טל הנדלס, עכבר העיר

בכל ביזנס יש את המפלצות הגדולות ששולטות בשוק ביד רמה, שמבזבזות הון על פרסום כדי להישאר המובילות בתחומן ושמקוות שההגמוניה שלהן תישאר לנצח. בכדורסל מכבי תל אביב יודעת איך עושים את זה, בטלוויזיה "קשת" כבר מזמן למדה את הטריק, וגם חברת החשמל ובזק לא טומנות ידן בצלחת. השאלה המתבקשת היא כיצד שוברים את השוק ומציעים מוצר חדש וטוב שגם יגיע לכמה שיותר משתמשים? גם במוזיקה רבים וטובים מנסים לעשות את דרכם למרכז הבמה, ולרענן את השורות בתחנות הרדיו והנגנים האישיים.» סינגל שוט - כל הטורים בשבועות אלה, הרוויים בחגים וימים ממלכתיים כאלה ואחרים, התותחים הכבדים מתרכזים בלנוח בין הבמות הגדולות והרבות שמביא עימו האביב, ומשאירים מקום לקולות חדשים לפרוץ אל התודעה. מונטי פיורי משתמשים באפרת גוש בסינגל הראשון מתוך האלבום החדש, ומוכיחים שלא נס ליחו של השימוש בדמויות פיקטיביות וסיפור אלטרנטיבי. אבי עדאקי מציג סיפור סינדרלה מודרני קלאסי. השרברב שהגיע מהביבים, תרתי משמע, מצליח להקסים את ההמונים בעזרת כריזמה ממכרת. רותם אור כנראה חיכתה בדיוק לרגע הזה, כי סוף סוף הגיע שיר מרגש שמנכיח את היכולות הגבוהות שלה. ורק קיצו, שכבר פרצו לפני כמה שנים טובות, עדיין לא מצאו את הקול המייחד אותם בתוך הסצינה האלטרנטיבית.

סינגל השבוע: Caro Capitano של מונטי פיורי בקיץ שעבר היללתי את הסינגל הראשון שהוציאו מונטי פיורי באי.פי. הראשון והמפתיע שלהם. הרוק הים תיכוני באיטלקית שהם הגישו היה חדשני ומדליק, ממכר כמו גז מזגנים (כך לפחות מספר הנוער של היום), ומזיז איברים פנימיים כמו רכבת הרים. חודשים אחרי, מגיע הסינגל הרשמי הראשון מתוך אלבום הבכורה באורך מלא, וכמה כיף לגלות שהקסם לא פג. אם כבר, הוא רק מכשף יותר. הפעם מצטרפת אפרת גוש לאיתמר פינצי, אסא רביב, אירה רביב ואור אדרי. אם לא הייתי מספר לכם את הפרט הזה, סביר להניח שלא הייתם עולים על זה לבד עד השניות האחרונות של השיר, רק אז הקול האמיתי שלה יוצא מעט החוצה. גוש התמסרה לחלוטין לגחמות ההרכב, וטוב שכך. השיר עצמו לוקח את הרוק שלהם למקום חדיש אבל לא פחות איכותי. הפעם מדובר בשיר שובבי ונערי, מלא במין ואנרגיות טובות. מסיבה שצריך להיות בה, כי כיף שם. הקסם הגדול בשיר מתבטא בכך שהוא סקסי ומיני, אבל לא סליזי בשום צורה. או בקיצור, שיר של אפרת גוש, בהשתתפות אפרת גוש, אבל בלי המניירות הלעיתים מאוסות של אפרת גוש. מכשפים, כבר אמרנו?בניגוד לרוחות הציניות והביקורתיות המוגברת של תקופה זו, השטיק של אלטר אגו איטלקי עם השפמים והחליפות והאיטלקית, מצליח למשוך יותר משיר או שניים. הסיבה שהוא עדיין עובד היא חד משמעית היכולת המוזיקלית המהפנטת. אם ההצגה פתחה את הדלת והאוזניים, המוזיקה נטו היא זו שמשאירה אותן פקוחות לרווחה. בדרך כלל אני מעדיף שעברית תיכנס פנימה, אבל הפעם אני נאלץ להודות, זה פשוט נשמע טוב יותר באיטלקית. פורצה מונטי פיורי.

הצינורות המקובלים: "מת לחיות" של אבי עדאקי
רק עכשיו, כשהשיר החדש מתנגן כמה וכמה פעמים מהרמקולים, אני מבין את הטעם הנרכש שהוא אבי עדאקי. טעם לא רע. החוזקות שלו הן ללא ספק הכריזמה שנובעת מהארעיות של הסיפור האישי שלו, והטקסטים הקלילים אך כבדים, הפשוטים אך בעלי המסר. הניסויים שהוא עושה בשפה העברית מוכרים וידועים, ורבים וטובים ניסו ומנסים לעשות זאת מידי יום. היתרון של עדאקי הוא שלעומת אריק ברמן, למשל, זה לא נשמע מתיימר ומאולץ. יש במילים האלה משהו מאוד תמים ונאיבי, והפשטות הזו ממכרת. העטיפה המוזיקלית לא מתוחכמת, אבל עובדת שעות נוספות בשביל למצוא חן. זה מקרה קלאסי של להיות במקום הנכון בזמן הנכון, במיוחד כי זה קרה באופן ספונטני ולא מתאמץ. "מת לחיות" פותח ערוץ כיפי וקליל במוזיקה הישראלית, וגם האלבום כולו צפוי להיות כזה. חזון למועד: Secret Particles של רותם אור הרבה זמן חיכיתי לרותם אור שתעיף אותי. את החומרים המקוריים שלה שמעתי כבר לפני כמה שנים, וכבר אז ברור היה שמדובר ביוצרת אחרת, שלא כל כך פשוט לעכל. קול רך ונקי, אבל בעטיפה מוזיקלית שמעטות האוזניים שמסוגלות להקשיב לה. בקרוב תשחרר אור אלבום חדש, ו"Secret Particles" הוא השיר הטרי מתוכו. חיכיתי וחיכיתי וסוף סוף הגיעה המכה שציפיתי לה: שיר חודר, שבשמיעה ראשונה גורם לגבינים להתכווץ ולהתאמץ, וגם מחייב כמה שמיעות נוספות כדי לעשות קצת סדר במה ששומעים. אני לא הולך לעסוק בהגדרות בכל הנוגע למוזיקה של אור, מכיוון שלסגור אותה בכלוב יעשה עוול גדול גם לה וגם לנו. אין טעם להתקבע במקרה שלה, אלא לנסות לרחף כמה שיותר רחוק. כי כמו שאמרו חכמים, היקום מתרחב ומתפרס. הלחישות בשילוב הסאונד האיטי והעמוק, עתיר הבסים וכלי המיתר, יוצרים אווירה אפלולית ומסתורית. כעבור רבע שיר נכנסת אלקטרוניקה קצת יותר חריפה, ומתקבלת תפנית מעט אגרסיבית ועוצמתית, אם כי עדיין מאוד נעימה ולא מאיימת, שדועכת עד שהערפל חוזר.

בחרתי להתעסק באור דווקא בשיר הזה, מכיוון שהוא הראשון מהאלבום החדש שמציג את המנעד הרחב שיש בזמרת המוכשרת הזו. עד כה האש הייתה נמוכה, ולא הסתדר לי לפתוח את הרומן שלנו ממקום כזה. "Secret Particles" מרים את ראשו קצת מעל החושך ומכניס אור גדול לתוך הבטן. רותם אור. הגבירו את הרמקולים כמה שאפשר, זו מוזיקה שדורשת מאיתנו את זה, ואל תפחדו לעבוד בזמן השמיעה. מותר להתאמץ לפעמים בשביל האמנות. הופרדו בלידתם: Curious של קיצו "קיצו" היא מהלהקות האלה ששומעים עליהן לא מעט בדבר הזה שנקרא סצינת האינדי. חבורה ירושלמית מוכשרת שזכתה לפני כמה שנים בתחרות להקות צעירות, מה שגרר הוצאת אלבום בכורה תחת הלייבל המוערך "אנובה". כיום הם עומדים כבר בפני אלבום שני, ואחרי שחזרו מטור קצר באירופה, הגיע הזמן להתחיל לשאול את השאלות הנכונות. האם לאורך זמן המוזיקה שלהם מצדיקה את התואר ואת ההשקעה בעתיד, או שמדובר בעוד סוס פוני עם טריק אחד. לפחות מבחינת הבאזז, "קיצו" עושים עבודה נכונה. עובדה, עדיין שומעים על הישגים כאלה ואחרים ברחבי העולם, כולל כל מיני חוזי הפצה והופעות בינלאומיות, וגם חומרים חדשים יוצאים מפעם לפעם. אבל מה שבאמת חשוב הוא הפן המוזיקלי, כי לאורך זמן באזז מתנדף ונשאר רק התוכן. השיר הראשון מהאלבום החדש מזכיר מאוד מאוד את אטליז, שבלי ששמנו לב כבר הפכו לשועלים ותיקים. רוק פרוגרסיבי אלקטרוני שכזה, שילוב בין עוצמה וכוח של ההפקה והסאונד שמגיע מהכלים, עם רוך בקולה של זמרת אנרגטית. שם זו לי טריפון, פה זו לרה גנדיוק. שתיהן זמרות מוצלחות, ושתיהן משתלבות נכון בתוך התמונה הכללית. מעבר לזה, קשה למנות הבדלים נוספים, שני העולמות פשוט קרובים מידי. וכמו שכבר למדנו להבין, אין הרבה מקום לסאונדים דומים כל כך בסצנות קטנות כל כך. אולי בשוק הבינלאומי אפשר למצוא פינות נפרדות שיכילו את שני ההרכבים, אבל ישראל עוד לא מסוגלת לבלוע כל כך הרבה מאותו הדבר. "קיצו" מוכשרים ונשמעים טוב, אבל מה לעשות שאטליז הקדימו אותם בכמה שנים, אלה החיים. אם לא יהיה איזה חידוש מרעיש או הישג חסר תקדים מצידם של "קיצו", כנראה שניאלץ לשכוח מהם מתישהו ולאבד אותם לטובת השפע הבינלאומי שיבלע את הפוני הזה על כל תכסיסיו.