מהומה בטקס הענקת אות הוקרה לאייל גולן בכנסת

על רקע קריאות בוז ותשואות מהקהל, קיבל גולן אות הוקרה מידי ח"כית נאוה בוקר. יו"ר הכנסת הודיע ברגע האחרון שלא יגיע. בני משפחה של נעמי שמר ושל אהוד מנור החליטו להחרים את האירוע: "אין לנו מה לחפש בטקס כזה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גולן ובוקר, הבוקר בכנסת

מחאה רועשת התפתחה במהלך הענקת תעודת הוקרה לאייל גולן היום (שלישי) בכנסת. נשים שנטמעו בקהל פתחו בקריאות בוז וקראו לעברו אזכורים למעשים שהודה שביצע. קצין הכנסת השתתף בניסיונות להוציא את הנשים בכוח מהאולם בו התקיים אירוע ההוקרה לזמר העברי. גולן ניצב על הבמה נבוך ואמר "זה בסדר". יוזמת האירוע, ח"כ נאוה בוקר, הזכירה שהוא לא הורשע בדבר, ולאחר מכן שרו השניים דואט. עוד קודם לכן, ברגע שגולן עלה על הבמה, נשמעו קריאות בוז לעברו לצד תשואות. לא מעט נשים שישבו בקהל יצאו החוצה במחאה. ואז החלו המפגינות שנטמעו בקהל למחות.

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, שהיה אמור לנאום באירוע, בחר בסוף שלא להגיע. שרת התרבות מירי רגב הודיעה כבר אתמול כי לא תוכל להשתתף, אולם היא הביעה תמיכה מפורשת בבוקר ובבחירתה להעניק אות לגולן. חברי כנסת רבים אחרים לא הגיעו לאירוע.

המחאה במהלך הטקס

במסגרת האירוע קיבלו 12 אמנים אות הוקרה מטעם השדולה, בהם אייל גולן – החלטה שעוררה ביקורת עזה. בניגוד לכל האמנים האחרים שקיבלו את האות ובאו לאירוע, גולן הגיע מלווה בבוקר ובצוות גדול. הוא סירב לדבר עם התקשורת והתקבל במחיאות כפיים כשנכנס לאולם.

נורית הירש ואילנית שהיו אמורות לקבל פרס לא הגיעו לטקס. גם משפחתו של אהוד מנור ומשפחתה של נעמי שמר, שהיו אמורות לקבל גם כן פרס, לא הגיעו. ממשפחת  שמר נמסר: "הרגשנו שאין לנו מה לחפש בטקס כזה. להבנתנו גם בתוך השדולה התגלעו מחלוקות, וחלק מחברי הכנסת בשדולה לא מסכימים עם זהות מקבלי הפרסים ולא יגיעו לטקס, ולכן החלטנו שלא להגיע. אנחנו לא רוצים שאמא שלנו תהיה קשורה לעניינים שאין בהם הסכמה רחבה. היא מדברת לכולם, כולם שרים את השירים שלה, ואנחנו לא רוצים שהיא תיקלע לאי-הסכמה פוליטית".

המחאה נגד גולן, היום בכנסת
אחת המפגינות מוצאת מהאולם בכנסת, היוםצילום: ללא קרדיט

האירוע, בהנחיית גיא זוארץ, הוקדש ליגאל בשן שמת השבוע, והוקדם בכשעה וחצי על מנת לאפשר לאנשים להגיע להלווייתו. האירוע התחיל בקטע נגינה לזכרו שביצע ידידו אבי סינגולדה, גם הוא אחד ממקבלי הפרסים, ובדקת דומייה.

בוקר וגולן בטקס, היוםצילום: אמיל סלמן

אחרי שנודע כי גולן יקבל אות הוקרה קמה מחאה, וחמישה מתוך שבעת חברי שדולת הכנסת לזמר עברי פנו במכתב ליו"ר הכנסת בדרישה לדחות את האירוע. לדבריהם, בוקר החליטה על הענקת האות כולו — ולאייל גולן ספציפית — על דעת עצמה, ומבלי להתייעץ עם מי מהם. 

אתמול פורסם כי גולן שלח ביום שישי האחרון מכתב התראה לפני תביעה לח"כ מוסי רז ממרצ, ובו דרש שיתנצל על דברים שאמר בכתבה של חברת החדשות בשבוע שעבר, שעסקה בכוונה להעניק לגולן אות הוקרה בכנסת. לפי המכתב, רז אמר באותו ראיון כי גולן השתמש בסמים וניצל את מעמדו ל"הובלת קטינות בפות-מוביל". במכתב, עליו חתום עורך דינו של גולן שי אליאס, נכתב כי "האמור מהווה הוצאת דיבה ולשון הרע, והעובדות השקריות... אשר יש בהן כדי לשפוך את דמו של מרשי, נעשו באופן מכוון, כדי לפגוע במרשי ולהסב לו נזק אדיר". עוד נמסר במכתב כי הנזק שנגרם לגולן עומד על מיליון שקלים. רז מסר בתגובה: "אייל גולן צריך לתבוע את עצמו, כי כל מה שאני ציטטתי – זה מדברים שהוא הודה בהם. הוא אפילו אמר שהוא מתבייש ונגעל ממה שהוא עשה עם אבא שלו, שהביא אליו קטינות הביתה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ