למה ב"כוכב הבא" משלבים בעלי צרכים מיוחדים שלא יוכלו להשתתף באירוויזיון?

להקת "שלווה", פייבוריטית "הכוכב הבא לאירוויזיון", מונה שמונה מוזיקאים שחלקם בעלי צרכים מיוחדים — מתוכם ינופו שניים בדרך לבמה הגדולה. מדוע בחרה ההפקה במתמודדים שלא יוכלו להופיע בתחרות להשתתף בזו שלקראתה, והאם הרייטינג שווה את מפח הנפש האפשרי?

איה חיות
איה חיות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
להקת "שלווה" בשלב האודישן הגורלי. "הפנים הכי יפות שלנו"
להקת "שלווה" בשלב האודישן הגורלי. "הפנים הכי יפות שלנו"צילום: צילום מסך, מתוך עמוד היוטיוב של "הכוכב הבא לאירוויזיון", קשת

להקת "שלווה", השמינייה המוזיקלית שמתחרה בריאליטי "הכוכב הבא לאירוויזיון" ומונה חברים עם צרכים מיוחדים, שובה את לב הצופה ברגע. אמש (שלישי), בטרם ביצעה את "איך אפשר" של ג'יין בורדו בשילוב של עברית וצרפתית, אמרה אחת הסולניות ש"קיבלנו תגובות מעל ומעבר למה שציפינו — זה היה כיף, זה גם נתן לנו המון ביטחון". בתגובה החלו השופטים לדבר ביניהם על כך שיהיה זה ייצוג מדהים לאירוויזיון, שזו אמירה מאוד יפה והעבירו את הלהקה פה אחד את שלב "האודישן הגורלי", ואסי עזר הגיב ב"אתם להקה מדהימה!". פייבוריטית נולדה.

ובכל זאת, ראוי להמתין רגע לפני שמצטרפים לשופטים, ומדמיינים את "שלווה" כלהקה ש"אי אפשר שלא להתאהב בה" (כמאמר השיר של ג'יין בורדו). למה? הלהקה במתכונתה הנוכחית כלל לא יכולה להשתתף באירוויזיון.

להקת "שלווה" מבצעת את "איך אפשר שלא"

חוקי תחרות השירה האירופאית קובעים באופן ברור: על במת האירוויזיון יכולים לעלות מקסימום שישה אנשים. להקת שלווה ב"כוכב הבא" מונה שמונה. אך חוק לחוד ושיקולי הפקה ומשיכת קהל לחוד. ההגבלה אינה מפריעה להפקת "הכוכב הבא", המתנהלת כקדם האירוויזיון שלנו, להציב בתחרות מראשיתה מתמודדים שלא משנה כמה הצופים אוהבים אותם — לא יכולים להיות נציגים באירוויזיון.

ב–2015, השנה בה ניצח נדב גדג' ב"כוכב הבא לאירוויזיון" ונשלח לייצג את ישראל בווינה, התחרתה בתוכנית הלהקה "ראסטה היברו־מאן" שמנתה לא פחות מתשעה חברים. אלו היו במרחק של 10% מגדג' כשהגיעו למקום השני בגמר התוכנית.

והיו גם יותר מקרי "כמעט". ב–1974, כשישראל שלחה את להקת "כוורת" להתמודד באירוויזיון שהתקיים בברייטון, יוני רכטר, החולייה השביעית בלהקה, הוצב כמנצח על התזמורת. הפתרון הזה לא אפשרי יותר בשל העובדה שאין יותר תזמורת חיה באירוויזיון. גם "טיפקס", בשנת 2007, נאלצו שלא לעלות במלואם על הבמה. ישראל היא לא היחידה שנתקלה בבעיה הזאת, נציגי רומניה בשנת 2012 השאירו חבר להקה אחד מאחור.

להקת "שלווה". מוזיקאים טובים מעל הכלצילום: צילום מסך, מתוך עמוד היוטיוב של "הכוכב הבא לאירוויזיון", קשת

מספר חברים בהרכב המייצג הוא לא החוק היחיד שהתכופף בדרך לשלב הבא. את סערת הלופר של נטע ברזילי עדיין קשה לשכוח, או את הפתרון האלטרנטיבי שנוסח במיוחד — לופר שיהווה אלמנט וויזואלי בלבד, ולא יהווה כל תוסף קולי אסור שמחליף או מסייע לקול המתמודד.

באשר ל"שלווה", שחלק מחבריה חובשי כיפה — היא אף תיתקל במכשול נוסף בדרכה לאירוויזיון. החזרות הגנרליות מתקיימות במהלך השבת ואז מקבלים המתחרים ניקוד מהשופטים. ב–2008, כשנתקלו בבעיה זו עם בועז מעודה, שומר השבת, הוא קיבל אישור מיוחד מהרב שלו להשתתף גם במהלך השבת.

יש חשיבות רבה בשילוב להקה שמשלבת חברים בעלי צרכים מיוחדים, "הפנים הכי יפות שלנו!" להגדרתה של השופטת קרן פלס, בסדר היום הציבורי־פופולרי. שליחתה האפשרית לאירוויזיון, ובפרט שהיא מוכיחה ששילוב זה הוא אינו על חשבון רמת השירה והמוזיקה שלה, היא דבר ראוי מאוד.

"שלווה" בביצועה הראשון

הלהקה הירושלמית הוקמה ומנוהלת מוזיקלית על ידי שי בן שושן, שנפצע במהלך שירותו הצבאי ובמהלך שיקומו גילה את המוזיקה ככלי לשילוב אוכלוסיות שונות בחברה. חברי הלהקה, שבהרכבה המלא מונה כ–15 מוזיקאים מכל קשת האוכלוסייה שחלקם עם צרכים מיוחדים, נפגשים כמעט על בסיס יומי לחזרות, הקלטות והופעות. עם אלה שמתחרים ב"הכוכב הבא" נמנות שתי הזמרות, דינה וענהאל, שהן עיוורות, ונגנים שכמה מהם עם תסמונת דאון.

כ–15 מוזיקאים בלהקה, שמונה על במת האודישנים — מינוס שניים, במידה ויגיעו לבמה הגדולה באמת. לא ברור מדוע פעם נוספת, בחרה הפקת התוכנית לאפשר למתמודדים שלא יכולים להופיע באירווזיון להשתתף בתחרות לקראתו, ולא לדון בעניין מול הקהל. ייתכן ומדובר פשוט בחוסר הבנה. ייתכן גם שמדובר בהתעלמות מודעת — שהרי מופעים מסוג זה תמיד מרגשים את הקהל. יותר מרגש, משמע יותר רייטינג.

ויש גם זווית נוספת. למרות חשיבות שילובם של אמנים בעלי צרכים מיוחדים בשיח, למרות הסנטימנטים שהם מעוררים אצל הצופים, הרי שהופעות שכאלה לא ממש הוכיחו את עצמן כמהלכות קסמים על חובבי אירוויזיון. קורינה מיי, הזמרת העיוורת שייצגה את גרמניה ב–2002, הגיעה למקום ה–21 מתוך 24; להקת המטאל שייצגה את פינלנד ב–2015, שכל חבריה הינם בעלי עיכוב התפתחותי, בכלל לא העפילה לגמר. כך גם קרה לזמרת של רוסיה בשנה שעברה, החולה בניוון שרירים. למרות שירה המרגש, "I Won't Break" שהתכתב עם מצבה הפיזי, הקהל כנראה התקשה לשכוח את ההומופוביה במדינה אותה ייצגה והשאירה מחוץ לגמר הגדול.

מהפקת "הכוכב הבא לאירוויזיון" נמסר כי "במידה ולהקת 'שלווה' תתקדם בתוכנית ותזכה בה, מספר חבריה על הבמה יהיה לפי המקובל בתקנון האירוויזיון. בנוסף, תיאום החזרות יעשה מול הפקת האירוויזיון". מנהל "שלווה" בחר שלא להגיב לדברים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ