חרם? השמעות הסטרימינג של מייקל ג'קסון אפילו עלו קצת

בתחנות הרדיו האמריקאיות פחתו ההשמעות בעקבות הסרט התיעודי "לעזוב את נוורלנד", אבל ברשתות ספוטיפיי, אפל מיוזיק ודומותיהן לא נרשמה ירידה. בניגוד לג'קסון, הסרט על אר. קלי כן פגע בהשמעות שיריו

איה חיות
איה חיות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתוך "לעזוב את נוורלנד". ג'קסון עם אחד הילדים שתקף מינית לפי המסופר בסרט, ובני משפחתו
מתוך "לעזוב את נוורלנד". ג'קסון עם אחד הילדים שתקף מינית לפי המסופר בסרט, ובני משפחתוצילום: Wade Robson archive/Amos Picture

בשבוע שעבר שידרה רשת HBO את הסרט התיעודי "לעזוב את נוורלנד", המציג את הטענות כי מייקל ג'קסון היה פדופיל. מרגע שידורו היכה הסרט הדים רבים, וכך למשל החליטו יוצרי "משפחת סימפסון" לגנוז פרק שבו מופיע הזמר, תחנת רדיו של BBC הפסיקה לשדר את שיריו (לא באופן מוצהר) וגם בארץ עלו תהיות האם להמשיך להשמיע את שיריו של מי שנחשב לגאון במוזיקת הפופ. אבל לפי נתונים מהשבוע שלאחר שידור הפרק הראשון, המכה שחטפה הפופולריות של שירי ג'קסון אינה קשה.

לפי הנתונים שאספו חברת נילסן — מתחילת השנה הושמע ג'קסון ברשתות הסטרימינג (אפל מיוזיק, ספוטיפיי וכו') בין 16 ל–17 מיליון פעמים בשבוע, ובשבוע שחלף מאז הסרט ירדו ההשמעות רק ל–16.5 מיליון.

גם בבחינה יומית לא נצפה שינוי דרמטי: ביומיים שבהם שודר הסרט — ראשון ושני — ירדו נתוני השמיעה היומית מעט מתחת לממוצע, אך גם בדרך כלל אנשים מאזינים לג'קסון יותר באמצע השבוע, ובחישוב שבועי הממוצע התאזן. ביום חמישי, למשל, שמעו את ג'קסון כ–2.5 מיליון פעמים בעוד שהממוצע ליום עומד על 2.3 מיליון. השירים הבולטים שנשמעו היו הלהיטים הגדולים, “Beat It,” “Billie Jean” ו-“Thriller”.

חברה נוספת שאוספת נתונים מסוג זה היא BuzzAngle, ולטענתה יש סיכוי שההד הרחב שיצר הסרט "לעזור את נוורלנד" גרם דווקא לעלייה בהשמעותיו של ג'קסון. לפי הנתונים שלהם, ג'קסון מושמע כ–16 מיליון פעמים בשבוע. אך מאמצע פברואר זינקו השמעותיו לכ–22 מיליון בשבוע. עם זאת, במהלך השבוע האחרון, לאחר שידור הסרט, המדד התייצב ועומד על 17 מיליון.

המקום שבו כן נרשם שינוי משמעותי, לפי נילסן, הוא בתחנות הרדיו. בתחנות הרדיו האמריקאיות נהגו להשמיע אותו בסך הכל כ–2000 פעם ביום, ואילו מפברואר נרשמת ירידה, וביום ראשון האחרון נרשמו 1500 השמעות בלבד.

המצב בישראל לא שונה בהרבה — לפי נתוני אקו"ם נרשמה ירידה מסוימת בהשמעות של מייקל ג'קסון, אבל היא זניחה משום שעוד טרם שידור הסרט השמעותיו של ג'קסון ברדיו הישראלי לא היו רבות. עורכי תחנות הרדיו עמם שוחחנו בשבוע שעבר אמרו שבתקופה הקרובה יימנעו מלהשמיע את שיריו, אולם סביר שבחלוף הזמן הוא יחזור לרשימות ההשמעה.

מעניין בהקשר זה ההבדל בין ההשמעות של ג'קסון המת לאלה של אר. קלי החי: כמעט במקביל לשידור "לעזוב את נוורלנד" שודר גם הסרט "לשרוד את אר. קלי" שחשף שורה ארוכה של עדויות על אונס ופגיעה מינית של הזמר בנשים וקטינות. אצל קלי דווקא ניתן לראות ירידה ניכרת בהשמעות: בשבוע הראשון של 2019 שמעו ברשתות הסטרימינג את קלי 13.2 מיליון פעמים, בשבוע שלאחר שידור הסרט (בינואר) ירדו ההשמעות ל-10.8 מיליון ובששת השבועות האחרונים ממוצע ההשמעות שלו לשבוע הוא כ–6 מיליון בלבד.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ