החדש של Third World Love מספק תענוג נדיר

"Songs and Portraits" הוא עוד יצירה מרשימה של ההרכב המצוין שמלמדת על ההתקדמות הגדולה של הג'ז הישראלי

בן שלו
בן שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בן שלו
בן שלו

ארבע שנים הפרידו בין האלבום הרביעי של "Third World Love", ,"New Blues"לבין האלבום החדש של הרביעייה, "Songs and Portraits", שיצא לאחרונה. הרבה זמן בשביל הרכב שהיה רגיל להוציא אלבום כמעט כל שנה (בין 2002 ל-2007 יצאו ארבעה אלבומים). ואיזה ניגוד מענג יש בין פרק הזמן הארוך הזה לבין השניות הספורות שחולפות מהרגע שבו האלבום החדש מתחיל להתנגן ועד שהמאזין יודע כמעט בוודאות שזה עומד להיות אלבום מצוין.

30 שניות, אם לדייק. 30 שניות נמשכת ההקדמה לקטע הראשון, ביצוע ל"אם ננעלו", ויש בחצי הדקה הזאת דמיון, יצירתיות, טעם ורגישות מוסיקלית שמספיקים לשלושה קטעים באורך מלא. זה לגמרי לא מפתיע - הסגולות האלה מאפיינות את "Third World Love" מאז שההרכב של החצוצרן אבישי כהן, הפסנתרן יונתן אבישי, הקונטרבסיסט עומר אביטל והמתופף דניאל פרידמן החל לפעול לפני כמעט עשר שנים. ואף על פי כן, זה תענוג בלתי רגיל להיתקל בתמצית כל כך מרוכזת של איכות מיד עם פתיחתו של האלבום החדש.

כשיצא האלבום הקודם של ההרכב, "New Blues", נכתב כאן שאם מישהו מבקש לעמוד באמצעות אלבום אחד על ההתקדמות הגדולה שהג'ז הישראלי עשה בשנים האחרונות, "New Blues" הוא מועמד אידיאלי. זה היה אלבום מצוין, שהבליט גם את הקומפוזיציות של כל אחד מחברי ההרכב וגם את היכולת שלהם לייצר ביחד גרוב נהדר בתוך הקשר מוסיקלי עדין ואוורירי. ייתכן - כך מעידה אולי ההפסקה הארוכה יחסית עד האלבום החדש - שחברי הרביעייה התלבטו איך ולאן להמשיך אחרי האלבום היפהפה הזה, שהביא למיצוי את האסתטיקה הפרטית של "TWL", שהיא במידה מסוימת האסתטיקה של הג'ז הישראלי החדש.

"Songs and Portraits" מעיד שהם החליטו לא לחרוג בצורה ניכרת מהקו שהותווה באלבום הקודם, ששלט בו טון רגוע ומהורהר, וגם לא מהאסתטיקה המוכרת של ההרכב, שמושתתת על מיזוג של ג'ז עם מוסיקה מהמרחב הישראלי, הערבי והים-תיכוני: יש באלבום החדש עקבות ברורים ויפים של מוסיקה תימנית (הביצוע ל"אם ננעלו"), מוסיקה מאגרבית ("The Abutbuls"), הלחנה של פופ ישראלי ("The Immigrant's Anthem"), זמר עברי (ציטוטים משירים ישראליים ישנים שמופיעים בכמה קטעי אלתור) ומוסיקה ספרדית ("ספרד").

ובכל זאת, האלבום החדש הוא לא בדיוק "עוד מאותו דבר (מצוין)". יש בו חוט מקשר כמעט סמוי, שמשווה לו צביון משלו ומייחד אותו מהאלבומים הקודמים של "TWL". הייחוד של "Songs and Portraits" טמון לטעמי במקום המודגש של הג'ז בתוך התבשיל רב הטעמים של "TWL". זה לאו דווקא אלבום יותר ג'זי מהאלבומים הקודמים של הרביעייה, אבל מורגשת בו תנועה של ארבעת המוסיקאים אל הג'ז, וזאת בניגוד לאלבומים הקודמים שבהם התנועה היתה מהג'ז למקומות אחרים.

כך זה נשמע - לחצו להאזנה

Third World Love - Song for A Dying Country

Third World Love - Im Ninalu

חברי "TWL" הם בראש וראשונה מוסיקאי ג'ז. זה היה החינוך שהם ספגו, וזו המוסיקה שהם ניגנו בתחילת דרכם. בהמשך הם התקרבו מבחינה מוסיקלית למחוזות אחרים בזהות שלהם - מחוזות ישראליים, ערביים, אפריקאיים. הם מעולם לא נטשו את הג'ז, אבל הם עירבבו אותו עם עולמות אחרים עד שנדמה היה שהוא זז מעט הצדה. ועכשיו, באלבום החדש, הזרקור חוזר אליו, לא מבחינה כמותית אלא מבחינת ההתכוונות הפנימית של הקטעים: קומפוזיציות שמתחילות בעולם לא ג'זי נמשכות בהדרגה לתוך סביבה יותר ג'זית. הנה כמה דוגמאות:

ב"אם ננעלו" חברי "TWL" יוצרים נקודות השקה נהדרות בין הפיוט התימני לעולם הג'ז. נקודת ההשקה היפה ביותר בקטע זה מתרחשת עוד לפני קטעי האלתור. הרביעייה מנגנת את המנגינה הבסיסית של הפיוט בצורה די נאמנה למקור, אחר כך יוצרת רושם שהיא מתכוננת לצאת לאימפרוביזציה חופשית ואז אבישי כהן מנגן צליל ארוך שנשמע בתחילה כפתיחה מלכותית של קטע האלתור שלו. אך בעוד הצליל האחד הזה מתנגן המאזין שומע פתאום בדמיונו את עופרה חזה שרה "אל חייייייייייייייי" ומבין שזו לא יציאה לאלתור אלא המשך המנגינה המסתלסלת של הפיוט. כשכהן יוצא באמת לקטע האלתור שלו הוא זורק את הקטע לתוך העולם הצלילי של מיילס דייוויס ו"קיינד אוף בלו", וכששרביט האימפרוביזציה עובר ליונתן אבישי הוא מכניס פלפל בלוזי-פאנקי שהולך נהדר עם הסחוג.

"ספרד" הוא כמעט לכל אורכו קטע ברוח היספנית, אבל לקראת הסוף הג'ז מבליח בצורת תרועות לואי-ארמסטרונגיות צוהלות. "The Immigrant's Anthem" נשמע כמו בלדה יפה של זמר פופ ישראלי, אבל לקראת הסוף מסתנן פנימה אקורד ג'זי מורכב שנותן לקטע טוויסט נהדר. "Song for Sankoum" מרקד על הגרוב המוכר והאהוב של "TWL" (שליש מרוקאי-שליש פאנקי-שליש לטיני), אבל באמצע הקטע חיידק ג'זי חודר למערכת והמקצב משתנה לסווינג.

העדות המובהקת ביותר לכך ש-"Songs and Portraits" הוא אלבום שזורם אל הג'ז ולא מהג'ז, היא שני הקטעים המסיימים. אחרי שהאלבום כולו זיגזג בין הג'ז לבין העולמות האחרים של "TWL", שתי הרצועות האחרונות הן כל כולן ג'ז (אף על פי שהשמות שלהן ישראליים למהדרין). "אלונה" הוא בלדה אטית, עמוקה ויפהפייה של המתופף דניאל פרידמן, עם הרמוניות עשירות ונגינת מברשות חרישית, ו"לילה בזבולון" הוא הצדעה של יונתן אבישי לאדמו"ר תלוניוס מונק. סיום מקסים לעוד אלבום מצוין של אחת הלהקות הישראליות המעולות של העשור האחרון, בג'ז ובכלל.

"Third World Love" - "Songs and Portraits" .Anzic

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ