בעקבות מקרי אונס והטרדות מיניות: פסטיבל המוזיקה הגדול בשוודיה בוטל סופית

בראוולה, שאירח לאורך שנותיו להקות ענק כ"גרין דיי" ו"פיית' נו מור", בוטל תחילה באופן חד פעמי בשנה שעברה, בעקבות ארבע תלונות על אונס ו–23 על תקיפות מיניות. בספטמבר יתקיים בשוודיה פסטיבל לנשים בלבד

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פסטיבל בראוולה ב-2016, אז דווח על חמישה מקרי אונס
הארץ

בראוולה, פסטיבל המוזיקה הגדול בשוודיה שבוטל בשנה שעברה בעקבות דיווחים על ארבעה מקרי אונס ועשרות תקיפות מיניות, יסגור את שעריו באופן סופי.

מארגני הפסטיבל, שהתראיינו השבוע לעיתון השוודי "Norrköpings Tidningar", נימקו את הביטול בתחושה שלא יוכלו עוד להעניק לבאיו את החוויה הטובה לה הם זכאים, והוסיפו כי יארגנו אירועים אחרים בעתיד.

בראוולה, שאירח לאורך שנותיו להקות ענק כמו "רמשטיין", "גרין דיי" ו"פיית' נו מור", החל את דרכו ב–2013 במחוז אוסטרגוטלנד שבדרום מזרח שוודיה. הוא התקיים שם מדי שנה לאורך ארבעה ימים ומשך קהל של אלפים.

שוטרת מאבטחת את הפסטיבל ב-2016צילום: Izabelle Nordfjell/אי־פי /

ב–2017, אחרי שהתקבלו במשטרה המקומית ארבע תלונות מנשים על אונס, ועוד 23 תלונות על תקיפות מיניות, הוחלט לבטל את הפסטיבל בשנה העוקבת — זאת למרות שהתלונות התקבלו ביומו הראשון של הפסטיבל, שנמשך כמתוכנן. בשנה שלפני כן דווח על חמישה מקרי אונס ו–12 מקרים של הטרדות מיניות שארעו בפסטיבל. עוד באותה שנה הועלו טענות קשות נגד המשטרה בשוודיה על כך שטייחה מידע על תקיפות מיניות של נשים על ידי פליטים ומהגרים בפסטיבל מוזיקה בשטוקהולם בשנים 2014 ו–2015. עם זאת, התביעה בשוודיה סגרה את החקירה בנושא.

בעקבות הביטול ב–2018 השיקה ביולי שעבר הקומיקאית ושדרנית הרדיו השוודית הפופולרית, אמה קנייקר, קמפיין מימון המונים להקמת פסטיבל לנשים בלבד. כשנשאלה אז האם אין בדבר אפליית גברים על בסיס מגדרי, ענתה ש"מכיוון שנראה כי העולם מוצא את האפליה הקבועה נגד נשים די הוגנת במהלך כל ימות השנה, נראה לי די בסדר להשתיק גברים לשלושה ימים". מאז הצליח הפסטיבל לגייס את הסכום הנדרש, ועתיד להתקיים בין 31 באוגוסט ל–1 בספטמבר בגטבורג שבשוודיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ