יום העצמאות הנוכחי לגבי ייצוג נשים נמוכים גם בהשוואה לשנה שעברה, אז שיעור המופיעות היה כ–25%. זהו אמנם נתון הרחוק משוויוני, אך הוא זהה לשיעור הזמרות בתעשיית המוזיקה הישראלית, שבה פועלות כ–25% מוזיקאיות לעומת כ–75% זמרים ולהקות המובלות על ידי גברים.

בין הערים הגדולות, ירושלים מעניקה את את הבימה הרחבה ביותר לזמרות — 26.6% מכלל המופיעים הערב בבירה יהיו נשים. אחריה מדורגת רמת גן עם 25.9%, תל אביב (17.6%), נתניה (16.6%), ראשון לציון (15.5%), פתח תקוה ובאר שבע (12.5%) וחיפה (10.5%).

במכתב ששלחו לפני כשלושה שבועות נציגות שדולת הנשים ליו"ר מרכז השלטון המקומי, חיים ביבס, נכתב כי העדר הזמרות על במות יום העצמאות נובע מהדרת הנשים שמקורה בפנייה לקהלים דתיים. "אם בשל ניסיון לרצות תושבים דתיים ואם בשל חוסר תשומת לב של מארגני האירועים, נשים הופלו השנה לרעה באופן בוטה. מצב דברים זה הוא מכעיס ושערורייתי שאין לו מקום במדינה דמוקרטית שחרתה על דגלה את ערכי הקדמה והשוויון".

מנכ"לית השדולה, עו"ד מיכל גרא מרגליות, מציינת כי הבחירה להקים במות נטולות נשים היא עבירה על החוק. "ראוי להדגיש כי על פי חוק איסור הפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות בידור ולמקומות ציבוריים, ולאור החלטת הממשלה האוסרת על הדרת נשים מיום 30 במארס 2014 (החלטה מס' 1526), עומדת לנשים זכות השתתפות שווה ומלאה בכל היבט של אירוע ציבורי הן כקהל והן כמשתתפות ואין בדרישות או בהעדפות מצד חלק מהקהל דתי ברשויות המקומיות כדי להצדיק את אפלייתן של נשים", לשון המכתב.

ממרכז השלטון המקומי נמסר בתגובה: "בחירת האמנים באירועים עירוניים נעשית באופן בלעדי על ידי כל רשות ורשות ולכן הנושא אינו בטיפולו של מרכז השלטון המקומי. עם זאת, המרכז מעודד ופועל לטובת קידומן של נשים בכל התחומים המוניציפאליים, ובכללם גם בתחום התרבות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ