פחות משבוע לפני הופעותיו בישראל: נאסרה כניסתו של "הזמר האהוב על פוטין"

כוכב השנסון הרוסי, המקורב לבכירים בעולם הפשע במדינתו ומופיע ברשימה שחורה של משרד האוצר האמריקאי, הופיע בישראל כמה פעמים. "למשטרה אין מה לעשות אם היא עוסקת בשאלת כניסתו לארץ של הזמר הפופולרי", הגיבה ח"כ יוליה מלינובסקי לדברים

ליזה רוזובסקי
ליזה רוזובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גריגורי לפס. כניסתו נאסרה גם לבריטניה
גריגורי לפס. כניסתו נאסרה גם לבריטניהצילום: GRIGORY DUKOR/רויטרס
ליזה רוזובסקי
ליזה רוזובסקי

כניסתו של כוכב השנסון הרוסי גריגורי לפס לישראל נאסרה על ידי רשות האוכלוסין וההגירה — פחות משבוע לפני הופעותיו המתוכננות, בהיכל התרבות בתל אביב ובמרכז הקונגרסים בחיפה. בהודעת הרשות, שנמסרה בראשית השבוע למפיק הופעותיו של המוזיקאי בישראל, מארק יוריק, צוין כי לא תינתן ללפס אשרת אמן ובגין כך לא יוכל להיכנס למדינה. לפס, שהופיע כמה פעמים בישראל בשנים האחרונות בפני קהל דובר רוסית, נחשב גם לאחד האמנים האהודים על נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין. כן נודע לפס בקרבתו לבכירים בעולם הפשע הרוסי. לפי יוריק, להופעותיו בישראל נמכרו כ–3,000 כרטיסים. את סכום ההפסד, במקרה והן יבוטלו, העריך בכ–200-300 אלף שקל.

מרשות האוכלוסין נמסר ל"הארץ" כי מדובר ההגבלה משטרתית, אולם במשטרה סירבו למסור מהו הרקע להחלטה. בעקבות ניסיונותיו של המפיק לשינוי ההחלטה והתערבותם של אנשי ציבור הנמנים עם מעריציו בישראל היא נמצאת כעת בבדיקה.

להיטו של לפס, " " (בעברית: כוסית וודקה על השולחן)

ב–2013 הוכנס לפס, ועמו חמישה אנשים וארבעה גופים נוספים, לרשימה שחורה של משרד האוצר של ארה"ב בגין קשרים עם המאפיה. לפי הודעת המשרד, לפס הוא שליח המעביר כספים עבור ולדיסלב ליאונטייב, אדם שהוגדר בהודעה כ"חבר מפתח" בארגון פשע בינלאומי המכונה "מעגל אחים" (Brother’s circle). עוד נכתב שם כי על גופים ואזרחים אמריקאים נאסר לנהל קשר עם לפס והאחרים, וכי כל נכסיהם בארה"ב יוקפאו. ב-2016 נאסרה כניסתו של לפס לבריטניה. הוא עצמו צוטט בתקשורת הרוסית באומרו כי סרבו להכניסו לארצות הללו, "ללא הסבר". בישראל המשיך להופיע בשנים הללו, ב–2013, ב–2015 וב–2016.

"נגד הבן אדם מעולם לא הוגש כתב אישום בשום מדינה בגין הלבנת הון או משהו שקשור בנושא הזה", אמר דוד אליסון, עורך הדין המייצג את יוריק. "על פניו, מניעת כניסתו של אדם בנסיבות נראית לי בלתי סבירה". אליסון הגיש היום (חמישי) פנייה למשרד הפנים, ובה דרישה להציג למפיק החלטה כתובה בנושא, שטרם ניתנה.

גם חברת הכנסת יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) ביקרה השבוע את החלטת הממשלה בעניין בפוסט בעמוד הפייסבוק שלה. "כל התיקים נפתרו, כל הפושעים נענשו, נראה שלמשטרת ישראל אין יותר מה לעשות — אין לי הסבר אחר לכך שהמשטרה עוסקת בשאלת כניסתו לישראל של הזמר הרוסי הפופולרי", כתבה שם. בשיחה עם "הארץ" הוסיפה כי אינה מצליחה לקבל מהמשטרה תשובות רשמיות לגבי ההגבלה שהוטלה על לפס, אך בשיחות פרטיות, לדבריה, מאשרים במשטרה כי העניין קשור לסנקציות שהוטלו בארה"ב. "יש לו איסור כניסה לאמריקה, והמשטרה שלנו, כמו קופים, אם לומר את זה בגסות, העתיקו את זה. אמריקה גם הטילה סנקציות על רוסיה, אז מה? אנחנו לא שם. יש לנו יחסים משלנו ואינטרסים משלנו. אני לא רוצה שמהדורות חדשות מרכזיות ברוסיה ייפתחו בידיעה הזאת. ואם הן ייפתחו, אני צריכה להיות בטוחה שכל זה מבוסס".

סרטון התמיכה בפוטין מ-2012

לפס בן ה–55 נמנה עם המוזיקאים המובילים כיום ברוסיה. סגנונו המוזיקלי — השנסון הרוסי — אהוד מאוד על הקהל הרוסי והוא משלב בשיריו גם רוק ופופ. אלבומו הראשון יצא ב–95' ומאז הוא מתחזק קריירה עקבית וקהל מעריצים נאמן. אלבומו האחרון יצא לפני ארבע שנים וכעת הוא נמצא בעיצומו של סיבוב הופעות אירופאי.

ב–2012, בעת מערכת הבחירות הקודמת לנשיאות רוסיה, השתתף לפס בתשדיר תעמולה של פוטין, וציין כי הוא האדם היחיד שהוא "בטוח בו לחלוטין". לפס מופיע רבות בפני רשויות רשמיות שונות הקשורות לקרמלין ונודע כאחד הזמרים שמשתכרים הכי הרבה על הופעותיהם ברוסיה. אחרי הכנסתו לרשימה השחורה בארה"ב זכה לגיבוי מצד הקרמלין, כשדוברו של פוטין מסר לסוכנות הידיעות "ריה" כי לפס הוא הזמר האהוב על פוטין ו"זמר האהוב בכל המדינה".

לפני כמה שנים, בראיון לערוץ הטלוויזיה הרוסי "דוז'ד", התייחס לפס לכמה מראשי עולם הפשע הרוסי ואמר כי הוא "גאה בחברותו איתם" וכי הוא "חב להם הכל". אחרי הודעת משרד האוצר של ארה"ב אמר לפס בראיון לעיתון הרוסי "קומסומולסקאיה פראבדה" כי הוא "אדם שומר חוק. אם הנהלת משרד האוצר בארצות הברית חושבת שאני פושע, אז שיוציאו מהקבר גם את פרנק סינטרה – ויושיבו גם אותו בכלא".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ