ראיון: מתי כספי מלמד סטודנטים להלחין כמוהו

האיש שהמציא שיטה ייחודית לזימרה, עומד גם ללמד אותה במסגרת לימודי תואר שנפתחם בקריה האקדמית אונו. בשאר הזמן הוא מופיע עם ריקי גל בסיבוב האיחוד ל"מה זאת אהבה", ואם ימצא קומיקאים מזמרים ישמח לחזור גם ל"סיפורים במיץ עגבניות"

עידן חגואל, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידן חגואל, עכבר העיר

"כשזמרי אופרה מדברים, הם נשמעים אחרת מהרגע בו הם שרים. כשאני שר, בניגוד אליהם, שאני נשמע בדיוק כמו שאני מדבר. לכן אנשים מזהים אותי גם כשאני מדבר בטלפון", מספר מתי כספי אל הדיבורית בזמן נהיגה. "אני תמיד נוהג בזמן ראיונות", הוא מבהיר בהומור היבש האופייני לו.כספי טוען שבידיו מצויה השיטה, אותה למד באופן אוטודידקטי, למיצוי מרבי של הקול בעת המודרנית. "המציאו את המיקרופון ומיד אחר כך המציאו גם אותי", הוא אומר. בעזרת השיטה יגלו תלמידיו את התווים הנמוכים והגבוהים שחבויים בקולם תוך מספר שעות. "פיתחתי את השיטה הזו כי ידעתי שהמיקרופון עמד לרשותי, לא כי אני שולל את השיטה הקלאסית של הפיכת הזמר לכלי תהודה".» מתי כספי בהופעה - כל הפרטים» מתי כספי וריקי גל: מה זאת אהבה - כל הפרטים כספי מצטרף לסגל ההוראה לתואר ראשון במוזיקה ותעשיית המוזיקה, בקריה האקדמית אונו, לצד שלומי שבן, עברי לידר, דויד ברוזה ואביהו מדינה. שם הוא יעביר קורס בהלחנה א-לה מתי כספי ("מלמדים יצירות שלי בבתי ספר למוזיקה, אז החלטתי שאני אלמד אותי גם לאחרים"). את ההכשרה המוזיקלית שלו השיג כספי בלימודי פסנתר במשך שש שנים, ולאחר מכן בשנים רבות של עשייה - החל מלהקה צבאית ודרך 40 שנות קריירה בתעשיית המוזיקה הישראלית.בתור נער היו לך שאיפות ללמוד מוזיקה באופן מקצועי או אקדמאי?"זה משהו שבכלל לא ידעתי על קיומו. גדלתי בקיבוץ חניתה והזמרים היחידים ששרו שם בהתלהבות היו התנים בלילה".בתואר ילמד גם את הצד העסקי והמשפטי של תעשיית המוזיקה הישראלית, ויצירת הדימוי של הזמר. אתה מגדיר את עצמך כבן כאדם מפולפל בתעשייה? "כן. אני בן 62, יש לי קצת ניסיון".לא כל בן 62 בתעשיית המוזיקה הישראלית מצליח לשרוד יפה כמוך."כנראה שזה שילוב של הכישרון שלי והניסיון שלי".מה מאפיין את תעשיית המוזיקה הישראלית שחשוב לאמן מתחיל לדעת?"הנושא הזה זהה בכל העולם, עם שינויים קלים לכאן ולשם. יש אנשים בתעשייה הזו שעדיף שאמנים מתחילים יהיו מוכנים מראש לקראתם, שהם עורבים בפתח ומנסים לתת נגיסה מהנתח ששייך לאמן. גם אם אני הייתי לומד את זה מההתחלה כמו שצריך פני הדברים היו אחרת, לטובה כמובן. זה עניין של התנהלות. ברגע שאמן צעיר שיוצא לדרך יהיה מודע לכל ההיבטים, גם מבחינה מוזיקלית וגם מבחינה מקצועית, הוא יהיה הרבה יותר מוכן".קוצרים את הפירות. כספי וגל:"עוד אין לי מספיק שטויות לתקליט" אלבומו האחרון יצא אמנם בשנת 2010 (נפש תאומה), אבל בשנים האחרונות חזר כספי לתודעה בעיקר בהופעות נוסטלגיות שהעלה במסגרת "מאחורי הצלילים" עם שלמה גרוניך, ולאחרונה בחגיגות 25 שנה לאלבום "מה זאת אהבה" עם ריקי גל.

נכון יהיה להגיד שאתה כבר פחות לוקח סיכונים ויותר קוצר פירות עבר?"אפשר לקרוא לזה ככה. זו הייתה תחושת בטן שהיום זה נכון לעשות. אבל יש לי גם תוכנית להעלות מופע שנקרא 'נפש תאומה', שזה האלבום האחרון בו הלחנתי שירים של אהוד מנור. אני מתכנן גם מופע לילדים שנקרא 'מתיל'ה ילדים', עם שירי פעוטות שהלחנתי לבתי כשהייתה בת שש והיום היא בת 20. אני משלב שם בין שירי ילדים שכולם מכירים לבין סיפורים שהמצאתי, שאני קורא אותם בקולי, ונגמרים תמיד עם אותו סוף: 'לבשו פיג'מה, צחצחו שיניים והלכו לישון'". אני מעריץ גדול של האלבום "שירים במיץ עגבניות"."אה, זה אתה. יופי. כל הכבוד".

"שירים במיץ עגבניות" היה אלבום נונסנס מוזיקלי שראה אור ב-1990 והפך ליציאה חריגה בנוף המוזיקלי של כספי. "הלהיט" של אותו אלבום היה מערכון, אותו כתב וביצע כספי – "מוריס והיונים" ("מכבסת תולה"). מאז לא שב כספי אל הקונספט של "אלבומי קומדיה".חשבת להעלות גם את "מיץ עגבניות" בתור מופע?"הייתה לי פעם מחשבה כזו. ייתכן ויום אחד זה יקרה, יכול להיות שאפעל להעלות את המופע הזה - אבל לא איתי, עם קומיקאים שגם שרים טוב. היה צריך הרבה אומץ כדי להקליט כאלו שטויות, צריך הרבה יותר אומץ כדי להעלות אותם על הבמה".איך הגעת למסקנה שאתה רוצה להקליט אלבום כל כך מטופש?"לכל בן אדם יש מקום במוח לשטויות. כשאתה לבד במקלחת אתה משתטה, או כשאתה לבד באוטו, אז מתוך רוח שטות אמרתי בוא נקליט את זה. יצאתי לדרך עם חבורה של אנשים שבאותה תקופה הייתי איתם בקשר טוב".באלבום הזה נתת ביטוי מוחלט לצד הקומי שלך - "מוריס והיונים" נחשב לאחת היצירות היפות שלך, לא פחות מ"כשאלוהים אמר בפעם הראשונה". הזנחת אותו."נכון, אבל זה לא דבר שאפשר לחזור עליו בקלות עם נושא אחר, לא בעיני בכל אופן. זה היה על המקום, לקח לי עשר דקות להקליט את 'מוריס והיונים'. הלכתי עם האלבום עד הסוף וקיבלו אותו מצוין. אבל עוד לא ריכזתי מספיק שטויות כדי לעשות תקליט נוסף כזה".מתוך אלבום הקומדיה של מתי כספי – "שירים במיץ עגבניות":כל אלבום הוא תעודת זהות הדעה הרווחת היא שאתה מלחין מסובך עבור מבצעים ותלמידים, למה חוברת התווים של מתי כספי ידועה לשמצה? "בשבילי זו שפה פשוטה, אני מדבר אותה מבחינה מוזיקלית באופן חופשי, ככה אני בנוי וכך ההיגיון שלי עובד. יכול להיות שבעיני אחרים זה מורכב ומסובך. זה כמו שפה שבחלק אחר בעולם מדברים ונשמעת מאוד מוזר לאנשים מחלק אחר".מאיפה שאבת השראה ליצירת השפה הזו?"בגיל מאוד צעיר שמעתי הרבה סוגים של מוזיקה וזה מה שעיצב את האישיות המוזיקלית שלי, שבנויה מהרבה מאוד רבדים של סגנונות מכל קצה של העולם. חשוב שבגיל צעיר ילד ישמע כמה שיותר סגנונות על מנת להעשיר את עצמו, או שהוריו יעשירו אותו ביכולת הזו להאזין ולקבל גוונים שונים".לחן ששובר את הראש. "שיר עם נקי":שאלתי את אסף אמדורסקי למה הוא קרא לאלבומים שלו בשם "אסף אמדורסקי", והוא ענה שאתה עשית את זה קודם ושנשאל אותך. למה לאלבומים הראשונים שלך קוראים "מתי כספי"?"רוב האלבומים שלי הם בשמי, כי אם היו לי שבע תעודות זהות למשל, כולן היו עם השם שלי. לא הייתי נותן שם שונה לכל תעודה".כלומר כל אלבום הוא מי שאתה כל פעם מחדש?"אני כל פעם בנוסף".יש משהו שהיית רוצה שישאלו אותך ולא שאלו אף פעם?"כן, 'איפה זה רחוב הרצל'".מתי כספי, איפה זה רחוב הרצל?"אני לא זוכר".