סטטיק ובן אל במבחן ההופעה החיה: עשרה שירים והמון ילדים

ההופעה במנורה מבטחים היתה שייכת לקהל הנאמן והוותיק ביותר של הצמד. כדי להתגבר על הרפרטואר המצומצם, הם השקיעו בוויזואליה וערכו שינויים בשירים עצמם. התוצאה: חביבה למדי

בן שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סטטיק ובן אל תבורי במנורה מבטחים, אתמול. מבחן אמיתי ראשון בזירת ההופעות החיות
סטטיק ובן אל תבורי במנורה מבטחים, אתמול. מבחן אמיתי ראשון בזירת ההופעות החיותצילום: מגד גוזני

ילדה כבת שמונה שהיתה חייבת לשירותים באמצע ההופעה, חזרה למקום שלה אחרי כמה דקות ושאלה את הילדים שישבו מאחוריה: "תגידו, איזה שירים סטטיק ובן אל עדיין לא עשו?". אחד הילדים, אף הוא כבן שמונה, זרק מיד, בזריזות לשון שלא היתה מביישת את סטטיק: ברביטודובוםדוביגלהכללטובהנמסטהקוואי.

זה היה רגע שתפס משהו מתופעת סטטיק ובן אל, משתי סיבות. ראשית, עם שמונה סינגלים ברפרטואר, ועוד שני שירים קדומים יותר לפני שהתייצבו כצמד, ושום דבר חוץ מזה, היה ברור בכל רגע בהופעה, בוודאות של 100%, איזה שירים עומדים לבוא. לא היה מקום להפתעות (למעט הופעת האורח המלבבת של דני סנדרסון עם 'יויה'). הסיבה השנייה לכך שמדובר ברגע מייצג היתה גילם של המעורבים. ההופעה של סטטיק ובן אל בהיכל מנורה מבטחים - ההתנסות האמיתית הראשונה שלהם במגרש ההופעה החיה - היתה שייכת כל כולה לילדים. היו בהיכל לא מעט ילדים קטנים מאוד, חלקם עדיין מחוברים למוצץ, והיו לא מעט ילדים מבוגרים על סף הנעורים, אבל הקהל העיקרי היה ילדים בני 7, 8, 9, 10. והוריהם כמובן, אבל אותם לא באמת צריך לספור.

הקהל בהופעה, אתמול. האולם היה מלא ילדים בני עשר או פחותצילום: מגד גוזני

כשסטטיק ובן אל אמרו לקהל, כלומר לילדים האלה, שהם חייבים להם הכל, הם צדקו. לא הכל אבל המון. תופעת סטטיק ובן אל היא קופרודוקציה של שני המוזיקאים (והמפיק ג'ורדי ואנשי הניהול והמיתוג) ושל ילדי ישראל. הילדים נטרפו על הצמד, שברו את יוטיוב, ורק אז עולם המבוגרים הבין מה קורה, עלה על העגלה הדוהרת ועף בעצמו על הצמד. אבל הילדים היו שם קודם, ולכן יש מן הצדק בכך שההתנסות החדשה של השניים במגרש המופע החי התקיימה מול הילדים.

שלטון הילדים בהיכל גם סילק מן הדרך, למרבה השמחה, כל מיני תהיות והרהורים כבדים ומייבשים שעולים תכופות בנוגע לצמד: האם רצף הסינגלים הפחות מוצלחים מהזמן האחרון מאותת שהם אחרי השיא, מה יקרה איתם בשוק הבינלאומי, וכן הלאה. לסוגיות האלה לא היה מקום בזמן ההופעה. ילדים חושבים על העכשיו. לא על מחר ולא על הנצח. אז מה קורה עכשיו? איך ההופעה? 

סטטיק בהופעה במנורה מבטחים, אתמולצילום: מגד גוזני

חביבה ביותר בסך הכל. האתגר המרכזי של ההופעה נגזר מהרפרטואר המצומצם. עשרה שירים, זה הכל. אין פילרים ורצועות אלבום. רק סינגלים, שכל אחד מהם הוא חבילה מוזיקלית-ויזואלית-מיתוגית שלמה. זאת התנהלות פופ חדשנית, לפחות בארץ, וכבר נכתב על כך רבות. אבל איך מבססים הופעה באורך מלא על עשרה שירים בלבד?

משקיעים בוויזואליה, כותבים כמה קטעי קישור, מביאים את הרקדנים הכי טובים, וגם מטפלים בשירים עצמם - עושים להם גרסאות הופעה ארוכות, במטרה כפולה: לא לשעמם בשעתוק מוחלט של השירים המוקלטים, ולא פחות חשוב - לא למתוח את השירים על פני יותר זמן. 

בן אל תבורי ורקדניות במנורה מבטחים, אתמולצילום: מגד גוזני

בכל פעם שהיה ניסיון להתחכם ולמתוח את השירים בדרך 'יצירתית', הוא כשל. הרצף של 'כביש החוף' ו'זהב' היה ממש גרוע. כל הבחירות היו שגויות. מקהלת גוספל ב'כביש החוף'? למה? ואם כבר יש מקהלה ברוח אמריקאית, לא תשאירו אותה ל'זהב' הכמו-אמריקאי? לא. ולמה להעלות ב'זהב' רקדנים עם כלי נשיפה שינגנו בכאילו, במקום להביא נגנים אמיתיים? זה הרי אני ואת והחצוצרות. אז למה אין חצוצרות חיות? ומה הטעם להצניח, באמצע 'זהב', חקיין מייקל ג'קסון שינסה לשיר את 'beat it'? גם 'הכל לטובה' עם פסנתר קליידרמני היה די גרוע.

אבל רוב הזמן, למרבה השמחה, סטטיק ובן אל לא ניסו להתחכם. הם פעלו בשתי צורות. או שחוללו שגעת טרפת עם ביט משתולל, כמו ב'טודו בום' ו'קוואי', או שהורידו את הרגל לחלוטין מהדוושה התעשייתית והלכו על פשטות אקוסטית רגאטונית. זה קרה בעיקר בשירים הקדומים, 'בא לה לרקוד' (של סטטיק לפני המיזוג עם בן אל) ו'ברבי', הסינגל הראשון של הצמד. הביצועים האקוסטיים הלא מתחכמים, שהתבססו על שירה חופשית, פחות מהונדסת, הנכיחו בהיכל משהו מהרעננות שהיתה להם כשרק התחילו, לפני שהפכו לתופעה תרבותית מהדהדת. אי אז בעבר הרחוק, לפני שנתיים וחצי, כשרק הילדים שמו לב. בדיון הבא שיתקיים במעבדות סטט אל על שימור הגרוב הרענן של המוצר, כדאי לזכור את החדווה הראשונית הזאת ולתעל אותה למשימות הבאות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ