"שאבקש כסף מרוג'ר ווטרס?": עשרות אמנים טרם קיבלו תשלום על השתתפותם בפסטיבל מטאור

"הרבה 'אנשים קטנים' לא קיבלו כסף, כבר דיברנו עם עורך דין", טוען מנהל במה בפסטיבל. סולן "הקולקטיב": "חרפה, שלפחות יענו לטלפון". בהפקה מייחסים את הגרעון לביטולי הופעות בגלל ה־BDS. בעבר נשמעו טענות על יחסם המשפיל לאמנים הישראלים באירוע

איה חיות
איה חיות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קהל מריע בהופעה
פסטיבל מטאור בגליל העליון, הקיץ. "הכתובת היתה על הקיר"צילום: אריאל עפרון

עשרות אמנים ועובדי במה לא קיבלו שכר על השתתפותם בפסטיבל מטאור, שהתקיים בספטמבר האחרון בקיבוץ להבות הבשן שבגליל העליון. "אנחנו לא מקבלים את הכסף כבר יותר מדי זמן, כבר דיברנו עם עורך דין", אמר ל"הארץ" מנהל להקה ישראלית מצליחה, שביקש לא להזדהות. לדבריו, מזה זמן רב מובטח לו ממפיקי האירוע שהכסף יגיע ושתתקיים פגישה שבה יוסבר הכל. "יש שם כל כך הרבה בלגן, אני חושב שיש סיכוי שנצטרך להשלים עם זה שלא נראה את הכסף. אם כל אלה שלא שילמו להם יתבעו, 'נרנג'ה' פשוט ייאלצו לפשוט את הרגל", הוסיף.

רועי שרמן, שהיה מנהל במה בפסטיבל, פתח עמוד פייסבוק בשם "מטאור איפה הכסף?" ובו הוא קורא לכל מי שלא קיבל את שכרו להצטרף אליו. "אנשים רבים לא קיבלו כסף, בעיקר 'האנשים הקטנים'", אמר ל"הארץ". "אנחנו בתחתית הסולם, כל מה שנשאר לי זה להקים קול צעקה. מדובר באמנים שממש צריכים את הכסף ואמנים שהוציאו כסף על מנת להופיע בפסטיבל והם כבר לא יראו אותו בחזרה". עוד הוסיף כי "ערן אריאלי, מפיק הפסטיבל, לא עונה לאף אחד מאתנו. אחרי בירורים קצרים גיליתי את גודל הצרה".

לנה דל ריי בהופעה, הרחק מישראל. "אולי פשוט אבקש ממנה את הכסף?"

המוזיקאי אורי בראונר כנרות מלהקת "בום פם" אמר ל"הארץ" כי "בינתיים לא משלמים לנו, כבר עבר המון זמן וזה ממש לא בסדר. אמרתי לחברים שאולי אם לא יגיע הכסף ננקט בצעדים משפטיים".

הפסטיבל מטאור, שנערך בספטמבר האחרון, סומן עוד קודם לכן כאחד הפסטיבלים המבטיחים ביותר שאי פעם הופקו בארץ. על האירוע היתה אחראית חברת ההפקות "נרנג'ה" ועם האמנים שהופיעו בו נמנו אריאל פינק, "Flying Lotus", נינה קרביץ, פושה טי, "Why?" ,"סולווקס", ברי סחרוף, "הדג נחש", רמי פורטיס, זהבה בן ונוספים. גם לנה דל ריי היתה אמורה להופיע בפסטיבל, אך היא ביטלה את הופעתה בגלל לחץ ה־BDS. "חשוב לי להופיע גם בפלסטין וגם בישראל ולהתייחס לכל מעריציי בישראל ובפלסטין באופן שווה", כתבה אז הזמרת בחשבון הטוויטר שלה.

אמש (ראשון) שודרה בתוכנית "הצנרת" ברשת 13 כתבה בנושא, ובה נמסר מ"נרנג'ה" בתגובה: "מכת ה־BDS שחווינו בשבוע לפני הפסטיבל הובילה לביטולים של אלפי כרטיסים והפסדים קשים לחברה, שכרגע נמצאת בסכנת פשיטת רגל ועושה את כל המאמצים לגייס משקיעים ולחזור לפעול".

לדברי שרמן, ה־BDS אינה מהווה תירוץ מספק. "עבדנו שלושה ימים ללא שינה, ללא אוכל מסודר ומול אמנים שכעסו בצדק", אמר והתייחס בדבריו לטענות מוזיקאים ישראלים כי הפקת הפסטיבל הפלתה אותם בהשוואה לאורחים מחו"ל. "אני לא חושב שיש לביטול של לנה דל ריי קשר לחובות. אם היא היתה מגיעה, היא לא היתה מסכימה להופיע בתנאים שהיו שם והוא היה נכנס לצרות כלכליות גדולות יותר". שרמן גם הוסיף בנימה של הומור כי "אולי פשוט אכתוב לרוג'ר ווטרס ולנה דל ריי ואבקש מהם את הכסף?"

גם סולן להקת "הקולקטיב", רועי ריק, הצהיר: "הכתובת היתה על הקיר. עם כל גלי הביטולים מהעולם צחקנו בינינו לבין עצמנו שהפסטיבל יתבטל, אך זה לא קרה וההתנהלות תוך כדי הפסטיבל היתה פשוט חרפה". עוד סיפר כי "אין מצב שהביטולים בגלל לנה דל ריי מכסים עשירית מהחובות שהם נכנסו אליהם. ביטולים כאלה זה גם דבר שהיו צריכים לקחת בחשבון מראש. מלבד זה, הבעיה היא לא רק זה שלא שילמו, לפחות היו יוצרים איתנו קשר ועונים. כשהם מצליחים להביא את 'רדיוהד' לארץ פתאום יש שם מיליון אנשים לדבר איתם".

מנגד, יש הסבורים כי אולי כדאי לחכות קצת עם הרעש. "אני יודע שיש בעיות מבחינה כספית, אבל יותר מהכל כואב לי הלב שנפל בן אדם שהרים הפקה", אומר המוזיקאי שי בן צור. "לפעמים אנשים נופלים. ברור שזה לא רצוי, אבל אני סבור כי עוד לא נאמרה המלה האחרונה. אני יודע שבהפקה עובדים קשה על לשלם את הכסף. אני חרד שבגלל הסיפור הזה יוזמות דומות לא יקרו יותר".

מחברת "נרנג'ה" נמסר בתגובה: "אנחנו רוצים להודות לכולם על הסבלנות וההבנה בזמן שאנחנו עובדים על פתרון. לא קיבלנו אף מכתב תביעה אז לא נוכל להגיב על זה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ