חברים בשדולת הזמר העברי בכנסת נגד הענקת הפרס לאייל גולן

במכתב ששיגרו ליו"ר הכנסת חמישה מתוך שבעת חברי השדולה, נטען כי ח"כ נאווה בוקר שבראשה החליטה לבדה על אירוע הענקת הפרס — ובכללו לאייל גולן. "כל חבר כנסת יכול לקיים אחת לשנה אירוע מטעמו", הגיב אדלשטיין לדבריו. במקביל גוברת מחאת רשת נגד מתן הכבוד לזמר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אייל גולן. חברי שדולת הזמר לא ינכחו באירוע הענקת הפרס

חמישה מתוך שבעת חברי שדולת הכנסת לזמר עברי פנו במכתב ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין בדרישה לדחות את אירוע הענקת אות ההוקרה לאייל גולן שמתוכנן להתקיים ביום שלישי. על פי המכתב, יו"ר השדולה, חברת הכנסת נאווה בוקר, החליטה על הענקת האות כולו — ולאייל גולן ספציפית — על דעת עצמה, ומבלי להתייעץ עם מי מהם. במכתבם ביקשו חברי השדולה לעשות בירור בנושא לפני שיוענקו הפרסים.

נאווה בוקר. לא התייעצה בחברי השדולהצילום: דניאל בר און

על המכתב שהועבר לאדלשטיין חתומים חברי הכנסת איציק שמולי ואיילת נחמיאס־ורבין מ"המחנה הציוני", ועליזה לביא, חיים ילין ועופר שלח מ"יש עתיד" — כולם חברי השדולה לזמר עברי. "מבלי להיכנס לגופם של דברים, כחברי השדולה למען הזמר העברי ברצוננו לציין, כי חברת הכנסת בוקר לא התייעצה עם מי מאתנו, לא לגבי ההחלטה להעניק כלל תעודות הוקרה, ולא בנוגע לרשימת מקבלי התעודה וקביעת הקריטריונים לבחירה", כתבו שם. "ציון הוקרה מטעם הכנסת הוא אירוע שחשיבתו ומשמעותו חורגים מעבר לציון פועלו האומנותי של אדם כלשהו. לאור זאת, אנו רואים בחומרה את החלטתה החד צדדית של חברת הכנסת בוקר לגבי רשימת מקבלי האות ואין בכוונתנו להשתתף באירוע".

על־פי פירסום ערוץ עשר, גם חברת השדולה שרן השכל ("הליכוד") הודיעה כי לא תגיע לאירוע — אף שלא גינתה את הבחירה מפורשות. בעמוד הפייסבוק של "הליכודניקים החדשים" שהריצו את השכל לכנסת, פורסם גינוי של האירוע. "אייל גולן מעולם לא הורשע בעבירות מין אבל התנהגותו המינית, גם אם לא עברה את הרף הפלילי, הופכת אותו מוקצה מחמת מיאוס בעיני כל אדם בעל עמוד שדרה מוסרי (ו/או צאצאים). גם אם יצירתו ראויה להערכה, איש, שנערות ונשים הוסעו אליו ב'פותמוביל' וזומנו למענו על ידי אביו ב'פלא-פות', בהחלט אינו דמות שראוי להאדיר ולעטר באותות הוקרה".

מטעמו של יו"ר הכנסת אדלשטיין, האמור לנאום באירוע ההוקרה לגולן ול–11 אמנים נוספים, הובהר כי "כל חבר כנסת יכול לקיים אחת לשנה אירוע מטעמו. האירוע המדובר הוא מטעמה של חברת הכנסת נאוה בוקר במסגרת השדולה שהיא עומדת בראשה ועל חשבון מכסת האירועים שלה. ליו"ר הכנסת אין כל סמכות להתערב באירועי השדולה והוא אינו מעורב בארגונם. כמו האירוע עצמו, האותות המחולקים בו אינם של הכנסת או מטעמה".

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין. לא יכריע בענייןצילום: יצחק הררי / דוברות

בינתיים גם המחאה האזרחית סביב הכוונה להעניק לגולן את אות ההוקרה מתרחבת. עצומה אינטרנטית שיזמה מלכי דרורי, אם שבתה הנערה נאנסה, גרפה עד כה יותר מ–12,000 חתימות. "העובדה שהזיכרון הציבורי הקצר ומערכת יחסי ציבור משומנת ועתירת מזומנים כיבסו את המעשים של אייל גולן, ותאוות הבצע של ערוצי הטלוויזיה החזירה אותו לפריים טיים — אסור לה בשום אופן לבלבל את הגוף המחוקק", נכתב בעצומה. "אם חברי הכנסת אכן רואים את עצמם כסמן ערכי — אין שום אפשרות שיסכימו להעניק בדעה צלולה פרס לאיש הזה. זמר מפורסם ככל שיהיה, 'יקיר הזמר העברי' — הוא לא".

איש יחסי הציבור של גולן, רני רהב, ביקר את דרורי בעקבות ראיון שהעניקה לתוכניתה של קרן נויבך ברשת ב'. "הוא גם רצח את ארלוזרוב! מה נסגר איתכם אנשים? מה? אייל גולן חף מפשע!", כתב את תגובתו לדברים בעמוד הטוויטר שלו - ובהמשך הסיר אותה. "באופן תקדימי הפרקליטות והמשטרה סגרו תיק באופן מיידי! אולי הגיע הזמן לעזוב אותו!!! אין בושה לאיש! ולתת במה למלכי, שבאמת קרה לה אסון נוראי בנושא זה, פשוט חרפה עיתונאית!". בציוץ נוסף כתב רהב: "חרפה אמיתית של האמא!!! את הבעיות הכואבות שלך שמרי לעצמך!".

במקביל, קמפיין רשת החל להתגבש תחת ההאשטג #ישלירקחלום, לפי מילות שירו של גולן. את ההאשטג יזם ארגון לוט"ם ("היחידה ללוחמה בטרור מגדרי"), במטרה שאחרי ההשטאג "כל אחד/ת כותבת מה החלום שלה, בהקשר של שינוי חברתי, מיגור שובניזם ותרבות האונס וכו'. זה יכול להיות חלום אישי או קולקטיבי", כדברי המארגנות. גולשות רבות הצטרפו למחאה, וגם בשדולת הנשים התגייסו לקמפיין וכתבו, "#ישלירקחלום שבכנסת יעלו על דעתם לתת כבוד לנפגעות של אייל גולן ולאינספור הנפגעות האחרות, ולפעול למיגור תופעות של ניצול ופגיעה מינית, לפני שממהרים לכבד את הפוגעים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ