שיאני השכר בטקס הדלקת המשואות: שרית חדד, ישי לוי ואורנה ומשה דץ

כל אחד מהאמנים קיבל 70 אלף שקל תמורת הופעתו בטקס, חוץ מהדצים - שחלקו את הסכום. עלותו הכוללת של האירוע, 21.7 מיליון שקל, גבוהה משמעותית מבשנים האחרונות

איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טקס הדלקת המשואות השנה
איתי שטרן

טקס הדלקת המשואות, שהתקיים בערב יום העצמאות האחרון, כלל תשלום נדיב לאמנים שהופיעו. שיאני השכר בטקס היו שרית חדד, ישי לוי, אורנה ומשה דץ ואמיר דדון. כל אחד מהם קיבל 70 אלף שקל תמורת הופעתו - להוציא את הדצים, שחלקו את הסכום. כל אמן גם קיבל 36 אלף שקל כשכר לנגנים. ישי לוי קיבל את הסכום אף שבטלוויזיה שודרה הופעה מוקלטת שלו.

הפרטים הגיעו ל"הארץ" היום (שלישי) על ידי הבלוגר ניקי פפו, בעל הבלוג "סמולני", שהגיש בקשה לקבלת מידע מכוח חוק חופש המידע. לדבריו, "היה לי חשוב לחשוף את עלויות האירועים ולהוכיח עד כמה אלו היו בזבזניים ומיותרים".

על פי הנתונים, מנחת טקס הדלקת המשואות, יעל אבקסיס, קיבלה 50 אלף שקל. שותפה להנחיה, דני קושמרו, קיבל 15 אלף שקל. נטע ברזילי הופיעה גם היא בטקס, אבל שכרה לא מפורט במסמך שהעביר משרד התרבות.

בפירוט כולל של הוצאות חגיגות ה–70 למדינה צוין כי עלות טקס הדלקת המשואות היא 21.7 מיליון שקל. זהו סכום גבוה באופן משמעותי ביחס לשנים האחרונות. כך, למשל, בשנת 2012 הסתכמה עלות הפקת הטקס בכ–9 מיליון שקל וב–2014 ב–8.4 מיליון שקל.

כפי שדווח זה מכבר, עלות הפקת הקליפ לשיר "הללויה" הסתכמה ב–3.1 מיליון שקל אך סכום גבוה בהרבה הושקע בתקציב הפרסום לאירועי ה–70 — 12 מיליון שקל. "מצעד האור" שהתקיים במשך סוף השבוע של יום העצמאות על דרך נמיר בתל אביב עלה למשלם המסים כשמונה מיליון שקל.

אורנה ומשה דץ בהכנות לטקס

המופע "פסקול ישראלי", שהופק כחלק מהחגיגות והתקיים בבאר שבע, עלה 5.6 מיליון שקל. מסיבת החוף הלילית שהתקיימה בטיילת בת ים עלתה 7.8 מיליון שקל. עלות הפקת משחק הכדורגל הידידותי שהיה אמור להתקיים בין נבחרת ישראל לנבחרת ארגנטינה היא 2.7 מיליון שקל. בתחרות האופניים ג'ירו דאיטליה השקיעה המדינה 6.2 מיליון שקל.

בהמשך הקיץ מתכננת מנהלת אירועי ה–70 אירועים נוספים, ובהם אירועי "לא לדאוגוסט" שבהם מופיעים כמה זמרים בערים שונות בפריפריה. באירועים יושקעו 4.2 מיליון שקל. אירועי "כתר המזרח", שבהם מושם דגש על מוזיקה ים־תיכונית, יעלו 6.6 מיליון שקל.

ברשימה נוספת, המפרטת את מוזמני טקס המשואות, צוינה הקצאת 450 כרטיסים ייעודיים לטקס לשרי ממשלה ומשרדיהם השונים. לצדה הופיעה הקצאה נפרדת של 50 כרטיסים, שיוחסה למירי רגב בלבד.

ממשרד התרבות והספורט נמסר בתגובה: "מתוקף תפקידה כיו"ר ועדת טקסים וסמלים, החליטה שרת התרבות והספורט, ח"כ מירי רגב, על איחוד שני הטקסים, זאת בניגוד לעשורים שעברו אז התקיימו שני אירועים נפרדים. זאת, כדי לחסוך בעלויות ולאפשר קיום מגוון רב של אירועים ברחבי המדינה ולהנגישם לכלל הציבור. 

"עלות טקס הדלקת המשואות המסורתי השנה היתה נמוכה בכחצי מיליון שקל מעלות הטקס בשנה שעברה. עלות טקס הדלקת המשואות המסורתי עמד על 7,362,893.68 שקל השנה, זאת בהשוואה לעלות הטקס שנה שעברה שעמד על 7,862,893.68 שקל בשנה שעברה. מכאן שטקס אירועי ה-70 במתכונתו הרחבה, הכלל שני אירועים גדולים שחוברו יחד לאירוע אחד בלבד, עמד על 21,264,446 שקל - סכום הנמוך כמעט כפליים במידה שהיה מוחלט על קיום שני אירועים נפרדים.

"במטרה לאפשר לציבור רב לקחת חלק ולצפות בטקס הממלכתי, נוספו השנה לטקס שני מופעים מקדימים, במקום מופע מקדים אחד, כשבכל אחד מהם התארחו כ-7,000 אורחים.

"התשלום לאמנים התבצע על ידי מפיק האירוע שנבחר באמצעות מכרז והמשרד הגביל את עלות התשלום לכל אמן לסכום של 70 אלף, כולל נטע ברזילי. הזמר ישי לוי, כמו אמנים אחרים, ביצע חזרות רבות והופיע בשני הטקסים המקדימים. בשל שינוי בלוח הזמנים במהלך הטקס נבצר ממנו להופיע ושולם לו הסכום אשר סוכם מראש.

"בהתייחס לאירוע 'כתר המזרח', מדובר באירוע משמעותי בהיקף הקהל ובהיקף האמנים הרחב אשר יקח בו חלק. האירוע יתקיים בפארק הירקון בפני קהל של כ-30 אלף איש. אירוע 'לא לדאוגוסט' הואו אירוע שונה ובעל אופי שונה, ולא ניתן להשוות בין האירועים.

"בנוגע לתקציב שהוקצה למשחק מול ארגנטינה, התקציב מעולם לא הועבר, כפי שאף נמסר עשרות פעמים רבות ולכן השאלה מצביעה על חוסר בקיאות. באשר ל-50 כרטיסים, אלה נועדו לפונים של הרגע האחרון שפנו ללשכת השרה בהיותה אחראית על הטכס והם חולקו בהתאם למקובל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ