יהונתן גפן: "מועדון הזאפה הוא הקיסריה של האשכנזים"

הוא אמנם מתרחק מהפריים טיים, אבל מסיוון טלמור, פליטת The Voice שגילה לו בנו אביב, הוא דווקא מרוצה ואף מארח אותה במופע החדש שלו "האיחוד". יהונתן גפן מספק אלטרנטיבה לביבי וערוץ 2

ניר גורלי, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר גורלי, עכבר העיר

"האיחוד הוא בעיקר עם עצמי, אחרי שיותר מדי שנים הייתי מפוזר ולא ידעתי איפה נמצאים כל החלקים שלי, וגם כדי לאחד את העם במשהו לא מפחיד, אל מול האיחוד המבהיל של ביבי ולהקתו". כך מסביר יהונתן גפן את פשר שמו של המופע החדש, "האיחוד", איתו הוא מסתובב בימים אלו ברחבי הארץ. את הסיבות לחזרה אל הבמה הוא מנמק ברצון שלו "לדבר עם קהל חי וקשוב ולא עם ומול הפרצופים המרוטשים מהפייסבוק. כל ערב שבו אתה לא נשאר בבית עם זיהום התודעה של ערוץ 2 הוא ערב בריא לנפש ולגוף".» יהונתן גפן בהופעה - כל הפרטיםיהונתן גפן ידוע כפזמונאי, סופר ועיתונאי, שלכל אורך הקריירה שלו מעולם לא ויתר על הבמה. ב-1974 הוא העלה את המופע הראשון, "זה הכול בינתיים, בינתיים זה הכל" יחד עם דני ליטני, ומאז חזר אל הבמה מדי כמה שנים תוך שיתוף פעולה עם מוזיקאים מובילים וניהול קשר ישיר ובלתי אמצעי עם הקהל. בין המופעים המצליחים, שגם עלו על גבי אלבומים, זכורים במיוחד המופעים "שיחות סלון" מ-76' בליווי "להקה טובה" (שכללה את יעל לוי ויצחק קלפטר), ו"דויד ויהונתן" מ-80' עם דיויד ברוזה. המופע האחרון שלו היה "מראת פלאים" מ-2008 עם דניאל סלומון. "אני חושב שבחיי הופעתי עם המוזיקאים המוכשרים ביותר שאני מכיר ואוהב", אומר גפן ומונה את הרכב חלומותיו: "דני ליטני, יוני רכטר, יצחק קלפטר, שלמה גרוניך, יהודית רביץ, דיויד ברוזה, שלומי שבן ורבים אחרים. אם ב'איחוד' הייתי צריך להתאחד עם כולם, היו יותר אמנים על הבמה מאשר בקהל וזה היה ממש לא רווחי להפקה".אתה משלב שירים חדשים במופע, או שכולו הצדעה לעבר?"חלק ניכר מהמופע הוא לא הצדעה, שהיא תנועה שאני משאיר לגנרלים ולאמנים מתים, אלא מתייחס לאזורי ההשפעה של בני דורי. יש במופע שירים חדשים, קטעים חדשים, ואם יש בו נוסטלגיה היא בעיקר צינית. אבל יש גם קטעים מעודכנים מהופעות קודמות, שחלקם בוצעו רק פעמים ספורות, והקהל הצעיר לא מכיר אותם".קטע מתוך המופע:

סיון טלמור
איך בחרת את הזמרות שמלוות אותך?"ורד פיקר היא לא רק מוזיקאית וזמרת אלא גם חברה יקרה ורבת שנים שהופיעה איתי גם במצבים קשים. אף אחד לא יודע שהיא גם סטנדאפיסטית שלא יצאה מהארון ונתנה לי הרבה משפטי מפתח למופע. סיוון טלמור הצעירה היא אחת המתנות הכי יפות שקיבלתי מבני הנדיב אביב, שמינטר אותה ב"דה וויס". היא מאוד מזכירה לי את יעל לוי בתחילת דרכה ב'שיחות סלון' מסוף שנות ה-70, בתום הנעורים ובביצועי הזמיר שלה. אני סולח לה כשהיא קוראת לי 'אבא' ואני בטוח שהיא כאן כדי להישאר".מתנה מאביב. סיוון טלמור (צילום: נועה מגר) מה דעתך על תחרויות הזמרה בטלוויזיה? "יש לי פיתקה מרופא המשפחה שאוסרת עלי לראות כל תכנית שיש בה שופטים ומודחים. אני רואה בעיקר את ערוץ נשיונל ג'יאוגרפיק בתקווה שהמוזיקה הישראלית החדשה והמעניינת אולי נמצאת באיזה ג'ונגל באפריקה. אצלנו בדרך כלל מגרשים את האפריקאים. פרטים אצל המוזיקאית מירי רגב".היו לך הצעות לכתוב או להשתתף בטלוויזיה המסחרית?"הופעתי לא פעם בתכניות סאטיריות בטלוויזיה אבל אני לא מאמין שסאטירה אמיתית ואמיצה יכולה להתרחש בתכניות עם 30 כותבים ועריכה מסיבית. הוצע לי גם פה ושם להיות שופט, אבל לא למדתי משפטים. הצעתי להם להיות בתפקיד מודח, שזה יותר המקום הטבעי שלי, אבל גם מהרעיון הזה הודחתי". יש חלום להופיע בקיסריה?"מועדון זאפה הוא הקיסריה של האשכנזים, ואני רוצה לחשוב שהחלומות שלי הם איכותיים ולא כמותיים".