חגי חיטרון

רשות השידור העלתה לרשת אלפי שירים ויצירות כליות שהוקלטו באולפני "קול ישראל" עד 1960. בין השאר, מדובר ביצירות שהוקלטו אך ורק לשם השמעה ברדיו ולא היו זמינות לציבור. החל מאתמול ניתן למצוא את השירים בחינם באתר הזמר העברי של קול ישראל.

כעת ניתן למצוא באתר החדש כעשרת אלפי שירים ויצירות, ועוד רבבה תתווסף אליהם תוך ימים אחדים. במקביל זמינים שירים אלה להאזנה, זה חודשים אחדים, גם באתר הספרייה הלאומית.

למעשה, צוות הספרייה הוא שביצע את המרת התקליטים הישנים למתכונת דיגיטלית, בפרויקט שארך 12 שנה. לדברי מנהלת הספריה, גילה פלאם, הפרויקט הושלם בעזרת תרומה מקרן "לגאסי הריטג'" ומתקציב הספרייה עצמה. מאחר שמקורו של החומר הוא ברשות השידור, קיבלה הרשות עותקים מכל הקבצים.

רוב החומר היה מצוי במקור בתקליטי אצטט בארכיון הרדיו, ויש אומרים כי בסוף שנות ה-80 היו אף תוכניות להשמידו. לפי גרסה זו, נמצאה לאוצרות גאולה בספריה הלאומית (שהיתה אז חלק מהאוניברסיטה העברית) ושם עסקו במשך שנים בקיטלוגו, ואחר כך כאמור בהמרתו לקובצי מחשב.

האתר אליו הועלו ההקלטותצילום: צילום מסך

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

מנהל חטיבת הביצוע בקול ישראל, מנחם גרנית, מזכיר כי במקביל לפרויקט השירים מתנהל פרויקט דיגיטציה של חומרים אחרים מאוצרות הרדיו (יומני חדשות, ראיונות, תוכניות מלל אחרות), במימון אוניברסיטת הרווארד. במסגרת מפעל זה כבר הומרו לקבצים חומרי ארכיון באורך כולל של 35 אלף שעות, אך עדיין לא ידוע מתי תושלם גם אליהם הסדרת גישה אינטרנטית לציבור הרחב.

יאיר אבן-זוהר, ממייסדי פרויקט "זמרשת", אמר בתגובה כי "זה צעד מבורך, ולא מוגזם להכיר בעובדה שלמפעל זמרשת היתה תרומה לזירוזו. מהו תפקידם של מתנדבי זמרשת עכשיו? העשרת ההקלטות שנצברו בתוספת מידע, כגון מלות שירים, ביוגרפיות של יוצרים ומבצעים, ארגון אירועי זמרה עממית, ולא פחות חשוב: פגישות עם ותיקי היישוב והקלטת שירים נשכחים בזמרתם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ