"גם עם זהר ארגוב יש דילמה": ברדיו מנסים להבין מה עושים עם מייקל ג'קסון

האם מעשים נפשעים של אמן צריכים להוביל להחרמת יצירותיו? הסרט על מייקל ג'קסון מסעיר את העולם ואפילו את הרדיו הישראלי, שכבר התמודד עם השאלה במקרים של אריאל זילבר, אייל גולן ורבים נוספים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מייקל ג'קסון. "יש אנשים שלא רוצים לשמוע אותו"
מייקל ג'קסון. "יש אנשים שלא רוצים לשמוע אותו"צילום: AP

אם תחנות הרדיו והערוצים השונים יפסיקו לשדר את מייקל ג'קסון, נוותר על כמה מהשירים החשובים בהיסטוריה, אם זה "Beat It", "Billie Jean" או "Thriller". אך יממה אחרי שידור חלקו הראשון של "לעזוב את נוורלנד" בארה"ב, סרט דוקומנטרי המציג עדויות מטלטלות של שני צעירים שטוענים כי נסיך הפופ התעלל בהם מינית כשהיו ילדים — לא בטוח שהלהיטים מפצים על המעשים. שאלה מוסרית זו ניצבת כעת בפני שדרנים ועורכי תוכן, בארץ ובעולם, ולא בפעם הראשונה.

ג'קסון הוא לא האמן הראשון שמעלה את דילמת ההחרמה המוסרית, שאינה רק מוזיקלית. היא עולה בקרבם של מאזינים ישראלים, כשברדיו מושמע שיר של שמוליק קראוס שהכה את אשתו, או בקרב צופים באשר הם, שמתלבטים האם לצפות בסרט "אמריקן ביוטי" בו מככב קווין ספייסי. היא עולה בתקופה האחרונה שוב ושוב לכותרות, בתהודה גדולה בהרבה מאז פרוץ עידן MeToo#. ספייסי הוא גם דוגמא טובה למהירות בה היא מוכרעת: ב–2017, ימים לא רבים אחרי שהואשם — אך לא הורשע — בשורה של הטרדות ותקיפות מיניות, בוטלה יציאת סרט בו גילם את הסופר גור וידאל, שכבר היה בשלבי הפקה סופיים. בהמשך בוטלה גם הסדרה "בית הקלפים" בכיכובו. ימים לא רבים הפרידו גם בין הודאתו של לואי סי־קיי כי חשף את עצמו בפני נשים, לבין ביטול ספיישל בכיכובו ב–HBO, וביטול הפצת סרטו "I Love You, Daddy" לא הרבה אחרי.

"לעזוב את נוורלנד". היכרות עם קטינים במפגש מעריצים באוסטרליהקרדיט: יס

האחרון שעורר בארה"ב את שד הדרת יצירותיו של כוכב שפשע, הוא זמר האר־אנ'־בי, אר. קלי. בתוך פחות משבועיים משידור הסדרה אודותיו, שחשפה עדויות על התעללות מינית שלו בנשים ובקטינות, הספיקו ליידי גאגא וסלין דיון להודיע כי יסירו מפלטפורמות הסטרימינג דואטים עמו, תחנת רדיו בשיקגו הצהירה כי לא תשדר יותר משיריו וחבריו סוני ביטלה את החוזה שלה עמו.

לשדר או לא לשדר

בינתיים, פחות מ–24 שעות משידור הסרט על ג'קסון, רק תחנת רדיו אחת — רדיו 2 של ה–BBC — הודיעה כי תפסיק לשדר את שיריו של ג'קסון. הודעה רשמית על כך טרם פורסמה. טל השילוני, עורכת מוזיקה ושדרנית ברדיו "כאן" תרבות, נדרשה אף היא לסוגיית "לשדר או לא לשדר". בשונה מתחנות כמו גלגלצ, השילוני אינה מחוייבת לפלייליסט ובוחרת את השירים בתוכניתה "נעים בכביש" כאוות נפשה. "זו בעיה שאני מתלבטת בה לא רק עכשיו, אלא מאז שהתחילו הסיפורים על ג'קסון, גם בשנות ה–90 וגם בתחילת שנות האלפיים", היא מזכירה. "אני בטוחה שבימים בהם התקשורת מתעסקת בזה, אם אבחר בכל זאת להשמיע שיר שלו, למרות שבשונה מתחנות אחרות באפשרותי לא להשמיע, תתלווה לזה אמירה נוקבת שלי. זה סיפור נורא ואיום, זוועת עולם, אין לי מילים שיכולות לתאר את זה. אין לי בעיה להגיד בשידור שהוא פסיכי".

צילום: אורן זיו
בועז כהןצילום: אילן בשור

אחד הדיונים הוותיקים סביב הדילמה נוגע לסוגיית השמעת יצירותיו של אחד המלחינים הגדולים של כל הזמנים, ריכרד וגנר. המוזיקה של וגנר אינה מושמעת ברדיו ובטלוויזיה בישראל בגלל דעותיו האנטישמיות, ובעיקר בגלל קשרי משפחתו למפלגה הנאצית. היטלר עצמו היה חובב של יצירותיו של וגנר, שנוגנו בכנסי המפלגה הנאצית. החרם הישראלי התחיל עוד לפני קום המדינה, כשלאחר ליל הבדולח בוטל קונצרט של התזמורת הסימפונית הארץ־ישראלית, שתוכננה לנגן אחת מיצירותיו. מאז נעשו ניסיונות להפר את החרם, רובם סוכלו מיד בתגובה ציבורית וממסדית. ב–2001 ניצח דניאל בארנבוים על יצירה של וגנר בקונצרט שנעל את פסטיבל ישראל, בניגוד להחלטת הנהלת הפסטיבל. בעקבות זאת אמרה ועדת החינוך של הכנסת שהוא "אישיות לא רצויה" בישראל. ב–2004 ביטלה זכיינית ערוץ 2 קשת ברגע האחרון שידור קונצרט מיצירותיו של וגנר. כעס רב עלה גם כלפי "כאן" קול המוזיקה של תאגיד השידור, ששידר מערכה שלמה מיצירתו לפני כחצי שנה.

מג'רי ועד זילבר

כשמדובר במוזיקה פופולרית, שמושמעת מדי יום ברוב תחנות הרדיו, הסוגייה מורכבת יותר. "אני מתלבט על זה עם עצמי כל הבוקר", אמר ל"הארץ" נדב רביד, מנהל גלגלצ, שנחשף גם הוא לתגובות על הסרט מליל אמש. "אני מאמין שצריך לגלות רגישות כי ייתכן שיש אנשים שלא רוצים לשמוע אותו ברגעים אלו. אולי נפחית קצת כי הוא אמן שמושמע די הרבה, אבל זה בטווח הקרוב. אני מנחש שבטווח הארוך הוא יוחזר להיות מושמע. בסופו של דבר יש לו מורשת מוזיקלית גדולה למרות הכוכבית הזאת. יש הרבה אנשים שעשו דברים רעים ובסופו של דבר השאירו מאחוריהם מוזיקה שהיא חלק בלתי נפרד מההיסטוריה. מפחיתים השמעות בעין הסערה אבל בסוף היא שוככת.

אר. קלי. דואטים עם ליידי גאגא וסלין דיון נמחקו משירותי הסטרימינג תוך ימים ספוריםצילום: Frank Micelotta/אי־פי

"בחו"ל נגיד אפשר להסתכל על גרי גליטר (שהורשע בניצול מיני של שלוש ילדות בשנות ה–70)", מספק רביד חומרי השוואה. "כולם יודעים שהאיש היה חלאה ואולי הוא באמת לא גדול כמו פעם, אבל אי אפשר להתעלם מהמוזיקה שלו. בארץ אפשר היה לראות את זה עם אייל גולן, למרות שהמעשים שלו הם כמובן לא באותו קנה מידה".

עבור בועז כהן, עורך מוזיקה המשדר היום ברדיו eco99fm, מדובר בסוגייה שמוכרת לו היטב, לא רק מהמקרה של ג'קסון. "זו דילמה שיש לי בכל פעם שאני משדר זוהר ארגוב", הוא מעיד. "כעיקרון אני מתנגד לכל חרם ועושה הפרדה בין אדם לאמנות שלו. אם נתחיל להחרים לא נסיים. ברור שפדופיליה מעולם לא היתה קבילה, אבל היום זה זה ובהמשך לא נשמיע מישהו כי הוא בעד טראמפ או אוכל בשר. מי שם את הקו? יש גם אנשים שלא רוצים לשמוע פינק פלויד אבל אני לא יכול להתעלם מהיצירה שלהם בגלל דעותיו של רוג'ר ווטרס. הרבה יוצרים עשו דברים נוראיים כמו ג'רי לואיס או צ'אק ברי. זה מצער כי אנחנו רוצים אמנים מוסריים, אבל מה לעשות. גם בעולם הספרות למשל יש סופרים אנטישמיים או עברייני מין. מה, לא נקרא יותר דיקנס?".

זהר ארגוב. הורשע באונס, ומעורר התלבטויות סביב השמעת שיריוצילום: ניר קידר

כמו רביד, גם כהן נזכר בתקופה בה נחשד אייל גולן בקיום יחסי מין עם קטינות בשנת 2013. "הבנות שלי החליטו שהן לא מוכנות לשמוע אותו. אם יש שיר שלו הן מעבירות תחנה. אבל זו החלטה של מאזין לא של עורך, אי אפשר להתעלם מיצירתו".

כמה שנים קודם לכן, בשנת 2007, בערה השאלה בישראל בהקשרו של אריאל זילבר, אחרי שהשתתף בקמפיין שטען כי אם הממשלה רוצה לשחרר מחבלים רוצחי יהודים — אזי צריך לשחרר גם את יגאל עמיר. בתגובה נשמעו קריאות להחרמת שיריו, בראשן עמדה נורית דאבוש, יו"ר הרשות השנייה דאז. כהן נחלץ אז לעזרתו של זילבר ופרסם על כך מאמר. "המוזיקה שלו לא קשורה, זה לא שהוא קרא בשיר לרצוח ראש ממשלה", הוא אומר גם היום. "מה הקשר בין דעותיו לבין 'הולך בטל'? גם יש אמנים שמקצינים ומשתנים עם השנים, אז מה? נמחק את היצירה המוקדמת שלהם?".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ