חמש שנים בלעדיו: להיזכר בשיריו של אריק איינשטיין, עשור אחרי עשור

שירי ילדים מצמררים שמפגישים יום ולילה, מחאה מוזיקלית של אדם שנותר לבדו, דואט רומנטי עם יפה ירקוני וזה שאהבנו לשנוא – ולא בצדק. במלאת חמש שנים למותו, חזרנו לחמישה שירים המייצגים חמש תקופות שונות בחייו של אריק איינשטיין, מגדולי הזמרים הישראלים בכל הזמנים

איתמר זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק איינשטיין. 2013-1939
אריק איינשטיין. 2013-1939צילום: מנחם סקס

"ליל סתיו" | הדואט עם יפה ירקוני

אריק איינשטיין שר בתחילת שנות ה-60 עם אילנה רובינא בצמד "הגפרורים", ועשורים אחר כך הקליט דואטים עם זמרות צעירות ממנו, בהן יהודית רביץ ורוני אלטר. עם זאת, כמה מהדואטים היפים ביותר שלו היו עם יפה ירקוני.

אף שהיתה שונה ממנו, מבוגרת ביותר מעשור וייצגה דור אחר של הפלמ"ח, מי שכותנתה "זמרת המלחמות" השלימה בקולה את זה של איינשטיין בדואטים שהקליטו יחד, כמו "היה זה רק הפעם", אותו שר אחר כך עם רביץ.

השיר "ליל סתיו" (מלים: חיה כהן, לחן: חיים צור), כמו דואטים אחרים שלה איינשטיין, סייע לה להשתחרר מהעול המחייב של שירי המלחמה, ללבוש בגדים נוחים יותר ולצאת אל משעולי הרומנטיקה, בשיר שהושפע ממוזיקה רוסית, והתאפיין במקביל בקלאסה של מברודוויי.

אריק איינשטיין ויפה ירקוני - "ליל סתיו"

"אור ותכלת" | שיר הילדים

ב-1976 הוציא אריק איינשטיין את האלבום "ילדים". הוא היה משותף לו ולשם טוב לוי, אבל רק איינשטיין שר בו. יש באלבום עיבודים יפהפיים לשירים כמו "במדינת הגמדים", "דני גיבור" ו"נומי נומי", ויש בו גם שירים נשכחים.

אחד מהם הוא "אור ותכלת" (מלים: רפאל ספורטה, לחן: מרדכי זעירא). זהו שירו של עץ, שהשמש והשמים מכסים את ראשו. מתחתיו, בצלו, ינוח איש האדמה, אחרי יום העבודה. יום ולילה נפגשים כאן, בלי שיוזכרו במפורש.

אריק איינשטיין - "אור ותכלת"

"לילה לילה" | החידוש

שירים רבים נחשבו למיושנים לפני שאריק איינשטיין הקליט אותם מחדש. הוא עשה זאת באהבה רבה, בין השאר מתוך רצון להנחיל אותם לדורות הצעירים, להציג אותם באור עכשווי, בלי לנער ולטלטל את המקור.

האלבום "ארץ ישראל הישנה והטובה" שיצא ב-1973 היה הראשון בין סדרת אלבומים נהדרים שבהם חידש שירים עבריים, בעיבודו של שם טוב לוי.

"לילה לילה" (מלים: נתן אלתרמן, לחן: מרדכי זעירא), אחד משירי האלבום, הוא שיר ערש מצמרר, מלא פחד, אימה ומוות - דברים שכיום קשה להעלות על הדעת שהורים יזמרו לילדיהם. עם זאת  איינשטיין, בקולו המרגיע והטהור, מגן על הפעוטים והפעוטות, בין שיבינו את המלים ובין שלא. אפשר לעצום עיניים ולישון בשקט.

אריק איינשטיין - "לילה לילה"

"תוף בודד" | זה שנעים להיזכר בו

השיר שכתבה לאה גולדברג והלחין מיקי גבריאלוב, יצא באלבום המשותף לו ולאיינשטיין, "חמוש במשקפיים" מ-1980.

איינשטיין שר כאן בסגנון שהיה מעט זר לו, קצת בלוז קצת ג'ז, שיר מחאה על אדם שנשאר לבדו. כולם אהבו אותו, עד שהוא עלה לגרדום. מאותו רגע הפנו לו עורף, הותירו אותו להתבוסס בדמו. המכות שהכו עליו, כדי שינגן, יתופף, נשארו כצלקת על גופו. הוא ספג אותן, בלי שיהיה מי שיגן עליו או יעמוד לצדו.

ב-2004 הקליט איינשטיין גרסה חדשה לשיר, ללחן של ברי סחרוף. היא נכללה באלבומו "שתי גיטרות בס תופים".

אריק איינשטיין - "תוף בודד"

"רגע לפני" | המושמץ שלא בצדק

אלבום האולפן האחרון של איינשטיין, "כל הטוב שבעולם", יצא ב-2007, שש שנים לפני מותו. גיא בוקאטי, שעבד עמו בשנים האחרונות לחייו, הפיק את האלבום, כתב והלחין את רוב שיריו.

המבקרים לא יצאו מגדרם מהאלבום, לאכזבתו הגדולה של איינשטיין, וגם עורכי המוזיקה בתחנות הרדיו בקושי השמיעו אותו. בזמר, נראה היה אז, זה פגע אף יותר.

אריק איינשטיין וגיא בוקאטי - "רגע לפני"

ובכל זאת, יש ב"כל הטוב שבעולם" כמה שירים שראויים להזדמנות נוספת – למשל "רגע לפני" מאת יענקל'ה רוטבליט. אריק איינשטיין, האיש שאהב להיות בבית עם התה והלימון והספרים הישנים, משקיף כאן מבעד לחלון על דמויות מההוויה הישראלית, מכמה דורות. רוטבליט מצדו רומז גם לשירים אחרים שכתב, כמו "אני רואה אותה בדרך לגימנסיה", ששר איינשטיין, או "שיר לשלום" של להקת הנח"ל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ