הזמרת אטה ג'יימס הלכה לעולמה

הזמרת זוכת פרסי הגראמי אושפזה לאחרונה במצב קשה לאחר מאבק במחלת הלוקמיה. היום היא נפטרה

עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עכבר העיר

הזמרת בעלת הקול המפורסם אטה ג'יימס הלכה היום (שישי) לעולמה, לאחר שסבלה ממחלת הלוקמיה ולאחרונה אף אושפזה במצב קשה.

אטה ג'יימס: שישה עשורים של בלוז אגדי

הזמרת וכותבת השירים האמריקאית התפרסמה בשנות ה-50, ה-60 וה-70, אך להוקרה זכתה בעיקר בשנות ה-90 ותחילת שנות האלפיים. הסגנון המוזיקלי שלה נע בין בלוז, גוספל ומוזיקת נשמה, Fאנק, רוקנרול וכמובן ג'אז. ג'יימס היא זוכת ארבעה פרסי גראמי וזוכת 14 פרסי "זמרת השנה" בתחומי הבלוז והנשמה. להיטה המוכר ביותר הוא השיר "At Last", אותו ביצעה גם ביונסה לפני מספר שנים. ביונסה נוהגת לומר פעמים רבות כי הושפעה מג'יימס. ב-2003 זכתה בפרס מפעל חיים של גארמי, ושנה אחר כך בחר אותה מגזין המוזיקה רולינג סטון במקום ה-62 בין 100 האמנים הגדולים בכל הזמנים.

היא נולדה בלוס אנג'לס בשם ג'יימסטה הוקינס. ב-1950 עברה לסן פרנסיסקו וכבר בהיותה בת 14 הקימה יחד עם שתי חברות להקת דו-וופ להקה בשם "האפרסקים"The Peaches) ). ב-1955 הגיע שירן " The Wallflower " למקום הראשון במצעד הרית'ם אנד בלוז. זמן קצר לאחר מכן עזבה ג'יימס את הלהקה, והופיעה בין היתר עםאוטיס רדינג. ב-1960 חתמה ג'יימס על חוזה הקלטות בחברת צ'ס. המפיק הראשי של החברה ראה בה זמרת שתוכל לככב גם במצעדי הפופ ולא רק במצעדי ה-R&B. שנה אחר כך יצא At Last! תקליט הבכורה המפורסם שלה שעד היום ניצב במקום ה-116 ברשימת 500 התקליטים הטובים ביותר בעולם של מגזין הרולינג סטון. כאמור, השיר At Last שהגיע למקום ה-47 במצעד הבילבורד באותה השנה היה מאז לשיר ההיכר שלה.

בהמשך שנות ה-60 הוציאה אלבומים רבים נוספים, ותוך כדי גם ניסתה להיגמל מהתמכרותה להרואין. תקליטה Only a Fool מ-1973 הציג שוב שינוי סגנון אל עבר הרוק'נרול, והכותב העיקרי לתקליט היה רנדי ניומן. עד 1988 כמעט ולא הופיעה כלל. בשנות ה-90 הקליטה מספר תקליטים עם מפיק מוזיקת הנשמה ג'רי וקסלר. ב-1994 הוציאה תקליט מחווה לזמרת הג'אז והבלוז בילי הולידיי, אלבום שזיכה אותה בפרס הגראמי הראשון שלה. לקראת שנות ה-90 ובתחילת שנות האלפיים הפכה למוכרת גם בקרב הדור צעיר כמלכה האם של הבלוז והנשמה.

ב-1993 נבחרה להיכל התהילה של הרוק אנד רול, וב-2001 נבחרה גם להיכל התהילה של הבלוז. ב-1999 נכנס שירה At Last להיכל התהילה של פרסי הגראמי וב-2008 נבחר לאותה קטגוריה השיר"The Wallflower" .

להיטה הגדול ביותר. אטה ג'יימס, At Last: