"בושה שנותנים למטריד מינית במה": מחאה נגד מופע מתוכנן של שלמה גרוניך

אקטיביסטיות פמיניסטיות תקפו את עיריית תל אביב, שבמסגרת יוזמה שלה אמור הזמר להופיע. בשנת 2017 אישה אחת התלוננה במשטרה כי גרוניך הטריד אותה. מהעירייה תחילה נטען כי לא הוגשו תלונות נגד גרוניך, ובעקבות פניית "הארץ" נמסר כי התיק נסגר ולכן המופע יתקיים כסדרו

ניצן פינקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה גרוניך
ניצן פינקו

מחאת רשת החלה ביום שישי האחרון נגד הופעה מתוכננת של שלמה גרוניך ביום שלישי הקרוב, במסגרת יוזמה של הופעות מקוונות המתקיימות במוזיאון תל אביב ומטעם העירייה תחת השם "תרבות אונמות". את המחאה החלו אקטיביסטיות פמיניסטיות, ובהן רוני פלזן, שפירסמה בעמוד הפייסבוק שלה פנייה לעיריית תל אביב בקריאה לביטול המופע. פלזן העלתה את הגרפיקה של האירוע ובמקום "תרבות אונמות" כתובות המילים: "תרבות אונס".

בפרסום של עיריית תל אביב למופע הופיעו תגובות רבות. "בושה שאתם נותנים לבן אדם המואשם בהטרדה מינית במה, ועוד יוצאים בהצהרות שתל אביב היא הכי 'פרו נשים' שאפשר", כתבה מגיבה. "לאיש הזה אתם נותנים את הכסף שלנו? בחייאת", נכתב בתגובה אחרת. "אנחנו סבבה עם עברייני מין עכשיו?" שאלה אחת המגיבות. "איזו דוגמה אתם נותנים לציבור התושבים? אפשר לפגוע ולהמשיך להתפרסם כאייקון תרבות?" כתבה מגיבה, והוסיפה: "תחום התרבות מפוצץ אנשים שצמאים לפרנסה, לא חסר אמנים ואמניות טובים והגונים שמגיע להם הבמה הזאת. לא גרוניך". גם עו"ד מוריה שלומות ושולה קשת, חברות מועצת העיר תל אביב, ביקשו לבטל את הופעתו של גרוניך.

בשנת 2017 התפרסמו עדויות נגד גרוניך בגין הטרדה מינית. בחדשות ערוץ 2 סיפרה אישה על פגיעה שהתרחשה לפני כ–25 שנה, בזמן שניפגשה עם הזמר מטעם להקת נוער שהשתתפה בה. לדבריה, גרוניך נגע בחזה שלה ו"הכניס למפגש אלמנטים מיניים אשר היו לגמרי לא במקום". היא החליטה לחשוף את הסיפור עקב ההחלטה להעניק לגרוניך פרס מפעל חיים מטעם משרד החינוך. יממה לאחר הפרסום, אישה נוספת סיפרה על הטרדה מינית שעברה על ידי גרוניך לכאורה כשהיתה כבת 16. עקב התלונות, לא הגיע הזמר לקבלת הפרס.

"המילה 'חינוך' עוררה את המטען, כמו שאומרים. הבן אדם הזה הוא לא אדם עם סמכות חינוכית", הסבירה בשעתו אחת מהמתלוננות לגיא לרר בחדשות 2. "שאלתי אותו אם יכולה להשמיע את השירים שלי, אמר לי 'בשמחה', נתן לי את הטלפון והגעתי להשמיע לו שירים... הוא התחיל ללטף אותי, לפני זה הוא הציע לי או גראס או חשיש או אפילו היה שם קוק... אולי שתיתי משהו ואולי נכנס לי משהו לכוס. אני רק יודעת שאני לא זוכרת איך הגעתי למצב כזה שאני עירומה במיטה שלו".

כשבוע לאחר שתי התלונות, מתלוננת נוספת סיפרה את סיפורה, אותו פירטה גם במכתב שמוען לשר החינוך דאז נפתלי בנט. "הוא קיים איתי יחסי מין למרות שאמרתי לא. לקח לי שנים להבין שאני לא אשמה, אמרתי לו לא והוא המשיך", כתבה. היא גם הסבירה מדוע בחרה להתלונן דווקא כעת: "אני בוחרת לספר את זה היום כי לקח לי שנים להבין מה קרה. כאמא חשוב לי שתחושת הבושה שאחזה בי כבחורה צעירה כבר לא תחול על הדור החדש. אין לי יצר נקם כלפיו, יותר מחילה כלפי בנות כמוני שנקלעו לסיטואציה דומה. אני מספרת את זה כדי שבנות אחרות ששומעות את הסיפור יבינו שהן לא אשמות, שלא הן שצריכות להתבייש".

נוסף על הפנייה לשר החינוך, הגישה אחת המתלוננות תלונה במשטרת מרחב ירקון בגין מעשה מגונה. בספטמבר 2017 פרסמו יניב קובוביץ וירדן צור ב"הארץ" כי טרם הוחלט אם לזמן את גרוניך לחקירה, ושטרם ברור מתיאור המעשה מה העבירה שנעשתה לכאורה. כמו כן צויין כי ככל הנראה חלה התיישנות על המקרה.

"היום, פחות משלוש שנים אחרי, הוא זוכה לחיבוק החם של עיריית תל אביב־יפו והעומד בראשה רון חולדאי", כתבה פלזן לקראת המופע המתוכנן. בדבריה ציטטה את דבריו של חולדאי, שבשלישי האחרון הצהיר על עקרונות המפלגה החדשה שהוא עומד בראשה, "הישראלים", המתמודדת לבחירות לכנסת ה–24. בנאומו ציין כי "היעדר שוויון מגדרי ואלימות כלפי נשים — זה לא אנחנו".

מטעם שלמה גרוניך נמסר: "אין תגובה". תגובת עיריית תל אביב: "מבדיקה שערכנו לא הוגשה כל תלונה במשטרה כנגד האמן שלמה גרוניך בגין תקיפה מינית. כל עוד לא יוכח אחרת יערך המופע כסדרו במסגרת אירועי 'תרבות אונמות'".

לאחר פניית "הארץ" והבהרה כי תלונה אכן הוגשה, נמסר מהעירייה כי התיק נסגר ולכן ההופעה תתקיים כסדרה. מהעירייה נטען כי יש אישור כתוב מעורך דין המאשר שלא היו תלונות כלפי גרוניך, אך המכתב לא נמסר למערכת "הארץ" עד כה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ