מת החזן מרדכי סובול בגיל 67

סובול, ד"ר למוזיקה יהודית, זכה בפרס ירושלים על תרומתו המיוחדת להחייאת החזנות בישראל. הוא מת בארה"ב לאחר שלקה באירוע מוחי

איתי שטרן
איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
איתי שטרן
איתי שטרן

ד"ר מרדכי סובול — מחיה החזנות בדורנו, חתן פרס ירושלים ופרס החינוך מנשיא המדינה על תרומתו להחייאת החזנות בישראל — מת הלילה (ראשון) בגיל 67, לאחר שלקה באירוע מוחי. הוא שהה בארה"ב לרגל תפילות החגים. מקורביו אמרו כי "היה ציוני בכל רמ"ח אבריו. הוא היה ראוי לקבל את פרס ישראל, ובמקום זאת מובא לקבר ישראל".

מרדכי סובול
מרדכי סובולצילום: ללא קרדיט

סובול, ד"ר למוזיקה יהודית, נולד בתל אביב ב–1951 להורים ניצולי שואה. הוא התגורר בפתח תקוה. הוא נחשב למחייה החזנות בדורנו והיה מקובל כבר הסמכא מספר אחת בעולם בתחום החזנות. סובול קיבל את פרס החינוך מידי נשיא המדינה יצחק נבון בשנת 2006, וכן הוענק לו פרס ירושלים על תרומתו המיוחדת להחייאת החזנות בישראל.

סובול שימש כמנהל מוזיקלי ומנצח קבוע של התזמורת הסימפונית "יובל". מאחוריו מאות רבות של קונצרטים בארץ ובעולם בהם ניצח על תזמורות סימפוניות רבות, והקים אחריו דורות של חזנים.

את תורת החזנות ורזי נוסח התפילה למד סובול מגיל שמונה אצל החזן המנוח שלמה רביץ. סובול חיבר ותיזמר מאות יצירות, והיה מוזמן דרך קבע לפסטיבלים למוזיקה בכל העולם, בין השאר בניו יורק, ורשה ומונטריאול. הוא הוציא עשרות תקליטים עם מיטב הזמרים, ביניהם תקליט של מוזיקה יהודית עם הזמר חיים משה, ותקליט משותף עם להקת אתניקס ויהורם גאון, בו מבוצע שירו "פתח לנו שער", אשר הפך להיות פרק התפילה הפופולרי של תפילת נעילה בקהילות ישראל.

סובול הכשיר במהלך השנים את החזנים המובילים בעולם, ובהם יצחק מאיר הלפגוט, יעקב למר, חיים אדלר, צבי וייס, נתנאל הרשטיק ועוד. בקונצרטים הרבים שערך, שיתף פעולה הן עם החזנים המובילים בעולם, אותם טיפח מתחילת הקריירה שלו, והן עם זמרים ישראלים כמו דוד דאור ועמיר בניון. בסרט "מדורת השבט" בו הוא השתתף חיבר סובול עבור יהורם גאון את השיר "הבט משמים". במשך שנים רבות הגיש את התוכנית "לפני התיבה" ברדיו קול חי.

בקרב משפחתו ומקורביו סיפרו כי "סובול היה יהודי וציוני בכל רמ"ח אבריו, אשר קיבל עשרות הצעות לעזוב את הארץ ולשמש כחזן בחו"ל, אך סירב לכולם"

שרת התרבות והספורט, מירי רגב, מסרה: ״הצטערתי להתבשר על פטירת ד"ר מרדכי סובול, בעל נפש יהודית וציונית, אחד מגדולי החזנים של עמנו. מרדכי ז"ל הנגיש את עולמן של החזנות ומוזיקת הנשמה היהודית ופתח שערי ניגון יהודי לקהלים רבים ומגוונים. מרדכי היה יוצר, חזן וגשר של תרבות בין חלקי עמנו בארץ ומעבר לים. לכתו בימים הנוראים, ימים של אמירת סליחות, מסמלת יותר מכל את מפעל חייו. יהי זכרו ברוך!״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ