רדיו הקצה חגג שש — ואיזה יום הולדת זה היה!

פורטיס, ג'ימבו ג'יי וחבריו ל"ויקטור ג'קסון", הראפרית ג'אז, הראפר טדי נגוסה, קוואמי עם הלהט המשיחי ועוד. יום הולדת 6 לרדיו הקצה, אי מוזיקלי אחרון של שפיות, היה ערב אדיר שדיבר רק עברית. אז למה הבארבי לא היה מפוצץ?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פורטיס במופע של רדיו הקצה. תזכורות ממינימל קומפקט
פורטיס במופע של רדיו הקצה. תזכורות ממינימל קומפקטצילום: תומר אפלבאום

בסביבות רבע לשתיים בלילה, כשרמי פורטיס ולהקתו ביצעו את "חדשות מהירח", התהווה במועדון הבארבי רגע מינימלי־קומפקטי מפתיע ונהדר. דני עבר־הדני, הקלידנית של פורטיס, עברה לבס והצליל שהיא הפיקה הזכיר מאוד את הסאונד של מלכה שפיגל. התופים של איתן רז הלמו כמטרונום. הגיטרות של גיא פורטיס ועומר ג'ו נווה היו מתכתיות וחסכוניות. משהו מההוויה של להקת "מינימל קומפקט" השתרר למשך שתיים־שלוש דקות על הבמה ובחלל המועדון. ואז, מפני שהסאונד הזה התגבש בעיצומו של ערב הופעות שחגג את יום ההולדת השישי של רדיו הקצה, עלתה המחשבה הבאה: אילו המפה של הרדיו הישראלי באמצע שנות השמונים היתה נראית בדיוק כמו המפה של הרדיו הישראלי העכשווי, באיזה תחנות אפשר היה לשמוע את "מינימל קומפקט", שפעלה רחוק מישראל ועוד יותר רחוק מהצליל של הרוק הישראלי של תקופתה?

התשובה: רק ברדיו הקצה. קול הקמפוס נסגרה. 88 אף־אם התמרכזה. בגלגלצ היו משמיעים אולי את "When I go" המינורי. רק ברדיו הקצה היו טוחנים בוודאי עוד ועוד שירים של "מינימל". קצת אחרי "חדשות מהירח", כשמישהו בקהל חשב שלצעוק "פורטיס משוגע" זה רעיון טוב, פורטיס עשה לא־לא־לא עם היד ואמר "אתה לא בעניינים, השיגעון עבר מהשוליים למיינסטרים. אני הכי שפוי".

קרדיט: יובל אראל

אפשר לדון במשמעות של המלים האלה ביחס לפורטיס, אבל פורטיס לא היה העניין בהופעה הזאת, העניין היה רדיו הקצה, ואם צמצום האופקים המוזיקליים של הרדיו הישראלי בשנים האחרונות הוא השיגעון, הקצה הוא בערך אי השפיות האחרון.

הראפרית ג'אזצילום: תומר אפלבאום

ברדיו אסור שיהיו רגעים מתים וגם לא שניות מתות. בערבים מרובי הופעות כמו הערב הזה, שכלל כעשר הופעות, יש בדרך כלל המון רגעים מתים, בגלל חילופי האנשים והכלים על הבמה. אנשי הקצה התגברו על המכשלה המובנית בכך שיצרו במה נוספת, קטנה, מול הבמה הרגילה של הבארבי. וכך, בשנייה שהסתיימה הופעה אחת, האם־סי של הערב, שהיה כמובן קוואמי, מייסד הקצה והשדר הבולט של התחנה, כבר הציג את האמן הבא בלהט, עם מבט משיחי של ההפך מרצח בעיניים. באחת בלילה, כשהסתיימה ההופעה של לירון עמרם ו"הפנתרים" ולפני שהציג את הראפרית הצעירה ג'אז, קוואמי אמר: "איזה דבר אדיר זה מוזיקה אה?". המשפט הזה יכול להיות הסלוגן של רדיו הקצה.

קרדיט: מיקרובי רוב

ג'אז (יסמין לסלרוט) שיקפה את הליין־אפ שאנשי הקצה העמידו לכבוד יום ההולדת שלהם, שמשקף מן הסתם את הערכים האסתטיים והפוליטיים של התחנה. ראשית, היה מספר גדול יחסית של נשים ברשימת המופיעים — לצד ג'אז היו שם אמנית הספוקן־וורד תמי תות והזמרת והבסיסטית Xen. ההרכב של פורטיס הוא יצור גברי ונשי כאחד, הודות לתפקיד המאוד פרונטלי של דני עבר־הדני ושל הצ'לנית נועה איילי (להקת "אנטיגונה רקס", בהובלת הזמרת בעלת הגרון האימתני תמר קוקי אריאל, היתה אמורה להופיע אבל ביטלה).

קרדיט: מיקרובי רוב

אבל המאפיין הבולט ביותר בליין־אפ של הערב לא היה הזהות המגדרית אלא הזהות הסגנונית. ההיפ־הופ, בהגדרה רחבה (שכוללת גם ספוקן וורד), שלט במועדון. מה שאומר שהערב הזה דיבר אך ורק בעברית (זה כולל את השיר של הראפר טדי נגוסה שהפזמון שלו הולך כך: "מאן השיט שלך לא fresh, מאן השיט שלך לא dope, מאן השיט שלך לא tight, אפילו לא קרוב"), והעברית בקעה מהגרונות השרים/מראפרפים בדחיפות ומעורבות יוצאות דופן בנוף האינדי המקומי. כשג'אז הודתה לרדיו הקצה באמצע ההופעה שלה, היא אמרה שרוב או כל ההשמעות של השירים שלה היו בתחנה הזאת ואז, בנימה יותר כללית, הודתה לאנשי "הקצה" על כך שהם "מגבירים את המודעות לכל מה שבוער, ויש הרבה דברים בוערים".

טדי נגוסהצילום: תומר אפלבאום

היו הרבה הופעות בערב הזה, ובכל ההופעות שראיתי (החמצתי את ההופעה הפותחת והלכתי לפני שתי האחרונות) היה ממה ליהנות, בריכוזים שונים. בהשראת הרוח הסופר־חיובית של רדיו הקצה באופן כללי ושל הערב הזה באופן ספציפי, ומכיוון שיש מקום להתייחס רק לחלק קטן מההופעות, אפרט רק על ההופעות שהיו לדעתי הטובות ביותר.

ג'ימבו ג'יי (במרכז) עם חבריו ל"ויקטור ג'קסון", פדרו גראס (מימין) ואיציק פצצתיצילום: תומר אפלבאום

כשקוואמי הציג את טדי נגוסה הוא אמר, אולי בפרפראזה על המשפט המפורסם שהעיתונאי ג'ון לנדאו כתב על ברוס ספרינגסטין, "העתיד של המוזיקה הישראלית כבר כאן וקוראים לו טדי נגוסה". הצהרה מפוצצת מדי כמובן, אבל 20 הדקות של נגוסה היו לגמרי fresh, לגמרי dope, לגמרי tight — מהפתיחה האנטי־משטרתית הנוקבת עם השיר "אזיקים על הידיים" ("תרימו את האזיקים שלכם", נגוסה צעק לקהל ועשה תנועה של ידיים אזוקות) ועד הראפ הקבוצתי הסוחף עם שני חברים מהקולקטיב שלו, זולוד.

ג'ימבו ג'יי בהופעהצילום: תומר אפלבאום

ההופעה של ג'ימבו ג'יי ולהקת "ספא" (שלקראת סופה התארחו גם חבריו של ג'ימבו ג'יי ב"מופע של ויקטור ג'קסון", פדרו גראס ואיציק פצצתי) היתה מסוג ההופעות שנכנסים אליהן (אני לפחות) בחשד מסוים (הומור מילולי ומוזיקה אנרגטית מבטלים זה את זה לעתים קרובות, לפחות בעיני) ומסיימים אותן כשכל ההסתייגויות המוקדמות נהפכו לאבק. התברר שאצל ג'ימבו ג'יי ההומור והאנרגיה מגבירים זה את זה, וגם התברר הקשר ההדוק בין היפ־הופ לבין הומור. בשני המקרים שם המשחק הוא תזמון. ג'ימבו ג'יי, ועוד יותר מכך המשולש של "ויקטור ג'קסון", התגלו כאמני תזמון, והלהקה היתה נהדרת, וההתעקשות של ג'ימבו ג'יי לדחוף את המוות, בצורותיו הישראליות האלימות, לכל שיר מצחיק שלו, היתה חזקה ומשחררת. אפרופו מוות: מדהים כמה איציק פצצתי מזכיר את ג'רי גרסיה מ"גרייטפול דד".

לירון עמרםצילום: תומר אפלבאום

פורטיס תפס את אחד הימים הווקאליים הגרועים ביותר בתולדותיו. הוא לא שר, הוא קירקר. על עלייה לגבוהים הפסאודו־אופראיים שלו לא היה מה לדבר. אבל גם אם הקול קש, השירים זהב. והלהקה החדשה־יחסית שלו, עם עבר־הדני ואיילי בפרונט, גורמת להם להישמע שונים מהרגיל, רעננים. השמחה הטוטאלית שאחזה במועדון כשפורטיס והלהקה ניגנו את "נעליים", "אין קץ לילדות", "תלוי על הצלב" ו"את לא טובה אלי" כמעט השכיחו את העובדה שהמועדון היה דליל למדי. פורטיס היה היחיד שאמר משהו על מיעוט האנשים המאכזב בקהל. "מזל טוב, ושיהיו עוד אנשים בקהל", הוא אמר.

אנשי רדיו הקצה, קוואמי (משמאל) ולאון פלדמןצילום: תומר אפלבאום

אנשי הקצה מקדמים את הערב הזה כבר חודשים בכל הפלטפורמות שלהם, ומכיוון שהיה בו גם ליין־אפ מצוין, שכלל כמה אמנים פופולריים או פופולריים למחצה, אפשר היה לצפות שהבארבי יהיה מפוצץ, או לפחות מלא. אנשים, מתברר, הם דבר פחות אדיר ממוזיקה.

הקהל בבארביצילום: תומר אפלבאום

מרתון הופעות לכבוד יום הולדת 6 לרדיו הקצה. בארבי בתל אביב, 19.5

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ