שחר אבן צור: "זה האלבום שמזקק את הדי.אנ.איי שלי"

מצטט את יוסי אלפנט, מארח את דפנה ארמוני ושומר כבוד ליהלי סובול ומוניקה סקס - שחר אבן צור זונח את פורמט הדיסק ומשחרר אלבום חדש לאינטרנט. "זה לא עובד עבורי", הוא אומר. "הגיע הזמן לעשות את הצעד הזה"

ניר גורלי, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר גורלי, עכבר העיר

ארבע שנים אחרי אלבום הסולו הקודם שלו ושנה אחרי הקאמבק המוצלח של מוניקה סקס חוזר שחר אבן צור עם אלבום חדש. את הפרויקט "ראיית לילה", הוא משחרר אך ורק להורדה ברשת באתר http://setmusic.me/. "לי זה יותר מתאים", הוא אומר בראיון לעכבר העיר. "הייתי צריך לקחת אחריות על המוזיקה שלי ועל ההתנהלות שלי. פחות לעבוד עם לייבלים, אולפנים וחברות הפצה. אני מודע לזה שאני לא מוכר אלפי עותקים ונמאס לי מההתעסקות עם הייצור של הדיסקים. זה לא נראה לי נכון וזה לא עובד עבורי. ייצרתי מערך של אתר, בנדקמפ ואפליקציה והכל נעשה בצורה עצמאית. מצד אחד קשה להיפרד מהדיסק אבל מצד שני אני באמת חושב שהגיע הזמן לעשות את הצעד הזה". את האלבום מלווה הסינגל "רוקנרול במזרח", בו הוא מארח את הזמרת דפנה ארמוני, ומצטט את יוסי אלפנט.

מאיפה הגיע הציטוט?"פיטר רוט אמר לי פעם בואן שיוסי אלפנט אמר בראיון "רוקנרל במזרח זה באד לאק". חיפשתי את הציטוט ובאמת יש יוטיוב שיואב קוטנר מראיין אותו והוא אומר את זה".

אתה מזדהה עם האמירה?"תראה, מצד אחד אני מאוד בר מזל, הלהקה הראשונה שהקמתי די הצליחה, אבל אני בא מהמציאות של רוב האנשים. יש איזשהו דיסוננס בין המוזיקה לקהל. לעשות רוקנרול זה ללכת עם הראש בקיר. בינינו, יש קהל להכל, אבל הקהל של הרוק הוא מאוד קטן בישראל".חוגג עצמאות. רוקנרול במזרח (טל סיקורל – עורך, יוני מרון – במאי):

אבן צור כבר הוציא שני אלבומי סולו עירומים (2003) וכיכר מגן דוד (2008). בשנה שעברה הוציא גם את "רקוויאם למנוול", אלבום שכלל קאברים בעברית לשירי סרג' גינסברג. חודש אחר כך הוציאו "מוניקה סקס" עם האלבום מנגינה, שסימן עבורם קאמבק מוצלח אחרי שבע שנות שתיקה, וכלל להיטים ברדיו וסיבוב הופעות ברחבי הארץ. "היתה חזרה די טובה לעניינים", מספר אבן צור על השנה האחרונה". אני יכול להגיד שכבר היום כשיוצא האלבום, אנחנו נכנסים לעבודה על אלבום חדש. זו התשובה הכי טובה לאיך אני מרגיש ביחס ללהקה. זה שעדיין יש לנו חשק לעבוד יחד אומר הכל. זה החבר'ה שלי שם ואני מרגיש הכי בבית".

איך אתה עושה את ההפרדה בין הכתיבה למוניקה והכתיבה לאלבום סולו?

"אני מאוד מכבד את המקום של יהלי (סובול נ.ג), נכנסתי ללהקה כי אני מאוד אוהב את החומרים שהוא כותב. אני גם מאוד אוהב את זה שמצאתי דרך בתוך הלהקה לתרום את הקול שלי. במוניקה זה קול שונה ממה שאני יוצר באלבומי הסולו. אני נהנה שיש לי את הכובע הזה, היותר פרוע ופחות בוגר מחומרי הסולו שלי".נהנה משני הכובעים. רמקולים:

משנה כיוון ואכן האלבום החדש נשמע שונה מהחומרים של אבן צור בלהקה. "ראיית לילה", מעבר להפצתו העצמאית, גם הופק באופן עצמאי. "זה אלבום שכולו בנוי ממגבלות: הלהקה, האבהות", מסביר אבן צור. "הפקתי והקלטתי אותו בבית, בחדר המשחקים של הבת שלי. מצאתי את עצמי ב-23:00 בלילה וגיליתי שם עוד יום עבודה שלם, ובהרבה מאוד מובנים הרבה יותר אפקטיבי. ממש כל לילה ישבתי ועבדתי על האלבום. אני מרגיש שהוא שינוי כיוון מבחינת קריירת ההסולו. זה האלבום שבו סוף סוף מצאתי את הקול שלי. האלבום מזקק את הדי.אנ.אי שלי".

איך היה החיבור עם דפנה ארמוני?

"היה לנו חיבור טבעי. כשאתה רוצה זמרת סול אמיתית אתה פונה לדפנה ארמוני. אני מרגיש שהיא סוג של יהלום שצריך להמשיך ולהאיר אותו".

נו אז אולי תרים את הכפפה ותפיק לה קאמבק?

"יש דיבור".