צרפת מאיימת להחרים את האירוויזיון — בגלל סדרה ישראלית

הסדרה, שכבר צולמה, עוסקת במחבלי דאעש שרוצים לבצע פיגוע במהלך התחרות בעזרת נציג צרפת. באופן מקרי ובדומה לדמות, שליחה השנה הוא בילאל חסאני, צרפתי־מוסלמי והומוסקסואל

איה חיות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חסאני בקדם האירוויזיון הצרפתי. פאות ומודעות קווירית גבוהה
איה חיות

לא BDS ולא רוג'ר ווטרס, הפעם זו צרפת שמאיימת להחרים את האירוויזיון בישראל בעקבות סדרה שצפויה לעלות ב"כאן 11" בחודש מאי, במהלך שבוע התחרות. מדובר במיני־סדרה בת שלושה פרקים בשם "דוז פואה" שעוסקת במחבלים של דאעש, שמנצלים את הנציג הצרפתי בתחרות האירוויזיון כדי לבצע פיגוע ראווה בשידור חי.

כפי שפורסם לראשונה באתר "ynet", רשות השידור הצרפתית, ששמעה כי הסדרה צפויה לעלות, הודיעה לתאגיד השידור הישראלי כי "אם הסדרה הזאת תשודר — נחרים את האירוויזיון בישראל". אחת הסיבות לכך שבצרפת לא רואים את הסדרה בעין יפה היא שבאופן מקרי, הנציג הצרפתי לאירוויזיון השנה, בילאל חסאני, הוא צרפתי־מוסלמי והומוסקסואל — בדיוק כמו הדמות בסדרה, בגילומו של אדל דג'מאי, הומו צרפתי־אלג'יראי.

מתוך צילומי "דוז פואה"צילום: מגד גוזני

נכון לרגע זה בהנהלת התאגיד לא מתכוונים לוותר על שידורה, ומבקשים לחדד כי מדובר בסדרה קומית שנכתבה מזמן ללא כל קשר למציאות.

את העבודה על הסדרה החלו אסף זליקוביץ' ויואב הבל בשנה שעברה, מיד לאחר ניצחונה של נטע ברזילי בליסבון. הסדרה, שנמצאת בימים אלו בשלבי עריכה מתקדמים, כוללת שחקנים צרפתים וצולמה בחלקה בצרפת.

בראיון שפורסם לפני כחודש ב"הארץ" סיפרו יוצרי הסדרה כי היא מעבירה ביקורת על ישראל ולא על צרפת. "הרבה זמן אנשי המוסד מופיעים בכל מיני סדרות, כמו ב'כפולים' או 'המדרשה', ותמיד לוקחים את המוסד ואת כוחות הביטחון נורא ברצינות. אנחנו אמרנו די — צריך לעשות מזה דחקה", אמר שן הבל. "גם הם בני אדם וגם הם מצ'וקמקים באיזה שהוא מקום. לכל גבר כזה יש שני ילדים בבית ואשה שאומרת לו להביא חיתולים. שמנו אותם בסיטואציות קומיות שמוציאות מהם את הבן אדם".

מרשות השידור האירופית נמסר בתגובה: "ה-EBU מודע לסדרת הדרמה הקומית שמופקת בימים אלו בישראל על אירוע זהה לתחרות האירוויזיון. חופש הביטוי נמצא אצלנו בחשיבות עליונה וזה המוניטין של תחרות האירוויזיון. זה חיוני שנשתמש באמצעי הגנה כלפי שני הצדדים, וכנ"ל לכל המשתתפות בתחרות. ה-EBU מקיים בימים אלו דיונים עם 'כאן' המארחים השנה את האירוע על מנת לייצא תוצאה שתרצה את שני הצדדים". 

בצד הדברים, בימים אלו נמצא המפקח הרשמי על התחרות, יאן אולה סאנד, בארץ. בהנהלת התאגיד טוענים כי אין לכך כל קשר למחלוקת הזאת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ